Sophie Haydock z książką "Cztery muzy". Egon Schiele i kobiety jego życia

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2022 15:14
Powieść brytyjskiej dziennikarki Sophie Haydock "Cztery muzy" to fabularyzowana historia czterech niezwykłych kobiet będących muzami słynnego austriackiego malarza Egona Schielego. - Poznajemy artystę i jego twórczość właśnie dzięki nim - mówiła Kinga Michalska. 
Wystawa dzieł Egona Schielego w Paryżu, 2018 r.
Wystawa dzieł Egona Schielego w Paryżu, 2018 r.Foto: PAP/ETIENNE LAURENT

Bohaterki książki to Adele, Gertrude, Vally i Edith - przyszła żona malarza. Każda z nich jest inna, jednak wszystkie staną się twórczą inspiracją charyzmatycznego i kontrowersyjnego artysty. Biografie tych kobiet splatają się z opowieścią o secesyjnym Wiedniu - ówczesnej stolicy europejskiej sztuki. - Wszystkie w jakiś sposób związane są z malarzem Egonem Schiele, który jest także utalentowanym uczniem Gustawa Klimta - wyliczała Kinga Michalska. - W tej historii jest także znakomicie opisane życie artystyczne ówczesnej bohemy - opowiadała. 

ZOBACZ WIĘCEJ Kinga Michalska poleca książki >>>

- Do mieszkania naprzeciwko lokum, w którym żyją siostry Adele i Edith wprowadza się tajemniczy artysta, czyli Schiele, obie są nim zainteresowane. Mamy tu też historię potem poznanych przez artystę Gertrude i Vally, czyli jego przyjaciółki - wyliczała gość Czwórki. - Akcja rozgrywa się w czasie, gdy na wiedeńską scenę wkracza m.in. Zygmunt Freud. Jego teorie budzą kontrowersje, ale i zaciekawienie. Ówczesna sztuka, czyli secesja i złote ornamenty Klimta, zaczyna być wypierana przez ekspresjonizm, czyli dzieła twórców w nurcie Schielego. Czytelnik patrzy więc na Wiedeń w takim okresie kulturowego przesilenia - opowiadała Kinga Michalska.

Posłuchaj
13:05 czwórka muzy 2022_07_12-11-33-47.mp3 O książce "Cztery muzy" opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka) 

Sprawdź także:

Jak tłumaczyła, "Cztery muzy" to swoista podróż w czasie, a fabuła prowadzona jest w sposób nietypowy. - Na początku poznajemy drobną i pozornie niezwiązaną historię kobiety o imieniu Ewa i jej wypadku z 1968 roku. Poznaje ona starszą panią, która potem okazuje się jedną z muz Egona Schielego. Ma ona niedokończoną historię, chce kogoś odnaleźć, zamknąć pewne wątki ze swojego życia - mówiła Kinga Michalska. - Dzięki temu dowiemy się, kim były kobiety Egona Schielego, ale także uświadomimy sobie, że natura ludzka jest niezmienna. Jesteśmy poddawani emocjom i podejmujemy trudne decyzje, które mogą mieć dalekosiężne konsekwencje - opowiadała gość Czwórki. 

Obraz Egona Schiele, wystawa w Paryżu w 2018 roku/fot. PAP/ETIENNE LAURENT Obraz Egona Schielego, wystawa w Paryżu w 2018 r./fot. PAP/ETIENNE LAURENT

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Gosia Jakubowska

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 13.07.2022

Godzina emisji: 11:35

kd

Czytaj także

Polecamy książki. "Miasto z mgły" Carlosa Ruiza Zafona

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 15:30
"Miasto z mgły" to ostatnia książka Carlosa Ruiza Zafona, zmarłego rok temu słynnego hiszpańskiego pisarza. To zbiór 11 opowiadań ukazujący wszystkie cechy jego pisarstwa, niepowtarzalną atmosferę Barcelony, tajemnicę i magię snutych przez niego opowieści. - Ta książka to swoiste pożegnanie autora z czytelnikami i powrót do literackiego świata "Cmentarza zapomnianych książek" - mówi Kinga Michalska. 
rozwiń zwiń