Po jakie lektury sięgaliśmy w 2021 roku? Najpopularniejsze tytuły

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 11:58
"Sontag: życie i twórczość", "Mistrzowie. Spotkania z Twórcami" czy "Mexican gothic"? - W tym roku na rynku pojawiły się ciekawe dokumenty, ale także świetna literatura kryminalna, fantasy i powieści dla młodzieży - opowiadała Kinga Michalska.
Po które tytuły sięgaliśmy w tym roku najchętniej?
Po które tytuły sięgaliśmy w tym roku najchętniej? Foto: YanLev/Shutterstock

"Sontag: Her Life and Work", czyli "Sontag: życie i twórczość" to biografia amerykańskiej pisarki i aktywistki Susan Sontag z 2019 roku napisana przez Benjamina Mosera. Książka zdobyła nagrodę Pulitzera 2020 za biografię lub autobiografię. - To przykład literatury dokumentalnej. To portret totalny kobiety, którą niektórzy kochali, inni nienawidzili, a jeszcze inni kochali i nienawidzili jednocześnie - tłumaczyła Kinga Michalska. - Moser stara się sprawdzić, czym wzbudzała zainteresowanie świata i co po sobie pozostawiła. To bardzo dociekliwy portret, a autor zbadał rodzinne archiwa i przeczytał setki wywiadów - podkreślała gość Czwórki. 

Dokumentem, do którego także warto było - zdaniem Kingi Michalskiej - zajrzeć w mijającym roku, jest książka "Mistrzowie. Spotkania z Twórcami" Philipa Rotha. - Pisarz przez lata rozmawiał z innymi pisarzami ze wschodniej Europy. To opowieść m.in. o tym, w jaki sposób zdefiniować obowiązki wynikające z bycia twórcą - wyliczała Kinga Michalska. "Podziemie. Świat pod naszymi stopami" Willa Hunta to zaś kolejna propozycja dokumentalnej prozy od gościa Czwórki. - Gdy autor miał 16 lat, sam odkrył tunele pod swoimi stopami. Dziś zwiedzamy z nim podziemny Paryż, opuszczone stacje metra, ale także mrowiska. To panoramiczne spojrzenie w głąb ziemi - mówiła Kinga Michalska. 

Literatura piękna - nie tylko dla kobiet

- Książka "Listowieść" Richarda Powersa to napisana z rozmachem powieść, a jednocześnie pean na cześć przyrody - mówiła Kinga Michalska. To 12. wydawnictwo autora, nagrodzonego nagrodą Pulitzera, który - zdaniem gościa Czwórki - znakomicie splata świat natury ze światem ludzi. - To opowieść o aktywistach, którzy dostrzegają ekologiczną katastrofę, która nam grozi, i starają się jej zapobiec, ale także o rodzinie i o tym, jak życie ludzi z różnych środowisk i kultur splata się w koncentrycznych kręgach - opowiadała Kinga Michalska. 

Zachęcała także do zajrzenia na karty książki "Surrealistka" Michaeli Carter - opowieści o dwójce artystów, którzy przeżyli trudy II wojny światowej, aby wyemigrować do Stanów Zjednoczonych. - Tytułowa bohaterka, 20-letnia początkująca malarka wdaje się w romans z dojrzałym i cenionym artystą. W czasie wojny środowisko artystów było jednak napiętnowane jako "degeneraci". To historia o tym artystycznym środowisku, ale także pięknej miłości - podkreślała gość Czwórki. 

Słuchaj także:

Kryminały, komiksy, książki nie tylko młodzieżowe

"Mexican gothic" Silvii Moreno to niepokojąca powieść grozy, która zachwyca, także fabułą. - To historia kobiety, która od swojej kuzynki dostaje list z prośbą, by uratować ją przed tajemniczym fatum. Bohaterka wyrusza do wysokiego, odludnego dworu na meksykańskiej prowincji. Zostaje złapana w pułapkę, z której trudno będzie jej się wyzwolić - opowiadała Kinga Michalska. - To odnowienie starego schematu, a jednocześnie mamy tu intrygujący klimat meksykańskich pustkowi - zwracała uwagę.

Zdaniem gościa Czwórki, zachwyca także komiks "Dom" Paco Roki. - To opowieść o radości, rozczarowaniu i wrażliwości - podkreslała Kinga Michalska. - Troje rodzeństwa musi zlikwidować stary dom ojca po jego śmierci i w ten sposób dowiadują się, w jaki sposób dawne życie wpłynęło na to, kim są obecnie. To jeden z najlepszych komiksów, obsypany nagrodami - podkreślała gość Czwórki.

Posłuchaj
11:17 czwórka michalska 2021_12_28-11-34-32.mp3 Tytuły, które warto przeczytać - mówi Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 28.12.2021

Godzina emisji: 11.40

 kd

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 12:00
 - Shin Kyung-Sook zabiera nas do przepięknego koreańskiego świata - mówiła Kinga Michalska w Czwórce. Jak opowiadała "Dworska tancerka" to nie tylko historia o miłości, ale także o poszukiwaniu własnej drogi i przełamywaniu kulturowych barier.  
rozwiń zwiń