"Caraval" Stephanie Garber. Historia sióstr niczym "Igrzyska śmierci"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 15:14
Powieść Stephanie Garber "Caraval" utrzymana jest w stylu "girl power". - Obie bohaterki są przebojowe i chcą zdobywać świat. W tej historii można doszukać się podobieństw do "Igrzysk śmierci" Suzanne Collins - mówiła Kinga Michalska. 
Siostryzdj. ilustracyjne
Siostry/zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Powieść amerykańskiej autorki Stephanie Garber "Caraval" to pierwsza część trylogii, historia dla młodzieży, której bohaterka, nastoletnia Scarlett, marzy, by wziąć udział w tytułowym widowisku - corocznym przedstawieniu z udziałem publiczności. - Akcja rozgrywa się na wyspie, a Scarlett mieszka wraz z siostrą Tellą i despotycznym ojcem, który nie pozwala dziewczynom spełniać marzeń - mówiła Kinga Michalska.

"Caraval" jest tajemniczym wydarzeniem, które za każdym razem odbywa się w innym miejscu. Ostatecznie okazuje się równie wciągającą, co niebezpieczną grą o wszystko, a Scarlett, aby w nią zagrać, musi najpierw uratować swoją siostrę. - Scarlett ma wyjść za mąż za tydzień, ale gdy przychodzi imienne zaproszenie, obie siostry płyną łódką w miejsce, gdzie "Caraval" ma się odbyć. Po przybyciu okazuje się, że Tella znika - mówiła Kinga Michalska. 

Stephane Garber to amerykańska autorka, która - jak opowiadała gość Czwórki - lubiła pisać już od czasów szkolnych. - Miała oczywiście lepsze i gorsze momenty, ale "Caraval" jednak zachwycił wydawców, czytelników i spotkał się z uznaniem krytyków - mówiła gość Czwórki.  

Posłuchaj
08:41 czwórka michalska 2022_06_28-11-41-35.mp3 O książce Stephanie Garber "Caraval" opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka) 

ZOBACZ WIĘCEJ Kinga Michalska poleca książki >>>

- Ważnym spoiwem akcji w tej książce jest więź łącząca obie siostry, bo w Caravalu stawką jest życie Telli. Jednym z zadań jest znalezienie tajemniczego przedmiotu według wskazówek mistrza gry, tym razem będzie to życie człowieka. Wówczas okaże się, że obie siostry, na co dzień bardzo różne, odkrywają rodzinną więź - mówiła gość Czwórki. Jak tłumaczyła, magiczne jest również samo miejsce akcji. - Jest tu dużo baśniowych elementów, mamy m.in. sklepiki, w których kupić można niezwykłe przedmioty - wyliczała Kinga Michalska.  

Sprawdź także:

Jak tłumaczyła, mocnym punktem tej historii jest budowanie napięcia poprzez niedopowiedzenia. - Scarlett ma cały czas wrażenie, że jest pionkiem w grze, o niczym nie może decydować, aż do momentu, gdy trafi na Wyspę Snów. Czytelnik nie wie, gdzie kończy się sen, a zaczyna jawa, główna bohaterka nie może ufać nikomu ani wierzyć własnym zmysłom. To połączenie karnawału, cyrku i iluzji - mówiła Kinga Michalska.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 28.05.2022

Godzina emisji: 11:35

kd

Czytaj także

Polecamy książki. "Miasto z mgły" Carlosa Ruiza Zafona

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 15:30
"Miasto z mgły" to ostatnia książka Carlosa Ruiza Zafona, zmarłego rok temu słynnego hiszpańskiego pisarza. To zbiór 11 opowiadań ukazujący wszystkie cechy jego pisarstwa, niepowtarzalną atmosferę Barcelony, tajemnicę i magię snutych przez niego opowieści. - Ta książka to swoiste pożegnanie autora z czytelnikami i powrót do literackiego świata "Cmentarza zapomnianych książek" - mówi Kinga Michalska. 
rozwiń zwiń