Galerie na świecie: Andy Warhol, Virgil Abloh i Jan Vorisk

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 18:40
Nowa sztuka chińskich artystek, "towarowy fetyszyzm" Jana Voriska, historia motoryzacji według Warhola i hołd dla myśli twórczej Virgila Abloha - o nowych wystawach w sieci oprowadza dziennikarka Czwórki Ada Janiszewska.
Statua anonimowego skatera została zaprojektowana przez Virgila Abloha. Można ją zobaczyć na Brooklynie w Nowym Jorku.
Statua anonimowego skatera została zaprojektowana przez Virgila Abloha. Można ją zobaczyć na Brooklynie w Nowym Jorku. Foto: PAP/Abaca/Charles Guerin

Mercedesy And'ego Warhola

Ikona popkultury i artysta uważany jednego z najwybitniejszych przedstawicieli pop-artu - Andy Warhol wypracował swój charakterystyczny i rozpoznawalny na całym świecie styl. Artysta znany jest przede wszystkim z prostych i seryjnych kompozycji, w których używał wysokich kontrastów. Wykorzystując metodę serigrafii, portretował największe gwiazdy popkultury, m.in.: Brigitte Bardot, Marilyn Monroe, Elvisa Presleya oraz Mercedesa. W Muzeum Patersona w Nowym Jorku czynna jest właśnie wystawa "Andy Warhol: Cars - Works from the Mercedes-Benz Art Collection". - Seria "Cars" została zamówiona u Warhola z okazji setnej rocznicy powstania samochodu i w założeniu miała składać się z 80 zdjęć, na których artysta utrwaliłby historię motoryzacji - opowiada Ada Janiszewska. - Skończyło się na 36 sitodrukach i 13 rysunkach przedstawiających osiem różnych modeli Mercedes-Benz. Ta seria prac była ostatnią, którą Warhol wykonał przed śmiercią.

Virgil Abloh: "Figury mowy"

Brooklyn Museum postanowiło oddać hołd jednej z najważniejszych postaci współczesnej mody. Virgil Abloh był dyrektorem artystycznym męskiej linii Louis Vuitton, założycielem streetwearowej marki Off-White, producentem muzycznym i współpracownikiem Kanye Westa. 41- letni projektant zmarł w 2021 roku. - Wystawa "Figures of Speech" nie jest poświęcona modzie i nie zobaczymy na niej ubrań zaprojektowanych przez Abloha - zaznacza autorka cyklu o najciekawszych wystawach na świecie. - Kurator ekspozycji - Antwaun Sargent - skupił się na tym, by pokazać zaangażowanie projektanta we współczesną sztukę. W tym celu zagłębił się w jego archiwum i wybrał z dorobku Virgila Abloha te elementy, które mówią m.in. o współczesnej myśli projektowej i o architekturze.

Virgil Abloh: "Figures of Speech" | Brooklyn Museum

Kobiecość w młodej sztuce Chin i "towarowy fetyszyzm" Voriska

W Tang Contemporary Art w Hong Kongu można oglądać prace pięciu młodych chińskich artystek, zebrane na wystawie "A Room of One’s Own". A Arcadia Missa w Londynie prezentuje  indywidualną wystawę Jana Voriska. Na ekspozycji "Music For Shipping Containers" artysta połączył rzeźbę, instalację, performance i dźwięk. A wszystko po to, by zbadać zagadnienia związane z władzą, z kontrolą i z towarowym fetyszyzmem - mówi Ada Janiszewska. - Mamy tu opowieść o konsumpcjonizmie ze specjalnie skomponowaną partyturą muzyczną z dźwięków z drona.  

Posłuchaj
12:27 CZWÓRKA Stacja Kultura - wystawy 25.07.2022.mp3 Ada Janiszewska opowiada o najciekawszych wystawach, które można oglądać w sieci (Stacja Kultura/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 25.07.2022

Godzina emisji: 11.15

kul