Londyn i Melbourne - co zobaczymy w galeriach na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 13:12
Wybraliśmy się do Londynu, na wystawę "Moda afrykańska", do brytyjskiego Coventry, gdzie poznawaliśmy różne oblicza młodzieżowego buntu, a także do Melbourne, by poznawać dzieła mistrza Pabla Picassa.
Wystawa i prezentacja obrazówzdj. ilustracyjne
Wystawa i prezentacja obrazów/zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Pressmaster

Jak podkreślała dziennikarka Czwórki Adrianna Janiszewska, w najbliższym czasie warto wybrać się - także wirtualnie - m.in. do Londynu, do Muzeum Wiktorii i Alberta. Wraz z początkiem lipca otwarto tam wystawę "Moda afrykańska", na której zobaczymy ponad 250 projektów. - Od przełomowych modowych dzieł po historyczne ubrania. Ta wystawa bada niesamowity krajobraz afrykańskiej mody na przestrzeni 70 lat - mówiła Adrianna Janiszewska. - Mamy tu rzadkie projekty, fotografie modowe i różnorodne tkaniny, ponadto zwrócono także uwagę na niektórych pionierskich projektantów - podkreślała.

Wystawę przygotowywano dwa lata. - Zobaczymy nie tylko modę, ale przepiękny przekrój zmian społecznych i kulturowych, które miały miejsce na tym kontynencie - mówiła Adrianna Janiszewska. - Można tu także wziąć udział w modowych warsztatach i dowiedzieć się m.in., dlaczego w afrykańskiej modzie nieodzownym elementem jest fryzura - wyliczała. 

Temat młodzieżowej kultury, tym razem w miejscowości Coventry, podjęło tamtejsze Herbert Art Gallery & Museum. - Mamy tu wystawę pt. "Grown Up in Britain: 100 Years of Teenage Kicks", która powstała we współpracy z Muzeum Młodzieży. Zobaczymy fotografie, które pokazują życie młodych buntowników i nie tylko i to, jak zmieniali się oni na przestrzeni lat, jak przeżywali pierwsze miłości, znajdowali prace i tworzyli subkultury. Zdjęcia, które możemy podziwiać na wystawie, muzeum otrzymało od mieszkańców - mówiła Adrianna Janiszewska.

Posłuchaj
09:58 czwóka wystawy 2022_07_06-10-15-30.mp3 Wystawy w galeriach na świecie - co warto zobaczyć? (Stacja Kultura/Czwórka) 

Jak tłumaczyła, w Polsce lata 90., które pokazano na brytyjskich zdjęciach, wyglądały inaczej. - Jeśli ktoś pamięta te czasy, może je porównać z tym, co działo się na Wyspach. To bardzo ciekawe zderzenie światów - podkreślała dziennikarka.  

W Melbourne podziwiać można zaś dzieła Pabla Picassa. Narodowa Galeria prezentuje "The Picasso Century" - wystawa oferuje zwiedzającym niezwykły wgląd w rozwój sztuki nowoczesnej i wybitną postać w jej centrum. - Dzieła Picassa zostały podzielone na 12 sekcji tematycznych, byśmy mogli zobaczyć, jak sam artysta zmienił się na przestrzeni lat, ale także jak ewoluował cały kubizm - podkreślała dziennikarka Czwórki. - To wspaniała podróż nie tylko przez twórczość malarza, ale także pozostałe aspekty jego życia. 

Zobacz także: 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 06.07.2022

Godzina emisji: 10.15

kd

Czytaj także

Pochwała analogowej fotografii w Centre Pompidou. Wystawa Sabine Weiss

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 18:02
Sabine Weiss to francuska fotografka i fotoreporterka, która swój pierwszy fotoreportaż stworzyła w 1945 roku. Wystawę jej zdjęć możemy oglądać w paryskiej galerii Centrum Pompidou.
rozwiń zwiń