"HejTy". Wiktoria Zwolińska "pozdrawia" hejterów

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 17:00
Choć jest fanką grunge'owej muzyki, w swojej twórczości stawia na nieco inne brzmienia i inny klimat. Piosenki Wiktorii Zwolińskiej nie są neutralne, artystka pisze je, by wywołać emocje. 
Wiktoria Zwolińska w studiu Czwórki
Wiktoria Zwolińska w studiu CzwórkiFoto: Kamil Jasieński/Czwórka

"Kulka schudnie, to zrobi karierę"

Wokalistka ma na koncie kilka utworów, a jej najnowszym singlem jest "HejTy". To piosenka, w której Wiktoria w przekorny, właściwy dla siebie sposób stawia czoła hejterom. - Żyjemy w czasach, w których chyba każdy zetknął się z mową nienawiści, ja również, choć nie w jakiejś drastycznej formie. Kiedyś po moim występie w "The Voice of Poland" ktoś napisał: "kulka schudnie, to zrobi karierę". Do takich komentarzy podchodzę z dużym dystansem - wyznaje. Utwór "HejTy" zawiera w sobie "tajemnicę, nostalgię ze szczyptą ironii i ukrytego obłędu, pełnego symboli i metafor". Artystka świadomie bazuje na klimatach alternatywnego popu z domieszką rocka oraz riffach elektrycznych gitar. - To nietypowy "power song" z mocnym przekazem, czyli "pozdrowieniem" dla hejterów. Tytuł i cały utwór można zrozumieć w dwojaki sposób. Ostateczną interpretację jednak pozostawiam słuchaczom - wyjaśnia artystka.

Lekcje gry na elektryku

Weronika słucha bardzo różnej muzyki: od filmowych soundtracków, przez punk, aż po ambienty, i stara się z każdego gatunku coś zaczerpnąć i "przełożyć" do swojej twórczości. Piosenki komponuje na ukulele. - W wakacje miałam ten instrument cały czas przy sobie, więc udało mi się zrobić kilka nowych utworów. Ściągnęłam też ze ściany mojego elektryka i zapisałam się na lekcje gry, więc poszerzam swoje instrumentarium.

Wiktoria Zwolińska - HejTy | Wiktoria Zwolińska

Za niecały rok matura

Wiktoria Zwolińska jest uczennicą klasy maturalnej. Egzamin dojrzałości będzie zdawać z matematyki, języka polskiego i języka angielskiego oraz z historii muzyki. - Ukończyłam szkołę muzyczną pierwszego stopnia w klasie skrzypiec, ale teraz jestem w liceum ogólnokształcącym, więc do matury z muzyki będę musiała się sama przygotować. Ale mam jeszcze na to trochę czasu, więc nie panikuję na wyrost - mówi ze śmiechem gość Czwórki. 

Posłuchaj
10:22 CZWÓRKA Stacja Kultura - wiktoria 03.10.2022.mp3 Wiktoria Zwolińska w piosence "HejTy" (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Wiktoria Zwolińska (wokalistka)

Data emisji: 3.10.2022

Godzina emisji: 10.14

kul

Czytaj także

Tynsky. Uniwersum emocji i prawdy

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 15:20
Ma 18 lat i sześć piosenek, które spotkały się z dobrym przyjęciem słuchaczy. Pisze teksty, śpiewa i komponuje. - Nie umiem sobie wyobrazić sytuacji, w której obojętnie przechodzi się obok muzyki. Że muzyka może być komuś niepotrzebna - opowiada Tynsky. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paula Roma: "Lubię poruszać trudne tematy"

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 16:00
Paula Roma, jedna z najciekawszych postaci młodej polskiej sceny muzycznej. Ma na koncie współpracę z Rosalie., wystąpiła na swoim pierwszym dużym festiwalu, a w wolnej chwili uwielbia krzątać się po kuchni. - Kocham gotować, bo dla mnie łączenie składników jest jak komponowanie - mówi artystka w Czwórce.
rozwiń zwiń