Dzieła sztuki i sztuczna inteligencja

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 14:29
Sztuczna inteligencja, animacje VR czy wideo 360 to tylko niektóre środki, które dają artystom nowe możliwości wyrazu. Sprawdzamy, jak nowoczesne technologie wykorzystywane są w sztuce.
Portret młodzieńca został stworzony przez sztuczną inteligencję w ramach projektu The next Rembrandt
Portret młodzieńca został stworzony przez sztuczną inteligencję w ramach projektu "The next Rembrandt"Foto: Screen/www.nextrembrandt

Nowoczesne technologie coraz bardziej przenikają do naszego życia.  Jest już  robot, który rapuje, jest także profil w mediach społecznościowych prowadzony przez sztuczną inteligencją. Jej wpływ także widać w kulturze i sztuce. Sztuczna inteligencja tworzy także obrazy. I to nie byle jakie.

- W 2016 roku słynny był projekt "The new Rembrandt” - mówi Konrad Maj, psycholog społeczny, kierownik Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych HumanTech na uniwersytecie SWPS w Warszawie. - Zadaniem było stworzenie przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji obrazu w stylu Rembrandta.

Specjalnie opracowane algorytmy przeanalizowały styl malarza. Zbadały ponad 300 obrazów mistrza, obok technik malarskich i stosowanych proporcji, sprawdziły, kogo najczęściej malował artysta, w jakim wieku były te osoby, jakie stosował tło i jakie elementy pojawiały się w nim najczęściej.

Na tej podstawie powstał obraz stworzony przez sztuczną inteligencję, który przedstawia młodego mężczyznę. Dzieło zostało wydrukowane warstwowo na drukarce 3D. - Jeśli zapytać ekspertów i znawców sztuki, to nie mieliby wątpliwości, że stworzony portret to obraz namalowany przez Rembrandta - opowiada Konrad Maj. - Jest to dowód na to, że artyści sprzed lat mogą w dalszym ciągu "tworzyć dzieła".

Sztuczna inteligencja może niejako wskrzesić twórczość artystów, których z nami już nie ma. Niekoniecznie muszą być to obrazy, ale także muzyka. - Specjalne algorytmy pozwalają także generować muzykę w określonym stylu - opowiada rozmówca Oli Opali. - Stworzone zostały piosenki The Beatles, utwory do złudzenia przypominają twórczość słynnej czwórki z Liverpoolu.

Źr. Youtube/The Next Rembrandt

- Oddzielną kwestią i dość kontrowersyjną są prawa autorskie. Powstaje także pytanie, czy kopiowanie czyjegoś stylu nie jest naruszeniem praw autorskich i kto miałby za to odpowiadać - zastanawia się Konrad Maj. - Pojawiają się także dodatkowe kwestie - do kogo należą stworzone dzieła i co z tantiemami, które mogłyby płynąć np. z odtwarzania utworów muzycznych stworzonych przez sztuczną inteligencję.


Posłuchaj
03:15 Czwórka/Stacja Kultura - Rembrant - technokreacja 28.11.2022.mp3 Psycholog społeczny dr Konrad Maj o możliwościach sztucznej inteligencji (Stacja Kultura/Czwórka)

 

*** 

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Ola Opala

Data emisji: 28.11.2022

Godzina emisji: 10.42

aw