"Kina koreańskiego nie da się zaszufladkować"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 12:27
- Jest niezwykle barwne i różnorodne - przekonuje w "Stacji Kultura" Joanna Łapińska z rady programowej Warszawskiego Festiwalu Filmów Koreańskich.
Audio
  • Nowe kino koreańskie na Warszawskim Festiwalu Filmów Koreańskich (Stacja Kultura/Czwórka)
Kadr z filmy Służąca Park Chan-wooka, otwierającego tegoroczny Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich
Kadr z filmy "Służąca" Park Chan-wooka, otwierającego tegoroczny Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich Foto: PAP/EPA

I to właśnie różne rejony kina z Korei Południowej będą odwiedzać widzowie festiwalu. W programie znajdziemy filmy reprezentujące nie tylko artystyczne kino niszowe, ale także obrazy, które odniosły ogromny sukces komercyjny. Jeden z nich - "Weteran" w reżyserii Ryoo Seung-wana - obejrzało w Korei Południowej około 13,5 miliona widzów. - Zresztą - jak tłumaczy Joanna Łapińska - trudno w kinie koreańskim wyznaczyć granice pomiędzy alternatywą a komercją.

Joanna Łapińska Współczesne kino koreańskie wymyka się prostym podziałom. Jest niezwykle barwne i różnorode.

Odbywający się między 26 a 30 października festiwal otworzy głośny film "Służąca" Prak Chan-wooka. W audycji mówiliśmy także o szaleństwie Koreańczyków na punkcie gwiazd rodzimego kina oraz o tym jak reżyser Hong Sang-soo podgląda w swoich obrazach drobnostki życia. Joanna Łapińska przypomniała też kiedy w Polsce narodziła się moda na koreańskie filmy. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzą: Katarzyna Dydo

Gość: Joanna Łapińska

Data emisji: 20.10.2016

Godzina emisji: 10.13

jsz/kul

Czytaj także

Śmiech i łzy, czyli nowe kino francuskie

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 16:00
Ognista historia miłosna z początków XX wieku i komedie na podstawie komiksów dla dorosłych. W dziewięciu miastach Polski będzie można zobaczyć najnowsze francuskie produkcje filmowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kino koreańskie. "Egzotyka jasna dla wszystkich"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 14:50
- Koreańscy filmowcy potrafią uchwycić lokalną rzeczywistość i opowiedzieć o niej uniwersalnym, zrozumiałym dla Zachodu, językiem - tłumaczy orientalistka Magda Bartczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kino hiszpańskie. "Śmiech czasami przez łzy"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 12:00
- Rok 2015 w hiszpańskim kinie należał do komedii, co pokazuje, że pomimo kryzysu mieszkańcy tego kraju chcą się bawić. Nawet jeśli to oznacza, że oglądają się w krzywym zwierciadle - opowiada współorganizatorka Tygodnia Kina Hiszpańskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe Horyzonty. Między zachwytem a prowokacją

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 13:07
– Kino powinno inicjować rozmowy na ważne tematy – mówiła Joanna Łapińska, dyrektor artystyczna festiwalu filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty.
rozwiń zwiń