"Pożegnanie jesieni" Stanisław Ignacego Witkiewicza - we wtorek kolejny odcinek

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 10:30
"Pożegnanie jesieni" - zapraszamy na powieść Stanisława Ignacego Witkiewicza w interpretacji Jakuba Kordasa, absolwenta Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
Jakub Kordas
Jakub KordasFoto: Czwórka/Polskie Radio

bajtlik piotr 1200x660.jpg
Lektura w Czwórce. "Proces" Franza Kafki w interpretacji Piotra Bajtlika

Bohaterami powieści "Pożegnanie jesieni" są przeżycia grupy dekadentów - z Atanazym Bazakbalem na czele, którzy na co dzień żyją w dusznej i męczącej atmosferze głębokiego kryzysu egzystencjalnego i kulturowego. W tle dokonują się gwałtowne przemiany społeczno-polityczne zmierzające do rewolucji "niwelistycznej", która nie tylko spowoduje powszechną mechanizację połączoną z od­in­dy­wi­duali­zo­wa­niem człowieka, ale również zniszczy religię, filozofię i sztukę.

POSŁUCHAJ WIĘCEJ Radiopowieść w Czwórce >>>

Według samego autora powieść to "opis przeżyć bandy zdegenerowanych byłych ludzi na tle mechanizującego się życia".

Dzieło powstało w roku 1925, drukiem po raz pierwszy ukazało się dwa lata później i nie miało pozytywnych recenzji. Krytyka zarzucała autorowi, że to nie powieść, a "osobista spowiedź autora" i dlatego jest "pseudopowieścią".

DanutaStenka.jpg
Danuta Stenka czyta Agathę Christie w Czwórce

Słuchaj także:

Dotychczas w "Stacji kultura" pojawiały się fragmenty lektur szkolnych i powieści, które czytają znani aktorzy. W listopadzie "Kronikę wypadków miłosnych" czytał Grzegorz Kwiecień, aktor Teatru Narodowego w Warszawie, a w październiku opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza "Panny z wilka" można było usłyszeć w interpretacji Justyny Kowalskiej, laureatki nagrody Arete za najlepszy debiut aktorski w Teatrze Polskiego Radia w 2019 roku.

***
Na emisję wybranych fragmentów zapraszamy przez cały miesiąc, od 1 do 31 grudnia po godz. 10.45 w audycji "Stacja kultura"

mat. pras./kd

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń