Sztuka młodych. Studenci ASP w konkursach i na wystawach

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 13:29
Zanim o młodym artyście zrobi się głośno, może minąć wiele lat. Czwórka przyspiesza ten proces i zaprasza na wystawy i konkursy, które ich wspierają. Sztuka młodych dzieje się dziś. 
Sztuka młodych artystów - warto zwracać na nią uwagę
Sztuka młodych artystów - warto zwracać na nią uwagę Foto: Shutterstock/Pixel-Shot

Posłuchaj
12:25 czwórka stacja kultura 02.12.2021.mp3 Szymon Jaworski opowiada o wystawach i konkursach dla młodych artystów (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Na warszawskiej ASP właśnie wystartował konkurs dla studentów, studentek i absolwentów, pt. "Technologia. Ekologia. Człowiek. Koegzystencja". Zadaniem konkursowym jest stworzenie projektu sztuki użytkowej o tematyce ekologicznej, w jednej z trzech kategorii: ergonomiczne siedzisko, mural na zbiornik przeciwpożarowy, ekologiczny gadżet 7R. Każdy konkursowicz może wystartować we wszystkich trzech kategoriach. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 kwietnia 2022 roku, ale wszyscy muszą spełnić jeden warunek: mieć mniej niż 35 lat. Dodatkowym atutem tego konkursu jest szansa na wdrożenie projektu konkursowego do realizacji. 

7R Warehouse of art 'Young art for the planet'- invitation/7R

Wyjątkowy wernisaż czeka nas 3 grudnia w Łodzi, w Galerii ASP. Ekspozycja "PHOTOmodeBOOK Rafał Szrajber in-game photography" prezentuje prace dr. hab. Rafała Szrajbera. To zdjęcia, które powstały w światach wybranych gier wideo. Odnoszą się w tej pierwszej odsłonie projektu do klasycznej fotografii, prezentującej świat i jego mieszkańców przez pryzmat przygody, jaka towarzyszy obcowaniu z grą.

Szymon Jaworski podkreśla znaczenie tej ekspozycji w kontekście sztuki przekraczającej kolejne granice. Zwraca uwagę na pracę artystyczną wykonywaną przez grafików i projektantów gier komputerowych. 

Ekspozycją kusi też Zbrojownia Sztuki (Galeria MBWA Leszno). 3 grudnia zostanie otwarta wystawa pt. "Między kolorem a figuracją", która prezentuje różnorodne postawy artystyczne malarek i malarzy będących studentami i tegorocznymi absolwentami Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wszystkich młodych artystów łączy postać Macieja Świeszewskiego.

Tytuł wystawy został wybrany nieprzypadkowo. Kolor i figura to jedne z podstawowych kryteriów malarskich. Młodzi twórcy sięgają po różnorodne środki artystyczne, aby jak najpełniej wyrazić swoje malarskie uniwersum.

Młodzi malarze wciąż poszukują własnego języka, eksperymentują, próbują mierzyć się z postawionymi sobie wyzwaniami plastycznymi.

Szymon Jaworski zwraca też uwagę na prace Michała Olkowicza z wrocławskiej ASP. Student otrzymał nagrodę na VI Międzynarodowym Konkursie Plakatu w Muzeum Typografii Giannisa i Eleni Geredaki. Spośród 628 nadesłanych prac wybrano 30 finałowych plakatów. Praca Michała była jednym z nich. Ekspozycję będzie można zobaczyć przez cały kolejny rok, aż do następnej edycji konkursu.

Czwórkowy reporter podkreśla, że był to konkurs bez ograniczeń tematycznych, który dawał projektantom i grafikom wolną rękę. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Szymon Jaworski

Data emisji: 02.11.2021

Godzina emisji: 11.15

pj/mat.pras. 

Czytaj także

Wystawy, spektakle i konkurs - co ciekawego w sztuce młodych?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 16:30
W cyklu "Sztuka Młodych" Szymon Jaworski prezentuje dokonania młodych artystów. Tym razem odwiedzamy Łódź, Wrocław i Gdańsk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paryż, Berno, San Marino - co warto zobaczyć w galeriach na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 15:22
Jaki atrakcje czekają na miłośników sztuki w najbardziej znanych galeriach we Francji, Szwajcarii, a także w Stanach Zjednoczonych - sprawdził to Szymon Jaworski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skandalista na Zamku Królewskim. Tajemnice Caravaggia

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 13:26
Michelangelo Merisi da Caravaggio to jeden z najsłynniejszych artystów baroku. Twórca takich obrazów, jak: "Chłopiec z koszem owoców", "Mały Bachus", "Pocałunek Judasza", "Narcyz" czy "Chłopiec gryziony przez jaszczurkę". Ten ostatni możemy oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie. Caravaggio wciąż pozostaje postacią tajemniczą.
rozwiń zwiń