Stacja Folk: gramy amerykański folk z polskimi tekstami

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2023 14:00
Mandolina, kontrabas, skrzypce i gitara akustyczna - na takich instrumentach grają członkowie zespołu Stacja Folk. - Inspirujemy się amerykańskim folkiem i bluegrassem, ale zdarza nam się też tworzyć popowe piosenki - opowiadają muzycy. 
Stacja Folk
Stacja FolkFoto: Michał Bułas/mat. pras.
  • Stacja Folk to zespół założony przez Karolinę Bułas-Jastrzębską.
  • O swojej muzyce członkowie grupy mówią, że to folk, którego nie należy mylić z folklorem.
  • W ubiegłym roku Stacja Folk była jedyną polską grupą zaproszoną do Francji na festiwal Bluegrass in La Roche. W tym roku zespół wydał płytę "W drogę ruszam i…".

Mandolina w roli głównej

W piosenkach Stacji Folk można usłyszeć wpływy bluesa, bluegrassu i americany. Jak przyznaje Karolina Bułas-Jastrzębska, ta muzyka zawsze kojarzyła się jej ze szczęśliwym dzieciństwem i z domem rodzinnym, którym każdego dnia na skrzypcach grał jej tata. - Jestem osłuchana z takimi brzmieniami i bardzo chciałam mieć zespół, który uwypukli to, że gram na mandolinie - opowiada wokalistka, mandolinistka, autorka tekstów i kompozytorka. - W Stacji Folk dajemy na przód brzmienie instrumentów akustycznych, które są dla nas po prostu piękne.

Mandolina pojawiła się w życiu rozmówczyni Oliwii Krettek, kiedy artystka szukała instrumentu z folkowym brzmieniem. Natomiast Rafał Wiercioch na gitarze grał od samego początku. - Zaczęło się w szkole podstawowej. Wybrałem gitarę jako młody i gniewny fan rocka i bluesa, a później także metalu. Z wiekiem trochę się uspokoiłem, teraz słucham folku i trochę bluesa - wspomina muzyk.

Amerykański folk z polskim tekstem

Choć muzyka Stacji Folk - jak sama nazwa wskazuje - to folk, goście podkreślają, że nie należy jej mylić z folklorem. - Inspirujemy się folkiem amerykańskim, który ma w sobie coś z bluesa i coś z jazzu, a niekiedy nawet z popu. A to, co nas wyróżnia, to polskie teksty - opowiadają. W ubiegłym roku Stacja Folk była jedyną polską grupą zaproszoną do Francji na festiwal Bluegrass in La Roche.

Posłuchaj
11:26 CZWÓRKA Stacja Kultura - stacja folk 08.09.2023.mp3 Stacja Folk - o miłości do bluegrassu i nowej płycie "W drogę ruszam i…" (Stacja Kultura/Czwórka)

Wirtuozi bluegrassu

- Bluegrass to amerykańska muzyka akustyczna, w której wykorzystuje się instrumenty takie jak mandolina, kontrabas czy banjo, a muzycy bluegrassowi wykazują się wirtuozerią. Niektórzy kojarzą to z country, ale piosenki są tutaj dużo szybsze i żeby je zagrać, potrzeba niezłych umiejętności - wyjaśnia Karolina Bułas. - Cechą charakterystyczną bluegrassu jest także śpiewanie na głosy. Oraz to, że muzycy często grają do jednego mikrofonu, czego w Polsce w ogóle nie ma. To wymaga wielu prób i zgrania, więc dużo zespołów to po prostu muzykujące w komplecie rodziny. - W bluegrassie nie ma perkusji, a funkcję rytmiczną pełnią mandolina z kontrabasem - dodaje Rafał Wiercioch.

Sprawdź też:

Jak powstają piosenki Stacji Folk?

Jak dotąd zespół Stacja Folk wydał EP-kę "Naturalnie", a w tym roku ukazał się ich pełnogrający album "W drogę ruszam i…". Muzycy pracują "korespondencyjnie": pomysł wychodzi od jednej osoby, a potem reszta dodaje coś od siebie. Najlepsze pomysły i aranżacje powstają, kiedy członkowie grupy spotykają się na próbie. - Największy wkład ma Karolina, to od niej wychodzi najwięcej piosenek - opowiada Rafał. - Komponowanie melodii przychodzi mi z łatwością, a pisanie tekstów jest trudne. Dlatego chętnie korzystam z pomocy przyjaciół. To dla mnie inspirujące i ciekawe, kiedy "osoby z zewnątrz" tworzą historie do moich wokali - podsumowuje Karolina.  

Stacja Folk - "Jeden strzał" | Stacja Folk

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 08.09.2023

Godzina emisji: 11.16

kul

Czytaj także

AM. OK - melodie z gitary akustycznej

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2023 14:01
AM. OK to solowy projekt stworzony przez Daniela Zbroszczyka, wokalistę, gitarzystę oraz artystę poruszającego się w dyscyplinach wizualnych. Jego muzyka, teksty i animacje w klipach tworzą całość - a główną inspiracją jest oniryczność. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bartek Królik: "Bezdomny król" to numer forteca

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2023 14:13
"Bezdomny król" to czwarty singiel Bartka Królika zapowiadający jego nadchodzący album. Nie zabraknie na nim tego, z czego doskonale znamy muzykę artysty, ale wedrze się też nieco melancholii. 
rozwiń zwiń