Domowa zamiast modowa. Nowa rola fotografii

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 11:30
- Chciałam, żeby moje oczy weszły do waszych domów. Do miejsc, do których teraz nie mogę dotrzeć. Tak narodził się pomysł na akcję #fotografiadomowa - opowiada fotograf Katarzyna Marcinkiewicz.
Audio
  • Portret zbiorowy z czasów pandemii - Katarzyna Marcinkiewicz o projekcie Fotografia domowa (Stacja Kultura/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: science photo/Shutterstock.com

Głównie fotografuję ludzi, więc w czasach kwarantanny obserwuję przede wszystkim rodzinę Katarzyna Marcinkiewicz 

Pierwsza była Zofia Rydet

Co prawda w historii fotografii oficjalnie nie istnieje taki nurt, ale prekursorką tego typu zdjęć była Zofia Rydet. - To ona stworzyła pierwszy taki zapis socjologiczny, przed dekadę fotografując ludzi w ich domach - opowiada gość Czwórki. - Trochę się tym zainspirowałam - dodaje.

Portret rodzinny we wnętrzu 

Żyjemy w czasach, w których większość ludzi sama dokumentuje rzeczywistość - przy użyciu aparatów fotograficznych i telefonów komórkowych. Do niedawna uważano, że dobre zdjęcie wymaga dobrych okoliczności: odpowiednich plenerów, robiącej wrażenie architektury. Dziś - kiedy są one niedostępne - można spróbować robić fotografie w domu. - Dla mnie, jako dla fotografa, to jest sytuacja, która zmusza mnie do wyjścia poza strefę komfortu. Robiłam zdjęcia sobie i swojej rodzinie, i wiem jakie to jest trudne - przyznaje rozmówczyni Kasi Dydo. - Ale prace, które dostaję w ramach akcji #fotografiadomowa, zachwycają mnie.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Kaska Marcinkiewicz (@kaskamarcinkiewicz_photo)

Tacy sami, a jednak inni. I bliscy sobie

Zobacz także
wszyscy jesteśmy fotografami 1200.jpg
Fotografia poza utartymi szlakami

Katarzyna Marcinkiewicz mówi także o tym, że zgromadzone zdjęcia są czymś na kształt "portretu zbiorowego z czasów pandemii". - Wszyscy jesteśmy w tej samej rzeczywistości, a jednocześnie pozostajemy inny. I mamy inne podejście do fotografowania - wyjaśnia. - Nie dostaję tylko i wyłącznie zdjęć rodzinnych. Są też prace konceptualne i takie, które świadczą o wyjątkowej kreatywności autora - podkreśla.  

Żeby dołączyć do projektu, należy zrobić zdjęcie w domu, wrzucić je na Instagrama i oznaczyć hasztagiem #fotografiadomowa. - Zapraszam także do wzięcia udziału w konkursie, który zorganizowaliśmy razem z polskimi markami - zachęca Marcinkiewicz. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Katarzyna Marcinkiewicz (fotograf, "Vogue Polska")

Data emisji: 06.04.2020

Godzina emisji: 10:15

kul

Czytaj także

Haulternative. Największe skarby znajdziesz w szafie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 16:00
Ogranicz konsumpcjonizm, powstrzymaj potrzebę kupowania ciuchów i zacznij ubierać się w to, co masz w szafie - nawołują zwolennicy nowego trendu w modzie. Skąd wziął się haulternative?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karla Gruszecka: kończy się szał sezonowej mody

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 17:00
- W tych czasach moda nie ma się najlepiej - uważa szefowa Działu Mody magazynu "Vogue". Karla Gruszecka opowiada o nowych wyzwaniach, które stoją przed projektantami i o nowej roli mediów z branży fashion.
rozwiń zwiń