"Kill Boksoon" - koreańskie dwie twarze matki

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 13:58
Gil Boksoon jest morderczynią o uznanej renomie, w domu - samotną matką nastolatki. "Kill Boksoon" to jedna z nowszych propozycji jednej z platform streamingowych. Jest kilka powodów, dla których warto ten film zobaczyć. 
Kill Boksoon
Kill BoksoonFoto: mat. prasowe

"Kill Boksoon" to nowy film południowokoreański wyreżyserowany i napisany przez Byuna Sung-hyuna, z udziałem Jeon Do-yeon, Sol Kyung-gu, Kim Si-a, Esom i Koo Kyo-hwan. Kryminał z humorem, ukazujący w krzywym zwierciadle główną bohaterkę, która chce skończyć z zabijaniem i całą "grupę zawodową" jaką są seryjni mordercy.

- Niełatwo określić gatunek tego filmu. To jest charakterystyczne dla mainstreamowego kina koreańskiego - mówi Marcin Krasnowolski z festiwalu Pięć Smaków. - Trudno ocenić, jaki to gatunek, bo dziś można powiedzieć, że sukces kina koreańskiego polega na tym, że twórcy zdecydowali się mieszać różne gatunki i nastroje. W "Kill Boksoon" widać to bardzo dobrze. Myślę, że to film sensacyjny i obyczajowy. Pokazuje i życie zawodowe, i prywatne bohaterki. A wszystko to jest podane w komediowym sosie. To może dziwić widzów, którzy nie są zaznajomieni z kinem koreańskim.

W "Kill Boksoon" mamy do czynienia z morderczynią, ale też kochającą, opiekuńczą matką, która dba o swoją dorastającą córkę - chodzi na wywiadówki, dba o piękny dom, integruje się z matkami innych uczniów. Martwi się też, że córka pójdzie w jej ślady. 


Posłuchaj
18:01 czwórka stacja kultura 25.05.2023.mp3 "Kill Boksoon" - koreańska propozycja z pogranicza gatunków (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Gil jest płatną zabójczynią i pracuje w takiej "korporacji", która planuje i zleca zabójstwa. Firma mieści się w pięknym budynku, panuje w niej mnóstwo zasada.  - mówi rozmówca Czwórki. - Ten element wydaje mi się zapożyczonym z hollywoodzkiej serii John Wick. Koreański film jest mocny i w pewien sposób zabawny. 

Jak każda korporacja tak i ta, w której pracuje Gil, nie jest wolna od konkurencji między pracownikami. Panuje tam określona hierarchia, przydzielane są zadania. Gil jest w niej najlepsza. - W pracy to superzabójczyni, zimnokrwista, skuteczna. Inni chcą ją wygryźć - mówi Marcin Krasnowolski. - W domu Gil wychowuje jedenastolatkę. To duże wyzwanie. Ona ukrywa swój zawód przed córką, ale i córka ma swoje sekrety. 

"Kill Boksoon" to też walka, krew, przemoc. - Świetne sekwencje walk to atut tego filmu. Koreańczycy są mistrzami, jeśli chodzi o ten element. Zdjęcia są świetnie zrealizowane, naturalne sekwencje, dobrze sfilmowane, doskonała praca operatora - chwali ekspert. - Drugi z atutów to obsada. W głównej roli widzimy Do-yeon Jeon najlepszą współczesną koreańską aktorkę. W kinie widzimy ją już od lat, gra trudne, złożone role. Jest też pierwszą koreańską aktorką, która zdobyła nagrodę na festiwalu filmowym w Cannes. Jest wyśmienita w swoim zawodzie. W "Kill Boksoon" bawi się swoją rolą. 

Kill Boksoon | Zwiastun finalny | Netflix/Netflix Polska

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 25.05.2023

Godzina emisji: 10.17

pj