Splendory, wystawy i dobra książka - co słychać w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 12:32
Powiemy, którą książkę położyć bliskiej osobie pod choinką, sprawdzimy, za co Polacy pokochali język hiszpański i opowiemy o tegorocznych Splendorach.
We wtorkowe przedpołudnie warto słuchać Czwórki
We wtorkowe przedpołudnie warto słuchać CzwórkiFoto: Africa Studio/shutterstock.com

Program rozpoczniemy od sprawdzenia, co w tym miesiącu przygotował dla swoich słuchaczy stołeczny Instytut Cervantesa. Gościem Czwórki będzie Abel Murcia, szef tej instytucji, z którym porozmawiamy m.in. o Festiwalu Tańca U:NEW, ale także o niemalejącej od lat modzie na język hiszpański wśród Polaków czy o obecności tamtejszej kultury w naszym kraju. 

W tym roku w Instytucje Cervantesa odbędzie się pierwsza odsłona międzynarodowego Festiwalu Tańca U:NEW, w programie m.in. trzy spektakle hiszpańskich artystów z Kraju Basków: "RESET", "Urban Fallow-Barbecho Urbano" oraz "Choreographic Study About the End of Things".

Po godz. 10.35 zaprosimy Was na kulturalną podróż po Azji, a już kilka minut później "Pożegnanie jesieni" - powieść Stanisława Ignacego Witkiewicza przeczyta Jakub Kordas, absolwent  Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Na emisję wybranych fragmentów zapraszamy do 31 grudnia, od poniedziałku do piątku, po godzinie 10.45.

W drugiej części programu przeniesiemy się do Galerii Dostępnej w Lublinie, by opowiedzieć o Kolekcji Dostępnej. Po godz. 11.15 gościem Czwórki będzie kurator tego projektu. Jak tłumaczą organizatorzy "problem wykluczenia w kulturze osób z niepełnosprawnościami czy migrantów w Polsce dotyka tysięcy osób. Z myślą o nich lubelska Galeria Labirynt zrealizowała ten pionierski projekt". W ramach wystawy zobaczymy 30 prac artystów sztuki współczesnej, takich jak: Christo i Jeanne Claude, He Chengyao, Katarzyna Kozyra, Maurycy Gomulicki, Ryszard Winiarski. Zostały one opracowane pod względem dostępności dla osób głuchych, niewidomych, osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, osób w spektrum autyzmu, a także migrantów.

Po godz. 11.30 tematem programu będą Splendory - Nagrody Teatru Polskiego Radia. Relację z wręczenia nagród i informację o nagrodzonych przedstawi Gosia Jakubowska. 

Po godz. 11.40, jak co tydzień, zaprosimy na cykl literacki Kingi Michalskiej. Tym razem przedstawimy propozycje książkowych prezentów pod choinkę - świąteczne kryminały, coś dla miłośników biografii, literatury non-fiction i dobrych powieści oraz oczywiście coś dla młodszych czytelników.

ZOBACZ WIĘCEJ Polecamy książki w Czwórce wraz z Kingą Michalską >>>

***

Na audycję Stacja Kultura zapraszamy we wtorek (07.12) po godz. 10.05. Program poprowadzi Kasia Dydo.

kd

Czytaj także

Sztuka młodych. Studenci ASP w konkursach i na wystawach

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 13:29
Zanim o młodym artyście zrobi się głośno, może minąć wiele lat. Czwórka przyspiesza ten proces i zaprasza na wystawy i konkursy, które ich wspierają. Sztuka młodych dzieje się dziś. 
rozwiń zwiń