Obsesja melodii. O komponowaniu muzyki do filmów

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2023 12:50
Istnieje przekonanie, że dobra muzyka filmowa to taka, której widz nie słyszy. - Zgadzam się, że w pewnych momentach muzyka powinna działać na poziomie podświadomym, ale czasami powinna się pokazać i ponieść widza - mówi kompozytor i producent muzyczny Maciek Dobrowolski. 
Magdalena Cielecka w serialu Dziewczyna i kosmonauta. Reżyseria:, muzyka: Bartosz Prokopowicz,  Maciek Dobrowolski.
Magdalena Cielecka w serialu "Dziewczyna i kosmonauta". Reżyseria:, muzyka: Bartosz Prokopowicz, Maciek Dobrowolski. Foto: mat prasowe/Netflix

Obsesja niepowtarzalnej melodii

Gość Czwórki należy do grona najbardziej rozchwytywanych polskich kompozytorów muzyki filmowej młodego pokolenia. Stworzył ścieżki dźwiękowe m.in. nagrodzonego w Gdyni filmu "Detektyw Bruno" oraz serialu "Dziewczyna i kosmonauta" z Magdaleną Cielecką i Andrzejem Chyrą w rolach głównych. Jak przyznaje sam autor - ta ścieżka dźwiękowa to szerokie, hollywoodzkie melodie w wykonaniu jednej z najlepszych polskich orkiestr - Sinfonietty Cracovii połączone z nowoczesnymi brzmieniami elektronicznymi nawiązującymi do muzyki pop. - W tworzeniu muzyki filmowej jest jakaś dziecięca pasja, trochę nawet obsesja, by wymyślić melodię, która zostanie w głowie widza. Prawdopodobnie wszyscy kompozytorzy tak mają. To jest coś, co nas napędza - opowiada artysta.

Kompozytor jest tylko jeden

Maciek Dobrowolski jest samoukiem i przyznaje, że miejsce, do którego dotarł, zawdzięcza determinacji i samozaparciu. - Przez dziewięć lat siedziałem w studiu i się uczyłem. Robiłem muzykę do szuflady i pracowałem przy reklamach. Potem pojawił się "Czarny Młyn" w reż. Mariusza Paleja i wszystko błyskawicznie ruszyło - wspomina rozmówca Kasi Dydo. - Praca w tej branży nie jest łatwa, choćby ze względu na liczbę produkcji i stopień zaufania. Serial czy film ma wielu aktorów, kilku operatorów, reżysera i asystentów, ale tylko jednego kompozytora - śmieje się.

Dziewczyna i kosmonauta I Oficjalny zwiastun I Netflix

Opowiedzieć świat muzyką

Jako 24-latek skomponował muzykę do pierwszej fabuły "Clockwise", którą James Southall - jeden z najważniejszych recenzentów muzyki filmowej - określił mianem "przepięknej, tematycznej ścieżki dźwiękowej".

FMF Young Talent Award 2014: Maciej Dobrowolski | KBF

Zobacz też:

- O tym, żeby pisać muzykę do filmów, marzyłem od dziecka, a recenzja Southalla tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że jestem na dobrej drodze. Od zawsze lubiłem opowiadać historie i słuchać historii. Do tego, jak byłem mały, bardzo dużo rysowałem i zawsze towarzyszyła mi przy tym muzyka. Mam wrażenie, że to właśnie wtedy połączyły mi się światy słów, dźwięków i obrazów. A chwilę potem zdałem sobie sprawę, że muzyka w tym wszystkim jest dla mnie najważniejsza - dodaje Maciek Dobrowolski.  

Posłuchaj
21:37 CZWÓRKA Stacja Kultura - dobrowolski 06.04.2023.mp3 Jak tworzy się muzykę do filmów - rozmowa z kompozytorem Maciejem Dobrowolskim (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maciej Dobrowolski (kompozytor, producent muzyczny)

Data emisji: 06.04.2023

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Agnieszka Osiecka według Bibobitu

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 12:00
Zespół Bibobit wielkimi krokami zbliża się do wydania kolejnej płyty. Panowie zaprezentowali światu już trzy single z przyszłego albumu Bibobit/Osiecka. Inspiracją do jego powstania, było zaproszenie do przygotowania finałowego koncertu na 22. Festiwal Pamiętajmy o Osieckiej w Teatrze Nowym w Poznaniu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wrocławskie "Sounds Off Veritas" - tam młodzi mają głos

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 12:49
Każdy z nas ma marzenia, nie każdemu jest równie łatwo je spełnić. Z tego powodu powstał projekt "Sounds Off Veritas" skierowany do młodzieży, która interesuje się szeroko pojętą muzyką i jej produkcją, a której sytuacja nie pozwala na rozwijanie swojej pasji.
rozwiń zwiń