Bovska: jestem bardzo osadzona w "Dzikiej"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2023 13:07
Bovska przeszła przemianę od ostatniego albumu "Sorrento". Słychać to w tekstach, których jest autorką oraz muzyce, którą stworzyła wraz z Archie Shevsky’m - producentem albumu. Tytułowy utwór "Dzika" jest swego rodzaju manifestem kobiety poszukującej swojej tożsamości i wewnętrznej akceptacji. 
Bovska w Czwórce
Bovska w CzwórceFoto: Kamil Jasieński/Czwórka

Na krążku "Dzika" znalazło się 12 utworów - o Kobiecie i wokół Kobiety. Album ukazuje świat z bardzo kobiecej perspektywy. Jest o jej energii, sile, ciągłej cyklicznej przemianie, cierpieniu, spojrzeniu na świat, na miłość, na emocje. To krążek skupiony, jak zawsze u Bovskiej, wokół delikatnej tkanki tego, co trudno opisać słowami, a co świetnie potrafi zmieścić się w piosence.

- W dużej mierze to album pandemiczny, ale to byłoby kłamstwo, gdybym powiedziała, że trzy lata pisała te piosenki. Zanim zaczęłam je pisać, po płycie "Sorrento", minęło ponad pół roku - przyznaje Bovska. - Na "Dziką" składa się wiele elementów: trudny pandemiczny czas, przewartościowanie wewnętrzne, przepoczwarzanie się. Był też czas ciemności, doła - nie nazwałabym tego depresją, ale przestało mi się chcieć cokolwiek. Jest tu też element podniesienia się. Ono zaczęło się od słów, one są dla mnie ważne w piosence. Od słów wszystko rozchodzi się dalej, wpływają na muzykę, na klipy - dodaje. 

Nie bez znaczenia dla twórczości Bovskiej są też książki, które przenoszą ją do świata wewnętrznego. One stanowią ważną oś pracy artystki nad sobą. 

Album "Dzika" powstał we współpracy z Archie Shevsky’m. Wcześniejsze płyty Bovska tworzyła wraz z Jankiem Smoczyńskim. - Jan Smoczyński jest wciąż członkiem mojego zespołu, jestem mu za to niezmiernie wdzięczna, bo jest wspaniałym klawiszowcem, muzykiem, basistą, multiinstrumentalistą. Na "Dzikiej" jest też piosenka, którą razem napisaliśmy - mówi artystka w rozmowie z Kasią Dydo. - Ale Achie jest osobą, z którą stworzyliśmy ten album. Plan był na nagranie jednej, dwóch piosenek. Nagraliśmy "Dziką", potem "Rzekę". Ta współpraca poważnie naznaczyła coś we mnie. Zadział się jakiś rodzaj magii, kompatybilności między nami. Nasze wrażliwości odbierały na podobnej fali. Zadzwoniłam z propozycją, że chcę zrobić z nim płytę - dodaje. 


Posłuchaj
21:41 czwórka stacja kultura 06.03.2023 bovska.mp3 Bovska opowiada o swoim najnowszym albumie "Dzika" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

BOVSKA - Dzika (Official Video)/BOVSKA

Na "Dzikiej" Bovska śpiewa inaczej niż w swych wcześniejszych kompozycjach. Artystka zdradza, że to konsekwencja pracy z nowym producentem. - Archie ma wyjątkowe podejście do nagrywania wokali, mniej produkcyjne - ocenia. - Sam jest wokalistą, wie jak dawać dobre uwagi. On mnie wyczuł. Słyszy emocje, pilnował tych wokali, żeby oddawały to, co jest zawarte w treści, by była w nich zawarta ta prawda. To wielki talent producencki - dodaje. 

Kluczowym elementem tego albumu są teksty. Powstał bardzo kobiecy album, dla kobiet. - Miałam jedno założenie tworząc go: pomyślałam, że dość już takiego myślenia o partnerze w relacji, a teraz będę ja - będę ja w moich piosenkach - wyjaśnia Bovska. - Ja eksploruję tematy kobiecej energii, więc i moje piosenki są wokół niej. Dalej są to utwory o relacjach, ale zmieniłam perspektywę. Spoglądam też na nie z większą odwagą w sobie. Kiedyś często w moich piosenkach odnosiłam się do relacji z absolutem, Bogiem, siła wyższą, teraz tego nie ma - dodaje. 

Na "Dzikiej" okazuje się, że Bovska ma ogromny talent do piosenek-manifestów. - Ujawniła się moja prawdziwa natura na tej płycie - przyznaje artystka. - Byłam typową grzeczną dziewczynką, ale bije we mnie jakiś bunt. Czasem miło, gdy prąd cię niesie, ale ja często patrzę pod prąd. Fajnie jest to, że mogę o tym mówić. 

Premierowy koncert "Dzikiej" odbędzie się w 7 marca w SPATiFie w Warszawie. - Bardzo się cieszę na to wydarzenie. Jestem bardzo podekscytowana - mówi gość Czwórki. - Później czeka mnie jeszcze bardzo kobieca trasa. Przygotowujemy się też do festiwali i dużej trasy na jesieni. Mam już myśli, co dalej, ale wciąż jestem mocno osadzona w "Dzikiej", chcę się nią nacieszyć, chcę dać tej płycie pożyć, dać się ponieść jej fali i zobaczyć, gdzie mnie poniesie. 

Płyta Bovskiej "Dzika" jest Czwórkową Płytą Tygodnia i można ją zdobyć słuchając "Muzycznego Lunchu".


BOVSKA - Ziemia mi się pali (Official Videoclip)/BOVSKA


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Bovska (kompozytorka, performerka, ilustratorka)

Data emisji: 06.03.2022

Godzina emisji: 10.16

pj

Czytaj także

Bovska w poszukiwaniu "dzikiej dziewczynki". Nowy singiel artystki

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 13:50
- "Dzika" to piosenka o relacji z ogromną wewnętrzną siłą, która istnieje w każdej kobiecie. Jest to utwór o tęsknocie za nią i wołaniu jej. Jest o spotkaniu z prawdą o sobie samej - opowiada Bovska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bovska: "Wielka cisza" to wyraz siostrzeństwa

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2022 14:25
- Mam swój głos, chcę robić ważne rzeczy, dlaczego miałabym nie poruszyć tematu niepłodności, niespełnionego marzenia o macierzyństwie. Opowiadam o tym, używając swojego języka - w dniu premiery mówi Bovska o swoim najnowszym singlu "Wielka cisza". - Ta piosenka to wyraz siostrzeństwa - dodaje. 
rozwiń zwiń