Vienio: wyrzuciłem telewizor, zacząłem robić kolaże

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 17:00
- Każdy twórca w swoim artystycznym życiu może wypowiadać się na wiele sposobów. I każda wypowiedź będzie "jakaś". Opowiadam o świecie kolażami, bo one w tej chwili najlepiej oddają to, co czuję - mówi Vienio.
Vienio
VienioFoto: Czwórka/Kamil Jasieński

 - Nie czuję się legendą polskiej muzyki. Wydaje mi się, że dopiero teraz zdobyłem satysfakcjonujące narzędzia, które pozwalają mi działać - opowiadał w wywiadzie dla Czwórki Vienio - wokalista, autor tekstów, DJ i producent muzyczny, aktor, reżyser i dziennikarz radiowy.

Kolaż to artystyczny freestyle

Artystę zawsze ciągnęło w stronę grafiki. Robił logotypy i projektował okładki czy plakaty swoich płyt. - Z plastyki nigdy nie byłem najlepszy, bo dużo lepiej wychodziło mi projektowanie okładek płyt Molesty albo logotypów, ulotek i plakatów. W tym się sprawdzałem, ale w malowaniu kredkami czy flamastrami wypadałem raczej słabo - śmieje się gość Czwórki. - Moja przygoda z kolażami zaczęła się od tego, że wyrzuciłem telewizor. Wtedy okazało się, że moja głowa, która codziennie była atakowana informacjami, zyskała przestrzeń, w której może pracować i może uzewnętrzniać się, na przykład w postaci kolaży. Jest to proces absolutnie freestyle’owy, twórczy i wolny od jakiegokolwiek kierunku.

Bohaterowie wewnętrznych pejzaży

18 lutego 2022 roku w Teatrze 6.piętro w Warszawie odbędzie się wernisaż kolaży artysty "Totemy, stwory i symbole. Wewnętrznych pejzaży bohaterowie". - Jestem analogowcem, używam nożyczek i papieru, a nie programów graficznych. Książki, albumy, gazety, z których pozyskuję materiały do swoich prac, pochodzą z antykwariatów, albo "wypraszam je" od znajomych. Kiedy kolaż jest już gotowy, skanuję i retuszuję, a potem drukuję na pięknym papierze - opowiada rozmówca Kasi Dydo. - Na wystawie pokażę 17 premierowych prac, zaprezentuję też psychototem, który został stworzony we współpracy z innymi artystami. Chciałbym, żeby na tej wystawie moje kolaże "zagadały" do ludzi.

Posłuchaj
10:01 CZWÓRKA Stacja Kultura - vienio 16.02.2022.mp3 Kolaże Vienia. Refleksje rapera, który zajmuje się grafiką (Stacja Kultura/Czwórka)

Wśród artystów, którzy go inspirują, Vienio wymienia: Salvadora Dali, Davida Lyncha, Darrena Aronofsky’ego, Jeana-Michela Basquiata, Wilhelma Sasnala, Marinę Abramović, Davida Bowiego, Wojtka Bąkowskiego, Zbyszka Liberę.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Vienio Artist (@piotrvienio)

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Piotr VIENIO Więcławski (artysta)

Data emisji: 16.02.2022

Godzina emisji: 11.45

kul

Czytaj także

Łona i Webber. "Śpiewnik domowy" to domowo-lokalnie-miejska całość

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 10:07
Po czterech latach Łona i Webber powracają z nową płytą. Na "Śpiewniku domowym" znajdzie się 7 utworów o różnorodności. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziarma: singiel "Drzazga" to kwintesencja jesiennej chandry

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 12:00
Dziarma na swoją drogę muzyczną weszła w wieku 16 lat. Dziś ma 24 i 10 grudnia wydaje swoją debiutancką płytę. Dla wielu to szok, ale jest na co czekać - artystka otwiera na niej serce przed słuchaczami i przyjaciółmi. 
rozwiń zwiń