Nagrody BohaterON im. Powstańców Warszawskich - kogo wyróżniono?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2023 20:20
Już po raz piąty przyznano nagrody BohaterONy imienia Powstańców Warszawskich. W studiu imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbyła się Gala Finałowa BohaterON 2023.
Laureatka Złotego BohaterON-a w kategorii Dziennikarz Małgorzata Ziętkiewicz na gali Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich,
Laureatka Złotego BohaterON-a w kategorii "Dziennikarz" Małgorzata Ziętkiewicz na gali Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich,Foto: PAP/Piotr Nowak
  • 12 października 2023 w studiu imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbyła się Gala Finałowa BohaterON 2023.
  • Nagrody BohaterONy przyznano już po raz piąty. 
  • Są to nagrody dla osób i instytucji w szczególny sposób promujących wiedzę o historii Polski oraz współczesny patriotyzm.

 

Nagrody BohaterONy - za co są przyznawane?

Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich to wyróżnienie przyznawane osobom, firmom i instytucjom, których aktywność w szczególny sposób promowała wiedzę o historii Polski z lat 1918-1989 oraz edukację historyczno-patriotyczną w danym roku.

Uroczysta gala odbyła się 12 października 2023 roku w studiu imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W tym roku nagrody zostały wręczone po raz piąty, a przyznano je w siedmiu kategoriach.


Nagrody BohaterON - laureaci

Instytut Pamięci Narodowej otrzymał złotego BohaterONa w kategorii instytucja. Według internautów najlepszy w tej kategorii okazało się Muzeum Dom Rodziny Pileckich. Złoty BohaterON dla organizacji non profit trafił do Fundacji Oczami Brata. BohaterON publiczności otrzymało Stowarzyszenie Dzieje. Nagrodę specjalną otrzymał wiceprezes IPN profesor Krzysztof Szwagrzyk. W kategorii firma złotego BohaterONa przyznano PGE Polska Grupa Energetyczna.

W głosowaniu internautów zwyciężyła Movie-Box Historia bez cenzury. BohaterONa publiczności otrzymał Jarosław Mikołajczyk. W kategorii osoba publiczna, zarówno według kapituły jak i internautów, najlepsza okazała się Ewa Błaszczyk. Złoty BohaterON dla pasjonata trafił do Bogdana Bednarczyka. Publiczność doceniła Stowarzyszenie Ogólnopolska GRH Przysposobienia Wojskowego Kobiet.

Laureatem złotego BohaterONa dla nauczyciela została Patrycja Karykowska "Bibliopatika". - Staram się promować wartościowe książki historyczne. Warto je, pokazać dzieciakom, dać im je do ręki i powiedzieć, na co warto zwrócić uwagę - mówiła laureatka nagrody w rozmowie z reporterką Czwórki Weroniką Puszkar. - Ta nagroda jest dla mnie na pewno ogromnym sukcesem. Docenieniem mojej dotychczasowej pracy. Jestem bardzo dumna i wdzięczna za to, że zostało to zauważone. Jest to też zobowiązanie, żeby to, co robię, robić jeszcze lepiej, żeby docierać do szerszego grona odbiorców.


Patrycja Karykowska  Laureatka Złotego BohaterON-a w kategorii Nauczyciel na gali Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich Patrycja Karykowska Laureatka Złotego BohaterON-a w kategorii Nauczyciel na gali Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich

BohaterON w kategorii dziennikarz dla Małgorzaty Ziętkiewicz

Na gali BohaterON poznaliśmy laureatkę Złotej Statuetki Kapituły i jednocześnie też Złotego BohaterONa publiczności w kategorii dziennikarz. Wyróżnienie otrzymała Małgorzata Ziętkiewicz, dziennikarka telewizji Polsat za reportaż "Pochód". Dokument opisuje odnalezienie zdjęć wykonanych podczas powstania w getcie warszawskim przez polskiego strażaka Leszka Grzybaczewskiego. Wywiezione zostały przez autora po wojnie do USA i ukryte na wiele lat u jego przyjaciela. Grzybaczewski ukrył także negatywy i nie powiedział o nich nawet swojemu synowi Maciejowi. Po latach 33 zdjęcia znalazły się w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie i Muzeum Polin, które zgłosiło się do syna ich autora.- W naszym dokumencie Maciej Garbaczewski opowiada o tym, ile dni, ile godzin zajęło mu przeszukiwanie negatywów ojca. Aż wreszcie trafił na negatywy, które obrazują tragedię powstania w getcie. Gdy je zobaczył konieczna była wizyta u kardiologa - opowiada Małgorzata Ziętkiewicz. - Nawet wtedy, kiedy opowiadał nam o tym nie krył wzruszenia. Nasze kamery były cały czas włączone. Pan Maciej pozwolił nam przeżywać razem z nim najbardziej intymny moment swojego życia, kiedy po raz pierwszy do naszej kamery opowiadał tą historię. Ten dokument miał tyle, ile powinien mieć. I nie było powodu, żeby rozwijać go bardziej. Bo lepiej opowiedzieć dzisiaj historię w 25 minut. Nam to się, mam nadzieję, udało. Te dwa BohaterONy dla nas świadczą o tym, że ktoś to zauważył i obejrzał. 


Posłuchaj
10:31 CZWORKA/Stacja Kultura - bohateron_13.10.2023.mp3 BohaterON - Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich - gala wręczenia (Czwórka/Stacja Kultura)

 

Nagrodę brązowego BohaterONa w kategorii osoba publiczna otrzymali Bracia Łukasz i Paweł Golec, którzy od 20 lat prowadzą Fundację Braci Golec. Jak powiedział Łukasz Golec, ich działalność uczy najmłodszych pielęgnować tożsamość kulturową.

Galę Finałową uświetnił koncert "Szczęśliwy, krótki sen. Piosenki z serca powstańców". Wystąpili między innymi Halina Mlynkova, Kasia Kowalska i Kamil Bednarek.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Materiał: Weronika Puszkar

Godzina emisji: 10.15

aw/IAR

Czytaj także

"Strzelaliśmy do wroga z brylantów" - artyści w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 18:42
- Powstanie Warszawskie było tak olbrzymim doświadczeniem egzystencjalnym, historycznym, pokoleniowym, że nie obeszło bokiem żadnego artysty, żadnego człowieka kultury, który wtedy - w sierpniu 1944 roku - znalazł się na terenie Warszawy - mówi historyk Łukasz Przybyłek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyślij kartkę do Powstańca - "BohaterON - włącz historię"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 18:40
1 sierpnia, w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęła się 8. edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej "BohaterON - włącz historię!". Sprawdzamy, jak można uhonorować powstańców.
rozwiń zwiń