Sophie Haydock z książką "Marzenie panny Benson". Rzuć wszystko i spełniaj marzenia

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 10:00
Książka brytyjskiej pisarki Rachel Joyce "Marzenie panny Benson" to - jak mówiła Kinga Michalska - brawurowa opowieść, pełna emocji, celnych spostrzeżeń i humoru o dwóch całkowicie różnych kobietach, które wyruszają razem w podróż w poszukiwaniu mitycznego złotego chrząszcza.  
Przyjaciółki w stylu retroZdj. ilustracyjne
Przyjaciółki w stylu retro/Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Everett Collection

To opowieść o sile przyjaźni, spełnianiu marzeń i podróży na koniec świata. - To nie jest romans idealny, ale książka na długie, letnie wieczory. Książka zachęca nas do wprowadzania pozytywnych zmian we własnym życiu, a jednocześnie to historia, którą bardzo dobrze się czyta  - opowiadała Kinga Michalska. Bohaterkami są Margery Benson i Enid Pretty. - Margery to ponad 40-letnia nauczycielka - w latach 50. ubiegłego stulecia uznana była za "starą pannę" - która nie lubi swojego życia. Postanawia ona spełnić swoje marzenie z dzieciństwa i odnaleźć złotego chrząszcza, którego dawniej zobaczyła na kartach książki - opowiadała gość Czwórki. 

W tym celu bohaterka rusza w podróż, ale zanim do tego dojdzie, zatrudnia asystentkę. - Ta wyprawa okaże się przełomem w życiu obu pań - mówiła Kinga Michalska. - Czytelnik nie wie jednak, czy ich znajomość przetrwa, i jak zaważy na losach bohaterek. Towarzyszki są kompletnie różne, jednak znajdują nić porozumienia. Rachel Joyce doskonale je portretuje, a dialogi napisane są bardzo dobrze - mówiła gość Czwórki. - Dodatkowo widzimy tu powojenną Wielką Brytanię. Kraj zmaga się z powojennymi traumami i biedą. Jednym z ciekawych drugoplanowych bohaterów jest żołnierz, który po powrocie z frontu nie odzyskał swojej tożsamości - wymieniała Kinga Michalska. 

Posłuchaj
08:12 czwórka michalska 2022_08_09 11_05_53_PR4_Stacja_Kultura.mp3 O książce Rachel Joyce "Marzenie panny Benson" opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka) 

ZOBACZ WIĘCEJ Kinga Michalska poleca książki >>>

Rachel Joyce to nie tylko autorka książek, ale także aktorka. - Dzięki temu zdobyła prawdopodobnie doświadczenie w kontaktach międzyludzkich, a swoje wnioski mogła przełożyć potem na karty książek - opowiadała Kinga Michalska. - Jej literacki debiut został przetłumaczony na 30 języków, w tym polski, więc można powiedzieć, że był udany - podkreślała. - "Marzenie panny Benson" to książka, która udowadnia, że warto dążyć do życiowych celów takich, jakich tylko zapragniemy.

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Gosia Jakubowska

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 09.08.2022

Godzina emisji: 11:35

kd

Czytaj także

Polecamy książki. "Miasto z mgły" Carlosa Ruiza Zafona

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 15:30
"Miasto z mgły" to ostatnia książka Carlosa Ruiza Zafona, zmarłego rok temu słynnego hiszpańskiego pisarza. To zbiór 11 opowiadań ukazujący wszystkie cechy jego pisarstwa, niepowtarzalną atmosferę Barcelony, tajemnicę i magię snutych przez niego opowieści. - Ta książka to swoiste pożegnanie autora z czytelnikami i powrót do literackiego świata "Cmentarza zapomnianych książek" - mówi Kinga Michalska. 
rozwiń zwiń