Hongkong, Paryż i Nowy Jork - co zobaczymy w galeriach na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 09:16
W audycji "Stacja Kultura" odwiedziliśmy m.in. Cartier Foundation w Paryżu i galerię "3812" w Hongkongu. Przenieśliśmy się także do Nowego Jorku i Palm Springs w Stanach Zjednoczonych. Posłuchaj i zobacz propozycje światowych galerii.
Wystawa w muzeumzdj. ilustracyjne
Wystawa w muzeum/zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/ Pla2na

Program rozpoczęliśmy od wyprawy do amerykańskiego miasta Palm Springs. W tamtejszym Palm Springs Art Museum możemy zobaczyć wystawę "Pattern Play: The Contemporary Designs of Jacqueline Groag", prezentującą twórczość znanej projektantki wzornictwa epoki powojennej. - Jej abstrakcyjne, awangardowe wzory tkanin czy tapet pomogły zdefiniować współczesny styl - mówiła dziennikarka Czwórki Adrianna Janiszewska.

Wystawę w Palm Springs Art Museum można obejrzeć online. - To prawdziwa zabawa wzorami dla wszystkich tych, którzy uwielbiają modę i design. Zobaczymy kolorowe i wzorzyste tkaniny, wykorzystywane w przestrzeniach domowych, tekstylia, które rozpaliły wyobraźnię ludzi po II wojnie światowej - mówiła dziennikarka Czwórki Adrianna Janiszewska. - Projektanci, zainspirowani architekturą, naturą, także sztuką współczesną, zapoczątkowali nowy nurt. To dramatyczny, drastyczny kontrast z monochromatycznym, ponurym światem powojennym - podkreśliła.

Sprawdź także:

W Hongkongu, w galerii "3812" trwa wystawa "Spirit and Landscape", która "celebruje współczesnych chińskich artystów i piękno malarstwa pejzażowego w czasie i przestrzeni". - Przyroda to jeden z najtrwalszych tematów w historii sztuki. Od stuleci inspirowała artystów w Europie, a - jak się okazuje - w Chinach mamy prawdziwą przestrzeń do dialogu o przyrodzie jako krajobrazie dla rozważań o duchowości. Zobaczymy tu prace słynnych współczesnych malarzy, obecnych w wiodących kolekcjach na świecie - podkreślała Adrianna Janiszewska. - Nie są to typowe pejzaże, ale także zabawa kolorem. Zwrot ku przyrodzie i naturze obserwujemy dziś w każdej dziedzinie życia, a chińskie malarstwo robi to w sposób szczególnie piękny - opowiadała.

Posłuchaj
13:37 czwórka wystawy 2022_08_10-10-14-49.mp3 O najciekawszych wystawach i prezentacjach tego tygodnia opowiada Adrianna Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka) 

W programie wybraliśmy się także do Nowego Jorku. W tamtejszej Galerii Miriam zorganizowano wystawę "Unfolding Forms: Multiple Approaches to the Book", która wizualizuje krytykę literatury w serii współczesnych książek artystycznych, pokazując, jak media internetowe i społecznościowe wpłynęły na perspektywy wokół autopromocji.​ - Zarówno autopromocji samych artystów, jak i sztuki - mówiła Adrianna Janiszewska. - Wystawa jest niezwykle intrygująca, a w sieci można zobaczyć kilka wybranych eksponatów - podkreśliła. 

Sally Gabori to aborygeńska artystka, która zaczęła malować w wieku 80 lat. Jej twórczość i niezwykłą historię życia poznawać możemy dziś w paryskim Cartier Foundation. - Znajdziemy tam 30 dzieł ogromnych rozmiarów. Prace są przepiękne, mają odwzorowywać Australię, jej kontrasty i energię - mówiła Adrianna Janiszewska. - Lud Kaiadilt, do którego należała Sally Gabori, jest niewielki, w 1944 roku liczył 125 osób, a już cztery lata później - tylko ponad 60 osób. Artystka zmarła w 2015 roku. Dzięki jej dziełom dziś możemy podziwiać, jak jej kraj zmieniał się na przestrzeni lat - mówiła Adrianna Janiszewska. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 10.08.2022

Godzina emisji: 10.15

kd

Czytaj także

Kolorowy wulkan. O wizerunku scenicznym Wrony

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 17:30
- Potrzebę wyrażania wewnętrznego ja miałam od zawsze i na każdym polu. W muzyce, w sztuce, w modzie. Ale nigdy nie robiłam tego według planu, tylko z potrzeby chwili - opowiada Weronika "Wrona" Jasiówka, laureatka 5. odsłony naszego konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno". 
rozwiń zwiń