AM. OK - melodie z gitary akustycznej

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2023 14:01
AM. OK to solowy projekt stworzony przez Daniela Zbroszczyka, wokalistę, gitarzystę oraz artystę poruszającego się w dyscyplinach wizualnych. Jego muzyka, teksty i animacje w klipach tworzą całość - a główną inspiracją jest oniryczność. 
AM. OK to solowy projekt Daniela Zbroszczyka
AM. OK to solowy projekt Daniela ZbroszczykaFoto: Natalia Krasnova/Shutterstock
  • AM. OK to solowy projekt Daniela Zbroszczyka, którego nazwę można swobodnie interpretować. 
  • W projekcie AM. OK artysta łączy muzykę i sztuki wizualne. Jest absolwentem ASP. 
  • Podstawowym instrumentem Daniela jest gitara akustyczna, choć nie stroni też od elektroniki. 
  • Główną inspiracją artysty jest oniryczność. 
  • Tworząc single, AM. OK stawia na melodie. To z nich wynika nastrój, obraz i tekst. 

AM.OK to bardzo intrygująca nazwa projektu - można ją przeczytać po polsku jako "amok", ale też po angielsku: "am OK".

- Bardzo mi się podoba, że nazwa mojego projektu jest taka niejednoznaczna i można ją interpretować w różny sposób - przyznaje artysta w rozmowie z Oliwią Krettek. - To jest solowy projekt, może wyniknął trochę z frustracji, że nie mogę znaleźć nikogo do współpracy, ale dziś "jest mi z tym OK", co też oddaje właśnie nazwa projektu.

Artysta wizualny w muzyce 

Daniel Zbroszczyk jest też artystą wizualnym, ukończył Akademię Sztuk Pięknych. Ten aspekt jego działalności też jest widoczny w jego twórczości - swoje rysunki i animacje umieszcza w klipach. - Animacje i teksty odzwierciedlają jedną ideę, uzupełniają tę muzykę - przyznaje. - Wyszedłem od grania akustycznego. Gitara akustyczna to najbliższy mi instrument, przy nim piszę piosenki, przy nim komponuję. 

Artysta zdradza jednak, że od 1,5 roku bawi się też programami do tworzenia muzyki. Kupił też looper, na którym nagrywa różne rzeczy. - Chciałbym, żeby gitara akustyczna była takim moim motywem przewodnim, dogrywam sobie syntezatory czy przeszkadzajki rytmiczne. Akustyka jest jednak na pierwszym planie.


Posłuchaj
10:31 czwórka stacja kultura 26.07.2023 am.ok.mp3 O projekcie AM. OK opowiada Daniel Zbroszczyk (Stacja Kultura/Czwórka)

  

W ostatnim singlu projektu AM. OK słychać jednak przewagę brzmienia syntetycznego. Muzyk przyznaje, że ciągnie go w ich stronę, ale z gitary nie rezygnuje. - Na pewno moja muzyka wychodzi z nurtu akustycznej alternatywy i tego się trzymam. Te utwory są bardzo melodyjne. Melodia to kluczowa rzecz, która mnie prowadzi - to ona wpada w ucho, to ją człowiek zapamiętuje. 

Oniryczność w muzyce i obrazie

Zarówno w tekstach, jak i w muzyce główną inspiracją jest oniryczność. To stan pomiędzy jawą a snem, a także relacje międzyludzkie i stojące za nimi emocje. To osobista wypowiedź na nurtujące tematy zarówno te na zewnątrz, jak i te w środku, złapana pod postacią utworów muzycznych. Jego najnowszy singiel to "Myśli na pół", który powstał jako reakcja na natłok informacji, sprzecznych i często agresywnych, docierających do nas z różnego rodzaju mediów.

AM. OK – MYŚLI NA PÓŁ/AM OK

Melodie z gitary akustycznej

Tworzenie swoich kompozycji Daniel Zbroszczyk zaczyna od melodii wygrywanej na gitarze akustycznej lub klawiszach. - Tak zaczynam komponować. I ta melodia jest podstawą do stworzenia tekstu - zdradza artysta. - To podpowiada mi nastrój, a nastrój podpowiada mi obraz, obraz - tekst. To nie jest jednodniowy proces. Niektóre utwory powstają szybko, a inne trzeba "wysiedzieć". 

Już od 10 lat rozmówca Oliwii Krettek współpracuje z trenerem wokalnym, czuje się wykształconym wokalistą, ale nie muzykiem. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 26.07.2023

Godzina emisji: 11.14

pj

Czytaj także

"Szaroróżowe" Muchy. Jak powstał klip "ostatniej szansy"?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 16:50
Po siedmiu latach milczenia zespół Muchy wrócił z nowym albumem. Płyta "Szaroróżowe" ukazała się w 2021 roku, a singlem promującym to wydawnictwo była tytułowa piosenka "Szaroróżowe".
rozwiń zwiń