Premiery filmowe: "Top Gun" w Cannes, "Mała mama" w kinach"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 14:40
Po 36 latach na duży ekran powraca Pete "Maverick" Mitchell. Europejska premiera filmu "Top Gun: Maverick" z Tomem Cruise'em odbyła się na festiwalu filmowym w Cannes. 
Tom Cruise i Jennifer Connelly na pokazie Top Gun: Maverick - na festiwalu filmowym w Cannes.
Tom Cruise i Jennifer Connelly na pokazie "Top Gun: Maverick" - na festiwalu filmowym w Cannes.Foto: PAP/Abaca/Nicolas Genin

"Top Gun: Maverick" dzieli krytyków

Amerykańscy recenzenci pokochali tę kontynuację, a Toma Cruise’a traktują niemalże jak Mesjasza, który przybył, by zbawić kino - opowiada krytyk Łukasz Muszyński. - Natomiast po premierze w Cannes słychać głosy, że fabuła jest mało skomplikowana, akcja mało dynamiczna, a sam Cruise - absolutnie zakochany w sobie. Ale jednego nie można temu filmowi odmówić. "Top Gun: Maverick" jest filmem o miłości - amerykańskiego aktora do samolotów. Sceny kręcone w powietrzu zrobione są tak, że "szczęka opada" i trudno ją znaleźć po seansie pod fotelami. Do polskich kin "Top Gun" wejdzie 27 maja.

Top Gun Maverick - zwiastun | TylkoHity

Wielki powrót Jerzego Skolimowskiego

Na festiwalu filmowym w Cannes premierę miał także najnowszy film Jerzego Skolimowskiego. "IO" to historia osiołka, rozpoczynająca się w polskim cyrku, a kończąca we włoskiej rzeźni. To gorzka, ale też pełna ciepłego humanizmu parafraza filmu drogi. Po pokazie film zebrał bardzo dobre recenzje - zarówno od publiczności, jak i zagranicznych krytyków. Film rywalizuje o Złotą Palmę m.in. z "Crimes of the Future" Davida Cronenberga oraz "Stars at Noon" Claire Denis. Współautorką scenariusza jest Ewa Piaskowska. Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek. - Trzy czołowe filmowe periodyki "Variety", "Hollywood Reporter" i "Screen Daily" wystawiły "IO" bardzo dobre recenzje. Możemy w nich przeczytać m.in., że 86-letni mistrz kina nie zatracił swojego pazura, a praktycznie każda scena "IO" obnaża, "jak złymi kustoszami świata są ludzie" - dodaje rozmówca Kasi Dydo.

Posłuchaj
16:36 CZWÓRKA Stacja Kultura - premiery 20.05.2022.mp3 O premierach filmowych na festiwalu w Cannes i w polskich kinach opowiada krytyk Łukasz Muszyński (Stacja Kultura/Czwórka)

"Potok wzruszeń, ale bez tanich emocji"

Łukasz Muszyński opowiada także o "Małej mamie" w reżyserii Céline Sciammy. Film od dziś można oglądać w polskich kinach. - Tym razem twórczyni "Portretu kobiety w ogniu" porusza motyw przepracowywania żałoby (bohaterów poznajemy w momencie odejścia nestorki rodziny), jednak na pierwszy plan wydobywa niezwykłą czułość rodzinnych relacji i celebruje ciekawość świata, którą zaraża nas młodziutka Nelly - mówi. - Jeśli macie ochotę na potok emocji, ale bez tanich wzruszeń, to warto wybrać się na ten film.

MAŁA MAMA - teaser PL | Nowe Horyzonty

Ostatni film twórcy "Notting Hill"

Kolejną premierą tego weekendu jest "Książę" Rogera Michella, twórcy kultowej komedii romantycznej „Notting Hill”. - To film, który można oglądać z ciociami, wujaszkami i dziadkami. W rolach głównych występują wybitni brytyjscy aktorzy starszego pokolenia: Helen Mirren i Jim Broadbent. Choć opowiada on o zuchwałym skoku na Galerię Narodową, nie ma nic wspólnego z "Ocean’s Eleven". Głównym bohaterem jest skromny taksówkarz, który trzyma w domu skradziony portret - opowiada krytyk filmowy. - Oglądanie "Księcia" to czysta przyjemność.

KSIĄŻĘ - nowa komedia w kinach od 20 maja |Monolith Films

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb)

Data emisji: 20.05.2022

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Gdy seriale splatają się ze światem filmów

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 12:46
Już w tym tygodniu będziemy mogli się cieszyć drugim sezonem serialu "Suburra", wiemy też, że wkrótce powstanie film nawiązujący do kultowego już "Breaking Bad". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seriale, które warto zobaczyć. Poleca Łukasz Muszyński

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 15:00
- "Zero zero zero" to zrealizowany z rozmachem nowy serial twórców "Gomorry", którzy tym razem wzięli na celownik międzynarodowy handel kokainą - mówi Łukasz Muszyński. 
rozwiń zwiń