Serial "Playlista". Kto zarabia na Spotify?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 06:00
- "Playlista" to opowieść o pokoleniowym doświadczeniu związanym ze słuchaniem muzyki. Od składanek robionych na kasetach, poprzez ulubione utwory wypalane na płytach CD, aż do czasów "grania na żądanie", czyli muzycznych platform streamingowych - opowiada krytyczka filmowa, Kaja Klimek.  
Playlista to fabularyzowana opowieść o tym, jak szwedzki przedsiębiorca i jego wspólnicy zrewolucjonizowali branżę muzyczną, tworząc legalną platformę streamingową. (zdj. ilustracyjne)
Playlista" to fabularyzowana opowieść o tym, jak szwedzki przedsiębiorca i jego wspólnicy zrewolucjonizowali branżę muzyczną, tworząc legalną platformę streamingową. (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/BaanTaksinStudio

Jest rok 2004. Daniel mieszka w Szwecji, ma 22 lata i przeświadczenie, że kiedyś wszystko będzie cyfrowe - nawet kupony rabatowe w gazecie, które zbiera jego mama. Na razie jednak musi radzić sobie sam, bo Google odrzucił jego podanie o pracę, a Daniel chciałby być bogaty. Potem wszystko nabiera tempa, jest czerwone ferrari i drogie prezenty dla mamy. Wreszcie pomysł, żeby stworzyć najlepszy player na świecie, który zaczyna odtwarzać muzykę już ćwierć sekundy po kliknięciu i się nie buforuje. Tak zaczyna się nowy serial Netfliksa "Playlista" / "The Playlist", który opowiada o tym, jak powstało Spotify. - Serial dokumentuje moment, w którym zaczyna się nowa era muzyki. Kończy się dyktatura wielkich wytwórni, bo ludzie chcą słuchać muzyki za darmo. Szwecja to jest kraj, który socjalizm ma wypisany na sztandarach, więc nic dziwnego, że właśnie tam pojawił się pomysł, żeby muzykę wrzucić do sieci i dać do niej dostęp każdemu, kto ma na to ochotę - wyjaśnia rozmówczyni Kasi Dydo.

Aplikację wymyślił i opracował Daniel Ekk, a punktem wyjścia dla jego projektu był The Pirate Bay, czyli nic innego jak strona do nielegalnego rozpowszechniania muzyki. - Daniel jest programistą, poznajemy go, gdy "wcina" zupki chińskie przed ekranem komputera i marzy o dużych pieniądzach. Jest bardzo sprawny w swoim fachu, do tego sprytny i "mózgowy" - opowiada Kaja Klimek.

Playlista | Oficjalny teaser | Netflix Polska

Sprawdź także:

Kiedy przedstawia swój pomysł na Spotify, trafia na podatny grunt. Co więcej, korzysta też z tego, że mało kto miał wówczas pojęcie o prawach autorskich. I w kolejnych odcinkach mamy szansę nie tylko poznać historię samego Ekka, ale też dowiedzieć się czegoś więcej o artystach, którzy mieli być beneficjentami takiego rozwiązania. Tymczasem twórca platformy zarabia na niej miliomy, a muzycy nic z tego nie mają - dodaje krytyczka.

Posłuchaj
16:16 CZWÓRKA Stacja Kultura - kaja klimek 10.11.2022.mp3 "Playlista" - o serialu opowiada krytyczka Kaja Klimek (Czwórka/Stacja Kultura)

Kto tak naprawdę zarządza platformą, jaki mają w tym interes duże wytwórnie płytowe i dlaczego coraz więcej artystów wypisuje się z tego układu? Każdy, kto zadawał sobie takie pytania, powinien obejrzeć ten fabularyzowany dokument - nakręcony w 6 częściach i z 6 różnych perspektyw. Scenariusz do "Playlisty" powstał na podstawie książki "Tajemnica Spotify", którą napisali Sven Carlsson i Jonas Leijonhufvud, a serial wyreżyserował Per-Olav Sørensen. W jednej z ról głównych występuje Janice, szwedzka królowa soulu.  

Playlista Playlista

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek (krytyczka filmowa)

Data emisji: 10.11.2022

Godzina emisji: 10.15

kul,kor

Czytaj także

"Wielka woda". Polski serial na miarę "Czarnobyla"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 20:00
Serial "Wielka woda" w reżyserii Jana Holoubka zajmuje czołowe miejsce pośród najpopularniejszych tytułów w sieci, a widzowie z całego świata porównują polską produkcję do słynnego "Czarnobyla". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Serial "Peryferal" - "przyszłość jest towarem i dobrem"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 13:30
- Serial "Peryferal" powstał na podstawie kultowej książki Williama Gibsona o tym samym tytule - mówi Kaja Klimek. - Przenosi nas w niedaleką stechnologizowaną przyszłość.
rozwiń zwiń