Nowe Horyzonty 2023. "Ucieczka od klasycznych narracji"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2023 18:00
- Nowe Horyzonty to festiwal, którego celem jest poszerzanie świata i pokazywanie jego ambiwalencji. Zarówno gatunkowej jak i tematycznej oraz emocjonalnej - mówi Małgorzata Sadowska, dyrektor programowa festiwalu. 
Kadr z filmu Wima Wendersa Perfect Days
Kadr z filmu Wima Wendersa "Perfect Days"Foto: mat prasowe
  • Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty powstał w 2001 roku jako miejsce służące prezentacji odważnego kina artystycznego.
  • Tegoroczna odsłona odbędzie się stacjonarnie w dniach 20-30 lipca we Wrocławiu, a między 20 lipca a 6 sierpnia również online.
  • W programie znalazło się 251 filmów - w tym hity ze światowych festiwali oraz polskie premiery.
  • W ramach festiwalu wystąpią także Rosalie., Marcin Masecki i Daniel Spaleniak.

Hasło: "Kinoscalanie"

Nowe Horyzonty od ponad dwóch dekad są celebracją - na ekranie i poza nim - spójnej w swojej pięknej niespójności. To właśnie mnogość różnych doświadczeń i wrażliwości owocuje unikalnym wydarzeniem. Te tropy znalazły swoje odbicie w tegorocznym haśle "Kinoscalanie".

- Nie mogliśmy nie dostrzec, jak szybko rozwija się kino hybrydowe, które łączy gatunki, miesza konwencje i przekracza granice, albo wytycza je na nowo - tłumaczy gość Czwórki. - Takie filmy otwierają nas na kino i na rzeczywistość w nowy sposób. Uciekają od klasycznych narracji i pokazują pełne spectrum doświadczeń wizualnych i emocjonalnych.  

"Feel good Wenders"

Nowe Horyzonty otworzy rewelacja festiwalu w Cannes "Perfect  Days" w reżyserii legendy kina, Wima Wendersa. -  To zdecydowanie "feel good movie", czyli gatunek coraz cenniejszy w przytłaczającej rzeczywistości. O filmie mówi się, że jest wielkim powrotem Wendersa do reżyserskiej formy - podkreśla rozmówczyni Kasi Dydo. - Akcja rozgrywa się w Japonii, a bohaterem jest czyściciel toalet. Pierwszego dnia festiwalu będzie można zobaczyć również drugi film mistrza - "Anselm", który został zrealizowany w technologii 3D.

PERFECT DAYS (2023) | Wim Wenders | Koji Yakusho | Tokio Emoto | Arisa Nakano | The Match Factory

Lizbona - nowe oblicze miasta

W tym roku specjalną reprezentację będzie mieć kino portugalskie, które jest bardzo bogate i ma niesamowitą historię. - Z tego, co zaobserwowaliśmy na festiwalach, to w tej chwili najbardziej żywa i najbardziej aktywna kinematografia w Europie, także jeśli chodzi o koprodukcje - opowiada Małgorzata Sadowska. - Pokażemy filmy nowe i nieco starsze, które "kręcą" się wokół Lizbony - miasta, które owiane jest licznymi legendami i nieco zdegradowane przez turystów. To będzie idealna sekcja na wakacje, która pozwoli się przyjrzeć temu miejscu z zupełnie nowej perspektywy.

Posłuchaj
22:44 CZWÓRKA Stacja Kultura - nowe horyzonty 17.07.2023.mp3 Festiwal Nowe Horyzonty - co w programie tegorocznej odsłony? (Stacja Kultura/Czwórka)

Pokazy Galowe i uroczysta kolacja

W sekcji "Pokazy Galowe" widzowie zobaczą filmy, które zdobywały najważniejsze laury na światowych festiwalach.  - Bardzo cieszymy się, że jako pierwsi pokażemy najnowszy film Alice Rohrwacher "La Chimera" oraz "Bulion i inne namiętności" wietnamsko-francuskiego reżysera Trần Anh Hùnga. Temu pokazowi będzie towarzyszyć pierwsza w historii festiwalu uroczysta kolacja z menu powiązanym z filmem  - dodaje Małgorzata Sadowska.

Co w programie? | 23. MFF mBank Nowe Horyzonty

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Małgorzata Sadowska (dyrektor programowa Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty)

Data emisji: 17.07.2023

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Sundance Film Festiwal. "Wyznacza trendy, daje równe szanse"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 12:00
Sundance Film Festiwal - największe święto kina niezależnego to dzieło amerykańskiego aktora, Roberta Redforda. W trakcie tegorocznej edycji wyróżniona została Krystyna Janda za film "Słodki koniec dnia". Imprezie przyglądał się dziennikarz Artur Zaborski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jonas Mekas. Poematy utrwalone na filmowej taśmie

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2022 17:30
Czesław Miłosz mówił o nim, że jest "poetą rzeczy utrwalonych na taśmie". Współpracował z Andym Warholem, Salvadorem Dalí, Johnem Lennonem i Yoko Ono. Jonas Mekas uchodzi także za ojca chrzestnego awangardowego kina.
rozwiń zwiń