Literacki eksperyment Herve Le Telliera "Anomalia". Co byś zrobił, gdybyś spotkał siebie?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 14:55
Książka francuskiego pisarza Herve Le Telliera "Anomalia" łączy wiele gatunków: powieść przygodową, prawniczą, thriller, science fiction, moralitet i pastisz. - To swoisty eksperyment, który zmusza nas do zastanowienia się nad tym, czy istnieje życie alternatywne - opowiadała Kinga Michalska. 
Tytułowa anomalia dotyczy lotu pasażerskiego do Nowego Jorku. Jak zakończą się historie opisane w książce?
Tytułowa anomalia dotyczy lotu pasażerskiego do Nowego Jorku. Jak zakończą się historie opisane w książce?Foto: shutterstock.com/Digital abstract Art

"Anomalia" to ósma powieść Herve Le Telliera, jednak pierwsza wydana w naszym kraju. Powieść zdobyła najważniejsze francuskie wyróżnienie - Nagrodę Goncourtów i była najlepiej sprzedającą się książką we Francji w minionym roku. 

- Tytułowa anomalia dotyczy pewnego samolotu rejsowego i lotu na trasie Paryż - Nowy Jork. W wyniku turbulencji pasażerowie lądują w miejscu docelowym dwukrotnie - raz w marcu, a raz w czerwcu. Te trzy miesiące są ważne w życiu bohaterów: ktoś w tym czasie rodzi dziecko, ktoś choruje, ktoś popełnia samobójstwo, a ktoś inny robi karierę - wylicza Kinga Michalska. Autor zmusza czytelników do zastanowienia się nad odpowiedzią na pytanie - co byłoby, gdybyśmy spotkali samych siebie. Co byłoby gdybyśmy żyli równolegle z własnymi sobowtórami, którzy jednocześnie robili coś zupełnie innego niż my, reagują indywidualnie i nie zawsze przewidywalnie - podkreślała gość Czwórki. 

Jak opowiadała, sam autor książki udziela nam niektórych odpowiedzi. - Piosenkarz, który spotkał swojego sobowtóra, wraz z nim robi karierę i świetnie się dogadują, tworząc udany duet. Inna para sobowtórów zaczyna występować w telewizyjnych programach i staje się sensacją, ale jednocześnie jest na celowniku płatnego mordercy. Ktoś nie wytrzymuje psychicznie tego, że ma sobowtóra, a inny się z nim zaprzyjaźnia - opowiadała Kinga Michalska. 

Posłuchaj
09:00 anomalia michalska 2022_01_11-11-39-19.mp3 O książce Herve Le Telliera "Anomalia" opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka) 

Autor jest nie tylko doktorem w dziedzinie lingwistyki, ma także wykształcenie matematyczne. - Pierwotnie Herve Le Tellier pracował w dziennikarstwie i zajmował się tematyką naukową, ale potem dołączył do słynnej literackiej francuskiej grupy, czyli Warsztatu Literatury Potencjalnej, założonej w latach 60. i istniejącej do dziś, choć otoczonej legendą - opowiadała Kinga Michalska. 

Czytaj także:

Jego książka "Anomalia" jest eksperymentem nie tylko w sensie treści, ale i formy. - W pierwszej części poznajemy historie bohaterów, to niby zwykła fabuła dotycząca zróżnicowanych osób - mówiła Kinga Michalska. - Losy bohaterów splatają się ze sobą w kolejnej części, i tu też dowiadujemy się o pewnym pisarzu, który wydał właśnie powieść "Anomalia". Tu zaczyna się swoista powieść w powieści - wyliczała gość Czwórki. - W tej książce mamy dodatkowo mnóstwo nawiązań zarówno do wielkiej literatury, ale i popkultury, czyli filmów i seriali.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 11.01.2022

Godzina emisji: 11:40

kd

Czytaj także

Po jakie lektury sięgaliśmy w 2021 roku? Najpopularniejsze tytuły

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 11:58
"Sontag: życie i twórczość", "Mistrzowie. Spotkania z Twórcami" czy "Mexican gothic"? - W tym roku na rynku pojawiły się ciekawe dokumenty, ale także świetna literatura kryminalna, fantasy i powieści dla młodzieży - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń