"Bovska - rysuje". Artystka w nowej odsłonie

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 14:30
Bovska - autorka tekstów, kompozytorka, performerka, teraz także wyraża się poprzez swoją twórczość malarsko-ilustratorską. - Rysowanie z muzyką ma wiele wspólnego - przekonuje w Czwórce artystka i zaprasza na wystawę swoich prac.
Bovska w Czwórce
Bovska w CzwórceFoto: Martyna Ogonek/Czwórka

"Bovska - rysuje" to tytuł najnowszej wystawy prezentowanej w Mazowieckim Instytucie Kultury w Galerii Elektor. Wernisaż prac artystki odbył się we wtorek 20 września. - Było to bardzo emocjonujące. Przyszło wiele osób bliskich, a także z rodziny. Zagraliśmy do tego intymny koncert - mówi Bovska. - Jestem cały czas podekscytowana. Było to dla mnie bardzo ważne.

Dzięki wystawie można zobaczyć tę niesztampową i wielowymiarową artystkę z innej strony: poprzez ilustracje, elementy scenografii, a także premierowe prace malarskie. Korespondują one z czterema płytami noszącymi tytuły: "Kaktus", "Pysk", "Kęsy", "Sorrento" oraz nową płytą połączoną z materiałem wizualnym. Umiejętność myślenia poza schematem, entuzjazm i poczucie humoru to nieodłączne elementy życia Bovskiej, które owocują ciekawymi pomysłami twórczymi.

Jak podkreśla artystka, ta forma wyrazu nie jest jej obca, bo rysuje od zawsze, a także ma za sobą romans z Akademią Sztuk Pięknych. Sztuka Bovskiej dotyka intymności, w swoich pracach przekazuje bardzo osobiste, ważne treści i wyraża związane z nimi emocje.

Osią do powstania rysunków i projektów były płyty artystki. - W muzyce i rysowaniu drążę te same tematy. Tylko to się przekłada na inne medium i inny sposób myślenia - tłumaczy Bovska. - W sztuce plastycznej, którą uprawiam, jest wiele motywów związanych z florą. Fascynuje mnie też kobieta, jako postać i początek życia. Rysowanie to jest też trochę rodzaj terapii. Od wielu lat mnie uspokaja.

Źr. Facebook/Bovska

Umiejętność myślenia poza schematem, entuzjazm i poczucie humoru to nieodłączne elementy życia Bovskiej. Owocują one ciekawymi pomysłami twórczymi, których efekty można podziwiać między innymi na wystawie.


Posłuchaj
19:13 Czwórka/Stacja Kultura - BOvska rysuje 21.09.2022.mp3 Gościem audycji jest Bovska, która opowiada o wystawie "Bovska - rysuje" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Bovska (kompozytorka, performerka, ilustratorka)

Data emisji: 21.09.2022

Godzina emisji: 10.35

aw/mat.pras.

Czytaj także

Sokół w świecie sztuki. Czy brzydkie może być piękne?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 14:00
- Są wybitne numery, które są strasznie brzydkie, i jest ogromna część bardzo ładnych utworów, które są straszne. Ta sama zależność występuje w sztuce. A przynajmniej w tym, jak ja ją odbieram - mówi Wojtek Sokół, raper, "zbieracz" sztuki i kurator. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie. Co słychać w Paryżu, Zagrzebiu i Bordeaux ?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 17:30
Takie muzeum mogłyby wymyślić bohaterki "Seksu w wielkim mieście" albo serialu "Dziewczyny". Ale zrobili to producentka filmowa Olinka Vištica i projektant wnętrz Dražen Grubišic. Pomysł na ekspozycję pojawił się, kiedy para postanowiła zakończyć swój związek. 
rozwiń zwiń