Polecamy książki pod choinkę: m.in."Diana. Jej historia", "Moja kuzynka Rachela"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 17:40
Książka to znakomity prezent pod choinkę. Jak co tydzień Kinga Michalska poleca najciekawsze książki - tym razem pozycje, które warto podarować swoim bliskim. 
Kinga MIchalska poleca książki pod choinkę
Kinga MIchalska poleca książki pod choinkę Foto: shutterstock/EGHStock

To prawie ostatni moment na świąteczne prezenty, a książka może być doskonałym upominkiem pod choinkę. Jak co tydzień Kinga Michalska poleca najciekawsze książki, tym razem pozycje, które warto podarować swoim bliskim. Wśród nich biografia, trzymający w napięciu thriller, pasjonująca powieść oraz oczywiście coś dla młodszych czytelników.  

Historia "Królowej ludzkich serc"

Pierwsza propozycja to "Diana. Jej historia" Andrew Mortona. Przełomowa biografia napisana we współpracy z samą księżną i przy wsparciu jej przyjaciół. - Księżna Diana, "królowa ludzkich serc", to ikona za życia i legenda po śmierci. Jej postać nie przestaje fascynować. Była uwielbiana, ale jednocześnie jej życie było pełne zagadek - mówi Kinga Michalska. - Jej tragiczna śmierć wzbudziła zainteresowanie nie tylko samą księżną, ale także tym, jak wyglądają relacje na królewskim dworze. Monarchia brytyjska wciąż intryguje.

Otrzymujemy zredagowaną i uzupełnioną edycję książki, która opublikowana była 25 lat temu, jeszcze za życia księżnej. Wtedy też miała okazję opowiedzieć autorowi o wielu nieznanych faktach, które zostały nagrane. - Po latach Morton wraca do nagrań, redaguje i korzysta z tego, co Diana mu zdradziła, a czego nie mógł wykorzystać za jej życia - opowiada rozmówczyni Kasi Dydo. - Jednocześnie pisze o tym, co wydarzyło się po jej śmierci, jak budowała się jej legenda. Po tym, kiedy na ekranach kin pojawiają się takie filmy jak "Spencer" i filmy dokumentalne o rodzinie królewskiej, to właśnie biografia dla tych, którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej.

Źr. Youtube/Andrew Morton "DIANA. Jej historia" - TRAILER


Intrygujący thriller

Kolejną propozycją jest książka "Moja kuzynka Rachela" Daphne du Maurier. Mistrzowski thriller i historia o kobiecie, która jest równie inspirująca, co niebezpieczna. - Autorka napisała takie książki jak "Ptaki" czy "Rebecka", na których podstawie powstały filmy Hitchcocka - podkreśla gość Czwórki. - Mówi się, że proza Stephena Kinga nie byłaby taka, gdyby nie inspiracja tą autorką, do której sam pisarz się przyznaje.

Jak zdradza Kinga Michalska, powieść jest staroświecka, ale bardzo wciągająca. Ambroży Ashley, właściciel wielkiej posiadłości, umiera wkrótce po przyjeździe do Florencji, do której udał się dla poratowania zdrowia. Poślubił tam tajemniczą kobietę, która była jego bliską kuzynką. - Jednak wychowanek Ambrożego, Filip, jej nie zna i uważa, że stryj został zwiedziony przez niebezpieczną kobietę, którą ma niedługo poznać, bo Rachela niespodziewanie przybywa do majątku - mówi Kinga Michalska. - Filip ulega jej urokowi, jest jednak wiele do wyjaśnienia. Mamy tu intrygujący trójkąt, a jednocześnie świetną opowieść.

Czytaj także:


Nowy Jork i szalone lata trzydzieste

Kolejną propozycją jest bestseller "Dobre wychowanie", którą napisał Amor Towles. Przeczytało ją ponad milion osób, jednak nie jest to poradnik. - Myślę, że jest to dobra książka nie tylko na święta, ale i na sylwestra, jej akcja zaczyna się w ostatni dzień 1937 roku. Opowieść zaczyna się w Nowym Jorku, w szalonych latach trzydziestych. Bohaterka Katey poznaje młodego bankiera Tinkera - opowiada gość audycji. - Wydawałoby się, że wszystko ich dzieli, ale jednak to spotkanie okaże się dla nich przełomowe. Pod jego wpływem Katey wyrusza w podróż, która będzie trwała rok i wszystko zmieni w jej życiu. To historia dla miłośników Nowego Jorku, dobrze zbudowanych opowieści i lat trzydziestych.

Ostatnią propozycją jest książka "Atlas miejsc literackich". Jak wyglądały tajne przejścia w Hogwarcie, jak wyglądało królestwo Narni czy fabryka czekolady Willy'ego Wonki? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z tej książki. - Są to takie miejsca, które - czytając książki - wyobrażamy sobie i żałujemy, że nie możemy ich oglądać - mówi Kinga Michalska. - Ta pozycja to pięknie ilustrowany atlas pełen ciekawostek i przewodnik, nie tylko po miejscach fikcyjnych. 


Posłuchaj
09:04 Czwórka/Stacja kultura - ksiązka 21.12.2021.mp3 Kinga Michalska poleca książki pod choinkę (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 21.12.2021

Godzina emisji: 11.40

 aw

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 12:00
 - Shin Kyung-Sook zabiera nas do przepięknego koreańskiego świata - mówiła Kinga Michalska w Czwórce. Jak opowiadała "Dworska tancerka" to nie tylko historia o miłości, ale także o poszukiwaniu własnej drogi i przełamywaniu kulturowych barier.  
rozwiń zwiń