"Kozioł ofiarny" i "Sekret pełni księżyca". Książki, przy których warto się bać

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2022 13:00
Powieść Daphne du Maurier "Kozioł ofiarny" i książka Karen McQuestion "Sekret pełni księżyca" - to nowości na polskim rynku wydawniczym. - To książki doskonałe na długie jesienne wieczory - podkreślała Kinga Michalska. 
Co warto przeczytać w Halloween?
Co warto przeczytać w Halloween?Foto: Shutterstock/serpeblu

Książka "Kozioł ofiarny" autorstwa Daphne du Maurier wydana została po raz pierwszy w 1957 roku. - Tym razem to już kolejne wydanie tej klasycznej powieści. Pojawiła się na polskim rynku w pięknym, butikowym wydaniu - mówiła Kinga Michalska. - Twórczość Daphne du Maurier opiera się właśnie na historiach pełnych grozy, a słynne "Ptaki" Alfreda Hitchcocka zostały stworzone na podstawie prozy tejże pisarki. Sam Steven King przyznaje się w wywiadach, że jego zainteresowanie horrorem wzięło się m.in. z czytania jej książek - opowiadała gość Czwórki. 

To historia, w której główny bohater John spotyka pewnego dnia w karczmie swojego sobowtóra, a nazajutrz budzi się już w nowym wcieleniu - jako ów sobowtór, czyli hrabia Jean de Gue. - Zostaje przez służącego zabrany do zamku i od tego czasu przez tydzień wciela się w jego rolę. Zderza się z jego skomplikowaną rodziną i próbuje naprawiać jego błędy - opowiadała Kinga Michalska. To także powieść o przebaczeniu, drugiej szansie i właściwych wyborach. - Czasem wydaje nam się, że dobrze byłoby żyć życiem kogoś innego. Potem okazuje się, że to wcale nie jest prawda - mówiła gość Czwórki. 

ZOBACZ WIĘCEJ Kinga Michalska poleca książki >>>  

Powieść Karen McQuestion "Sekret pełni księżyca" to pełna napięcia i emocji historia typu domestic noir o z pozoru zwykłej rodzinie i tajemniczej małej dziewczynce, która pojawia się pewnego dnia w ich domu. - Książka zaczyna się niczym thriller psychologiczny. Starsza pani chce obserwować zaćmienie księżyca. W środku nocy widzi małą dziewczynkę, która zmywa naczynia w domu sąsiadów - opowiadała Kinga Michalska. - Bohaterka zaczyna snuć domysły, dlaczego jej sąsiedzi goszczą tę dziewczynkę i dlaczego to dziecko w nocy zmywa naczynia. Wnuczka starszej pani zaczyna opowiadać jej o swoich wątpliwościach i obie zaczynają prowadzić własne śledztwo - opowiadała gość Czwórki.

Posłuchaj
08:36 czwórka kinga michalskaPR4_AAC 2022_10_25-11-36-58.mp3 Kinga Michalska mówi o książkach "Kozioł ofiarny" i "Sekret pełni księżyca" (Stacja Kultura/Czwórka) 

- Autorka bardzo umiejętnie żongluje tu gatunkami literackimi. Historia porusza trudne tematy, m.in. rodzin zastępczych. Pojawia się pytanie, kiedy i w jaki sposób reagować, by nie zostać posądzonym o zwykłe wścibstwo - mówiła Kinga Michalska. - Główna bohaterka tej książki sama zaczyna się zastanawiać, czy rzeczywiście widziała to, co widziała i czy to nie fantazja podsuwa jej dziwne obrazy - mówiła gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 25.10.2022

Godzina emisji: 11:35

kd/kor

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artyści w powstańczej Warszawie. Jakie były ich losy?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 15:00
- W książce "Artyści '44" Agnieszki Cubały, poznajemy powstańcze losy artystów - mówi Kinga Michalska. - Wybuch Powstania Warszawskiego zastał ich w różnych momentach życia, sytuacjach zawodowych i prywatnych. W różny też sposób w nim uczestniczyli.
rozwiń zwiń