Sundance Film Festiwal. "Wyznacza trendy, daje równe szanse"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 12:00
Sundance Film Festiwal - największe święto kina niezależnego to dzieło amerykańskiego aktora, Roberta Redforda. W trakcie tegorocznej edycji wyróżniona została Krystyna Janda za film "Słodki koniec dnia". Imprezie przyglądał się dziennikarz Artur Zaborski.
Audio
  • Festiwal równych szans w kurorcie dla bogaczy. Artur Zaborski o Sundance Film Festiwal (Stacja kultura/Czwórka)
Nigeryjska reżyserka  Chinonye Chukwu nagrodzona w kategorii głównej nagrody jury w kategorii film dramatyczny na festiwalu w Sundancem 2019
Nigeryjska reżyserka Chinonye Chukwu nagrodzona w kategorii głównej nagrody jury w kategorii film dramatyczny na festiwalu w Sundancem 2019Foto: PAP/GEORGE FREY

- Sundance to najważniejszy festiwal kina niezależnego. To absolutna kontra do Hollywood, które prezentuje filmy zachowawcze, wpisujące się trendy i z gargantuicznymi budżetami - mówił dziennikarz filmowy, obserwator i uczestnik Sundance Festiwal Artur Zaborski. 

- To kino zaangażowane i reagujące na rzeczywistość, wyznaczające trendy. Wystarczy spojrzeć na dobór twórców - aż 63% to twórcy niebiali, 44% stanowiły kobiety. To coś, co w skali Hollywood jest nieosiągalne - zawracał uwagę gość Czwórki. 

Czy Sundance wyznacza trendy w światowym kinie? Jakie filmy można było zobaczyć w ramach tegorocznej odsłony festiwalu? W jakie działania społeczne zaangażowana jest Michelle Williams? Jak Zac Effron sprawdził się w roli seryjnego mordercy, Teda Bundy'ego? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Artur Zaborski, dziennikarz filmowy

Data emisji: 4.02.2019

Godzina emisji: 11.16

ac/kd

Czytaj także

Festiwal filmowy, który będzie burzyć mur

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 16:20
Trzecia odsłona festiwalu odbędzie się w dniach od 25 do 28 października w Warszawie i - co podkreślają organizatorzy - zburzy mur.
rozwiń zwiń
Czytaj także

4. Świdnicki Festiwal Filmowy Spektrum. "Mocne kinowe premiery"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 14:40
- W konkursie głównym znajdzie się dziesięć tytułów filmowych premier. Na widzów czekają produkcje polskie i zagraniczne - zapowiadał dyrektor świdnickiego festiwalu filmowego Spektrum Paweł Kosuń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwszy w Polsce przegląd filmów Alexandra Kluge już od 20 listopada

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 14:08
Sygnatariusz słynnego Manifestu z Oberhausen i twórca przekonany o tym, że na barkach reżysera spoczywa odpowiedzialność za losy historycznego dziedzictwa ojczyzny. Jego prace będzie można zobaczyć w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie serial na podstawie "Króla" Szczepana Twardocha

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 12:33
Jedna z najgłośniejszych książek Szczepana Twardocha trafi na mały ekran. Canal+ wykupił prawa do ekranizacji powieści.
rozwiń zwiń