Bovska: dziś kobiecość to siła, której nie da się rozkruszyć

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022 20:00
- Kobiecość jest elementem mojej tożsamości, ale definicja, czym ona jest, ciągle u mnie ewoluuje - mówi Bovska. - To w pewnym sensie łączy mnie z postaciami dokumentu "Iskry", który nakręciliśmy razem z Filipem Skrońcem. 
Bovska w Czwórce.
Bovska w Czwórce.Foto: Martyna Ogonek/Czwórka

"Kobiecość jest płynna, naturalna i fajna"

Wszystko zaczęło się od "Dzikiej" - piosenki o relacji z ogromną wewnętrzną siłą, która istnieje w każdej kobiecie. Bovska napisała ją zainspirowana książką "Czuła przewodniczka" Natalii de Barbaro. - Chciałam namówić moich odbiorców do odkrycia w sobie dzikiej natury. Ta "dzikość" to czysta radość, coś, dzięki czemu możemy się bawić. To także intuicja i zmysłowość - tłumaczyła w Czwórce. Potem pojawiły się tryskające energią i emocjami "Iskry" - singiel zapowiadający nową płytę artystki, który jednocześnie stał się wprowadzeniem do filmowego projektu Bovskiej. 

"Wrażliwość jest siłą"

Iskrą do stworzenia dokumentu "Iskry" była znajomość artystki z Filipem Skrońcem. - Razem zrobiliśmy klip, który w założeniu miał portretować kobiecość. Do jego udziału zaprosiliśmy wiele fantastycznych osób, które pokazały nam, jak różne mogą być definicje kobiecości - tłumaczy artystka. - Zdecydowaliśmy się rozwinąć ten wątek w dokumencie. Oddaliśmy głos naszym bohaterkom i bohaterom. Każda postać to inna opowieść, osobny świat, a jednak wszystko to w niezwykły sposób łączy się ze sobą. Mam świadomość, że dotykamy tylko wycinka rzeczywistości, ale myślę sobie, że jest on dość interesujący.

"Dziś kobiecości nie da się tak łatwo skruszyć"

W filmie - oprócz Bovskiej - występują: Sandra Frydrysiak, Orina Krajewska, Marta Dyks, Lola Vuitton, Natalia Kopiszka, Ola Niepsuj, Aga Konopka, Katarzyna Zulkifli, Madame Meduse, Aleksandra Lemba, Marlena Kubis, Brygida Handzelewicz-Wacławek, Monika Szwed, Justyna Żełobowska, Justyna Barycka, a także Bianka, Matylda i Leo.

ISKRY - dokument o kobiecości (official movie trailer) | Bovska


- Każda opowieść na swój sposób porusza, ponieważ dotyka tożsamości, osobistej historii. Mamy wypowiedź badaczki gender studies, bokserki, młodej mamy, graficzki, drag queen i performerkę burleski - wymienia rozmówczyni Marty Zinkiewicz. - Dokument nakręciliśmy w ciągu trzech szalonych dni, mieliśmy 200 minut rozmów i wybraliśmy z nich esencję. Ale czuję, że nie wyczerpaliśmy tematu - dodaje.

Sprawdź także:

"Kobiecość wyzwala"

Bovska przyznaje, że nie wszystkie bohaterki klipu dobrze znała, choć wiele z nich było jej bliskich już od dawna. - Teraz do każdej z nich czuję więcej. Czuję, jak otworzyły się przed nami podczas procesu tworzenia, podczas rozmowy - opowiada. - Bohaterki wpuściły nas na moment do swoich światów, otworzyły przed nami swoje pracownie, domy i sceny. Na planie zdarzyło nam się wzruszyć do łez.

Posłuchaj
18:58 CZWÓRKA Stacja Kultura - bovska 13.07.2022.mp3 Kwestia kobiecości. Bovska o swoim filmowym dokumencie (Stacja Kultura/Czwórka)

Nowa płyta Bovskiej, nad którą artystka pracuje z producentem muzycznym Archiem Shevskim, ma ukazać się jesienią tego roku. 

***

Audycja: Stacja Kultura

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Gość: Bovska (wokalistka, autorka tekstów i ilustratorka)

Data emisji: 13.07.2022

Godzina emisji: 11.15

kul

Czytaj także

Natalia Koryncka-Gruz: "Simona" to podręcznik empatii

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 16:40
- Simona Kossak nie celebrowała żadnych świąt, a Dzień Ziemi obchodziła codziennie. Żyjąc w puszczy, znalazła się po stronie zwierząt i zrozumiała ich język tak dobrze, że przez niektórych była uważana za czarownicę - opowiada Natalia Koryncka-Gruz, reżyserka filmu "Simona". 
rozwiń zwiń