Polecamy książki. "Miasto z mgły" Carlosa Ruiza Zafona

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 15:30
"Miasto z mgły" to ostatnia książka Carlosa Ruiza Zafona, zmarłego rok temu słynnego hiszpańskiego pisarza. To zbiór 11 opowiadań ukazujący wszystkie cechy jego pisarstwa, niepowtarzalną atmosferę Barcelony, tajemnicę i magię snutych przez niego opowieści. - Ta książka to swoiste pożegnanie autora z czytelnikami i powrót do literackiego świata "Cmentarza zapomnianych książek" - mówi Kinga Michalska. 
Barcelona o zmierzchu
Barcelona o zmierzchuFoto: shutterstock/basiczto

- Carlos Ruiz Zafon to chyba najbardziej znany współczesny hiszpański pisarz. Jego śmierć spowodowała rozpacz fanów jego powieści, ale też wzmożone zainteresowanie jego książkami - opowiada gość Czwórki. - Na początku swojej drogi próbował zostać dziennikarzem, pracował w agencji reklamowej, ale od wczesnych lat interesował się literaturą.


Posłuchaj
08:11 Czwórka/ Stacja Kultura - Kinga Michalska poleca książki 29.06.2021.mp3 Kinga Michalska opowiada o zbiorze opowiadań "Miasto z mgły" Carlosa Ruiza Zafona (Stacja Kultura/Czwórka)

Carlos Ruiz Zafon zadebiutował w 1993 roku powieścią "Książę mgły", która była początkiem trylogii, na którą składały się "Pałac Północy", "Światła września". Później powieść "Marina" dopełniła te części w jego twórczości, która była adresowana do młodzieży.

Zafon postanowił również pisać dla dorosłych i w 2001 opublikował "Cień wiatru". - To była pierwsza część jego sagi "Cmentarz zapomnianych książek" i sam autor nie spodziewał się, jak ogromny sukces odniesie ten cykl. Już pierwsza książka przyniosła mu międzynarodową sławę, została przetłumaczona na ponad 40 języków, w samej Hiszpanii w pierwszym roku sprzedaży było siedem dodruków. Książka została sprzedana w ponad 10 mln egzemplarzy - tłumaczy Kinga Michalska. - To wszystko mówi, jaką popularnością zaczął cieszyć się ten autor. Kolejne części książki stworzyły książkowy wszechświat. Dyskutowano o fenomenie Zafona i jak wprowadził Hiszpanię na międzynarodowe areny literackie. Kiedy zmarł, było to powodem rozpaczy dla jego fanów.

średniowieczne taniec 1200.jpg
Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

Czytaj także:

Wielbiciele pisarza mogą wrócić do jego twórczości za sprawą 11 opowiadań, które składają się na zbiór "Miasto z mgły". Jest to kwintesencja twórczości Zafona, a jednocześnie pożegnanie z czytelnikami. - Autor tworzył te opowiadania przez lata, nie były pisane na końcu jego twórczości. Jego hiszpańskie wydawnictwo postanowiło wydać je w ramach pożegnania czytelników z pisarzem - wyjaśnia gość audycji. - Postanowili przygotować coś, co stanowi zwieńczenie całego cyklu "Cmentarz zapomnianych książek", ale jednocześnie porusza historie, które się tam pojawiają szczątkowo i rozwija je.

Są to opowiadania bardzo różne. W jednym z nich młody chłopak odkrywa, że jego powołaniem jest pisarstwo, gdy małej dziewczynce opowiada historię jeszcze jako dziecko i zauważa, że umie snuć opowiadania. - W innym pojawia się sam Miguel de Cervantes, czyli najsłynniejszy hiszpański pisarz, którego alternatywne losy prowadzące go do napisania "Don Kichota" właśnie poznajemy w interpretacji Zafona - opowiada Kinga Michalska. - Mamy też Gaudiego, który płynie na pokładzie transatlantyku, a jak wiadomo, jest to postać dla Barcelony bardzo ważna. Więc różne opowiadania, różni bohaterowie, wszystkie są związane z książkami i wszystkie w jakiś sposób nawiązują do "Cmentarza zapomnianych książek". Przede wszystkim zaś bohaterem książki jest Barcelona.

ZOBACZ WIĘCEJ Polecamy książki w Czwórce wraz z Kingą Michalską >>>

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 29.06.2020

Godzina emisji: 11:40

aw

Czytaj także

Polecamy książki. Ali Smith - "Zima"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 22:30
"Zima", druga powieść Ali Smith z czterotomowego cyklu "Pory roku". Jest to opowieść o skomplikowanych relacjach rodzinnych opowiedziana przez autorkę z ciepłem, humorem i sympatią. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 12:00
 - Shin Kyung-Sook zabiera nas do przepięknego koreańskiego świata - mówiła Kinga Michalska w Czwórce. Jak opowiadała "Dworska tancerka" to nie tylko historia o miłości, ale także o poszukiwaniu własnej drogi i przełamywaniu kulturowych barier.  
rozwiń zwiń