Focus on Fashion - moda w obiektywach

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 14:54
Trwa Cracow Fashion Week. Jednym z jego wydarzeń jest międzynarodowa wystawa fotografii "Focus on Fashion". To prezentacja zdjęć mody fotografów z Polski, Włoch, Węgier, Ukrainy, Serbii i Rosji. 
Fotografia mody
Fotografia modyFoto: Krzysztof Wojcik / Forum

"Focus on Fashion" to nie tylko okazja do zapoznania się z najlepszą współczesną fotografią mody, lecz również do zanurzenia się w kulturowej i estetycznej różnorodności. - Już gala otwarcia Cracow Fashion Week była dużym wydarzeniem - mówi Jerzy Gaweł, dyrektor Krakowskich Szkół Artystycznych. - To huczna impreza okraszona wspaniałymi mniejszymi wydarzeniami, m.in. premierą nowego teledysku Michała Szpaka, do którego nasza absolwentka robiła kostiumy - dodaje. - Za nami też pokaz mody młodych projektantów. Tu na wyróżnienie zasługuje nazwisko Artura Ryba, który ma dopiero 22 lata i mówi, że wszystkiego się nauczył w naszej szkole.

Ekspozycja fotografii mody jest stałym punktem krakowskiego tygodnia modowego. W tym roku "Focus on Fashion" przygotowywany jest we współpracy z Belgrade Photo Month, URBAN Photo Awards, Letmeitalianyou.com oraz Akademią Poliarte. Tego efektem jest możliwość obcowania z pracami najlepszych fotografów z przeróżnych krajów. 

Mariaż mody i fotografii

- W ostatnim czasie w modzie eksplodowała różnorodność, która zawsze była obecna, ale dziś jest mocniejsza - mówi gość Kasi Dydo. - Ta wystawa to mariaż mody i fotografii. Dobrzy projektanci ubioru rozglądają się za dobrymi fotografami. To jest takie wzajemne rozpoznawanie się - dodaje. 

Zwiedzając świat, wydaje nam się, że wszędzie jest podobnie. Międzynarodowa wystaw fotografii jest okazją, by rozpoznać różnorodność. - Jak się to wszystko zgromadzi w jednym miejscu, to widać różnice. Etniczne wpływy zawsze są widoczne w fotografii - mówi gość Czwórki. - My, promując młodych twórców, chcemy, by im wszystkim "poszło". Jest duże zapotrzebowanie na fotografię mody i duże zapotrzebowanie na projektantów. 

Jerzy Gaweł zauważa, że o tym, co zostanie pokazane w czasopismach modowych, decyduje redaktor, ale nie można zapominać, że jest on sługą swoich czytelników. - On musi wyczuć te trendy. On promuje to, co jest w stanie przekazać twórca. Jeśli twórca rozmawia ze społeczeństwem, to redaktor go promuje - wyjaśnia. - Moda musi być modna, a jednocześnie niebanalna. 


Posłuchaj
12:32 czwórka stacja kultura 21.03.2022.mp3 O wystawie "Focus on Fashion" opowiada Jerzy Gaweł (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Trendy w fotografii

W ostatnim czasie widać też nowe kierunki, za którymi podążają fotografowie. - Pierwszy to używanie szerokiego kąta albo rybiego oka, totalne zniekształcenie perspektywy, które próbowałem lansować 5 lat temu, ale było odrzucane. Teraz to weszło, teraz trzeba tę rzeczywistość przekształcać. Dziś zdjęcia nie mogą być słodkie - podkreśla i zaznacza, że dużo wolniej na trendy i wydarzenia reaguje świat mody, świat projektantów, co związane jest z całym procesem projektowo-produkcyjnym - dodaje. 

Wystawa "Focus on Fashion" zostanie otwarta 21 marca o 18.00 w Nowohuckim Centrum Kultury.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Jerzy Gaweł (dyrektor Krakowskich Szkół Artystycznych)

Data emisji: 21.03.2022

Godzina emisji: 11.16

pj

pj

Czytaj także

Domowa zamiast modowa. Nowa rola fotografii

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 11:30
- Chciałam, żeby moje oczy weszły do waszych domów. Do miejsc, do których teraz nie mogę dotrzeć. Tak narodził się pomysł na akcję #fotografiadomowa - opowiada fotograf Katarzyna Marcinkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W MuFo zaszła zmiana, dostrzeż to na ekspozycji w zbrojowni

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 15:30
MuFo czyli Muzeum Fotografii w Krakowie możemy już odwiedzać w nowej siedzibie. Zmienia się nie tylko adres placówki, ale poszerza też obszar zainteresowania muzealników. Świetnie mówi o tym ekspozycja "Tu zaszła zmiana". 
rozwiń zwiń