Polecamy książki. Guillaume Musso i jego "Nieznajoma z Sekwany"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 15:00
Powieść francuskiego autora Guillaume'a Musso "Nieznajoma z Sekwany" to emocjonujący thriller, odwołujący się do autentycznej kryminalnej historii z Paryża. 
Na smutki i troski. Zapraszamy na setne wydanie audycji Francuski łącznik w Trójce.
Na smutki i troski. Zapraszamy na setne wydanie audycji "Francuski łącznik" w Trójce.Foto: Shutterstock

"Nieznajoma z Sekwany" to historia z końca XIX wieku. - Z rzeki wyłowiono wówczas ciało młodej kobiety, a jej zabalsamowane zwłoki wystawiono na publiczny widok, by ktoś ją rozpoznał. Nikt tego nie zrobił, za to wszyscy zachwycali się jej urodą - mówiła Kinga Michalska. - Legenda głosił, że patolog wykonujący sekcję zakochał się w tej topielicy, wykonano też jej pośmiertną maskę. Stała się ona "gadżetem" powielanym w lokalnych sklepach - mówiła. 

Z tą opowieścią powiązana jest historia opisana przez Guillaume'a Musso. Główną postacią książki jest policjantka, która pracuje w Paryżu. - Z powodu swojego trudnego charakteru została zdegradowana i zajmuje się sprawą innej wyłowionej z Sekwany kobiety. Psychiatra uznał, że może być ona niebezpieczna, a podczas przewożenia na komisariat kobieta znika. Tropy prowadzą policjantkę do jej narzeczonego i tu sytuacja się komplikuje - opowiadała Kinga Michalska. 

Posłuchaj
08:16 michalska paryż 2022_09_27-11-40-26.mp3 O książce Guillaume'a Musso "Nieznajoma z Sekwany" opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka) 

ZOBACZ WIĘCEJ Kinga Michalska poleca książki >>>  

Jak mówiła gość Czwórki, książki Guillaume'a Musso to bestsellery, tłumaczone na kilkadziesiąt języków. - Od dziecka ponoć lubił czytać, niemal wychowywał się w bibliotece, a swoją pasję szybko przekształcił w pracę. Napisał na szkolny konkurs historię o wędrowcu i oczywiście wygrał. Wówczas pomyślał, że warto pisać. Skończył jednak studia ekonomiczne - opowiadała Kinga Michalska. - W swoich książkach pisarz chętnie umieszcza elementy ezoteryczne, często bawi się wątkami kulturowymi oraz nawiązuje do mitologii, umiejętnie zacierając granice między prawda a fikcją. Dzięki temu właściwie każdy znajdzie w nich coś dla siebie - podkreślała w rozmowie z Czwórką.

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi:  Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 27.09.2022

Godzina emisji: 11:35

kd

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artyści w powstańczej Warszawie. Jakie były ich losy?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 15:00
- W książce "Artyści '44" Agnieszki Cubały, poznajemy powstańcze losy artystów - mówi Kinga Michalska. - Wybuch Powstania Warszawskiego zastał ich w różnych momentach życia, sytuacjach zawodowych i prywatnych. W różny też sposób w nim uczestniczyli.
rozwiń zwiń