Agnieszka Osiecka według Bibobitu

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 12:00
Zespół Bibobit wielkimi krokami zbliża się do wydania kolejnej płyty. Panowie zaprezentowali światu już trzy single z przyszłego albumu Bibobit/Osiecka. Inspiracją do jego powstania, było zaproszenie do przygotowania finałowego koncertu na 22. Festiwal Pamiętajmy o Osieckiej w Teatrze Nowym w Poznaniu. 
Daniel Wolny Moszczyński z zespołu Bibobit
Daniel 'Wolny'" Moszczyński z zespołu BibobitFoto: Czwórka

- Zadzwonił telefon z 22. Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej. Piotr Kruszczyński przedstawił się i wyszedł z propozycją, byśmy zagrali, napisali koncert - wspomina Daniel Moszczyńskim, wokalista grupy Bibobit. - W zespole był duży dystans do tego projektu. Przedyskutowaliśmy to, bo tych materiałów z Osiecką było sporo. My zdecydowaliśmy się przyjmując jeden klucz: to musi być spójne z zespołem Bibobit. To musi być coś, co będzie kontynuacją naszej drogi, naszych działań - podkreśla. 


Posłuchaj
09:35 czwórka stacja kultura 22.02.2021 sikorski.mp3 O pracy nad albumem Bibobit/Osiecka opowiada Daniel Moszczyńskim, wokalistą grupy Bibobit (Stacja Kultura/Czwórka)

My nie chcieliśmy nikogo oszukać. Wiedzieliśmy, że w twórczości Osieckiej musimy wszystko wykręcić do góry nogami, żeby znaleźć swój charakter, swój styl Daniel Moszczyńskim

W 2020 roku, w dniu urodzin poetki ukazał się pierwszy singiel zespołu "Rozmowa poety z komornikiem", kolejny to  "Życie nie stawia pytań", i trzeci "Księżyc frajer".

Bibobit/BIBOBIT - Rozmowa poety z komornikiemBibobit w swojej twórczości łączy jazz, elektronikę, funk, hiphop, nie stroni od improwizacji, co słychać na koncertach. Przy projekcie dla Teatru Nowego bardzo ważny był dobór piosenek. 

- Były dwa klucze - przyznaje wokalista. - Na początek kierowałem się wyłącznie tekstem. Zdawałem sobie sprawę, że znajdę tam repertuar kompatybilny z mężczyzną, albo że uda się przełożyć ten tekst ze świata kobiecego, na osobę męską. Znalazłem pulę około 60 tekstów, potem kolejna selekcja okroiła ją do 30 tekstów. Następnie patrzyliśmy na nie pod kątem muzycznym - dodaje. 

Nie zdawałem sobie sprawy z płodności tej artystki. Agnieszka Osiecka to kobieta, której nie brakowało pomysłów. Potrafiła zrobić to, co dla mnie w tekściarzach jest największą zaletą, największym talentem, te teksty, mimo upływających lat, nie starzeją się. Ich przekaz pozostał Daniel Moszczyński

Drugim kluczem, bardzo istotnym dla rozmówcy Damiana Sikorskiego, była możliwość "zawarcia siebie" w tych piosenkach. - Zdawałem sobie sprawę, że chciałbym przemycić w tych piosenkach to, co robimy w Bibobicie - kolaż muzyki jazzowej, muzyki rytmicznej z hip-hopem, rapem, melodeklamacją - podkreśla. 

Trzy single sygnowane Bibobit/Osiecka są zapowiedzią nowej płyty zespołu, która planowana jest na maj 2021 roku. Daniel Moszczyński przyznaje, że zespół z niecierpliwością czeka na kolejne terminy teatralnych występów, te jednak wciąż odwleka pandemia. 


Bibobit/BIBOBIT - Życie nie stawia pytań


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Materiał: Damian Sikorski

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Daniel Moszczyńskim (wokalista grupy Bibobit)

Data emisji: 22.02.2021

Godzina emisji: 11.37

pj

Czytaj także

Natalia Kukulska powraca w towarzystwie Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 18:00
Natalia Kukluska przedstawia największy muzyczny projekt w swoim życiu. Artystka powraca w wielkim stylu, w towarzystwie wybitnych muzyków, czułych tekściarek i Fryderyka Chopina. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paulina Przybysz - fanka filmów biograficznych "odprawi" koncert na Tofifest

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 12:52
Przygotowania do 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu są już na finiszu. Wiadomo, że zakończy go wyjątkowy koncert Pauliny Przybysz "Music The Superpower". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płyta bez CO2. Pierwszy taki album na świecie

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 14:31
Młody polski pianista, Wojtek Szczepanik, nagrał pierwszy na świecie album o zerowym śladzie węglowym. Redukcja i kompensacja to to, co wskazywało mu ekologiczną drogę. 
rozwiń zwiń