Iga: jestem samoukiem, szkoliłam warsztat, grając na ulicy

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2023 13:40
Krąży po świecie, śpiewa piosenki po polsku, angielski i włosku. Można ją usłyszeć na ulicach różnych miast. Teraz Iga przywiozła swoją muzykę do Polski i nawiązała współpracę z producentem Mateuszem Hulbójem.  
Iga - wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów w studiu Czwórki.
Iga - wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów w studiu Czwórki.Foto: Damian Sikorski/Czwórka
  • Iga jest debiutantką na polskiej scenie muzycznej.
  • Pochodzi z Poznania, uczyła się w Anglii, a teraz mieszka we Włoszech.
  • Doświadczenie zdobywała, grając na ulicy. Śpiewała covery i autorskie piosenki.
  • Właśnie ukazał się najnowszy singiel artystki - "Poems".
  • Jak zapowiada Iga, to nowy rozdział jej muzycznej drogi.
  • Producentem utworu jest Mateusz Hulbój. 

W świat za mamą - z Puszczykowa do Rzymu

Iga jest córką skrzypaczki i artystki Teatru Śląskiego. Wyjechała do Włoch jako nastolatka w ślad za mamą, performerką uliczną, która wprowadziła córkę w fascynujący świat muzyki na żywo. - Pochodzę z Puszczykowa koło Poznania. Tam się wychowałam. Potem uczyłam się w szkole w Anglii, a do Rzymu pojechałam za mamą - wspomina artystka. - Mama zawsze mi imponowała, chciałam ją naśladować i zajęłam się muzyką. Daję sobie czas, żeby zobaczyć, jak mi pójdzie. A ponieważ jestem samoukiem, zamierzam edukować się w kierunku produkcji i gry na instrumentach.  

Czego uczy granie na ulicy?

Iga stawia dopiero pierwsze kroki w branży muzycznej, ale ma już doświadczenie w graniu na ulicy. - Robię to od 12. roku życia i uważam, że to prawdziwa szkoła życia dla muzyka. Spotykam różnych ludzi i nie zawsze wszyscy są mili. W ten sposób nauczyłam się pokory i na pewno większej cierpliwości - opowiada gość Czwórki. - Występuję z gitarą. Najpierw grałam covery, ale dość szybko zaczęłam pisać własne piosenki.

Posłuchaj
21:17 CZWÓRKA Stacja Kultura - iga 25.10.2023.mp3 Iga - jaką muzykę proponuje słuchaczom? (Stacja Kultura/Czwórka)

Współpraca z Mateuszem Hulbójem

Najnowszą propozycją artystki jest singiel "Poems" - utwór o niepewności, która tworzy się, gdy przyjaźń zaczyna zmieniać się w głębsze uczucie. - Piosenkę napisałam kilka lat temu i trzymałam w szufladzie, bo jestem do niej bardzo przywiązana - opowiada Iga. - Wahałam się, czy ją wydać, ponieważ stylistycznie nie pasowała do mojego wcześniejszego repertuaru. Kiedy zdecydowałam się zmienić kierunek muzyczny, postanowiłam wrócić do tego utworu, a jego produkcję powierzyć Mateuszowi Hulbójowi. Świetnie zrealizował moją wizję tego, jak powinien brzmieć ten numer.

Iga - "Poems"

Rozmówczyni Damiana Sikorskiego podkreśla, że "Poems" otwiera nowy rozdział w jej twórczości. - Single, które wydałam rok temu, różnią się od tej piosenki. "Poems" to utwór będący kwintesencją kierunku, który obrałam na dalszą muzyczną drogę - przyznaje. Dziś o swojej muzyce mówi, że to alternatywny pop o "ciemnym" brzmieniu z elementami elektroniki. - Praca z Mateuszem Hulbójem zaostrzyła mi apetyt na więcej, więc chciałabym, żebyśmy jeszcze razem coś zrobili. Ale ostatnio pracowałam z Royem Kerrem - producentem Aurory i Birdy - dodaje Iga.  

Sprawdź też:

"Za ile singli" ukaże się debiutancki album Igi?

Pytana o przyszłość artystka przyznaje, że chciałaby nagrać album w stylu "Poems", ale na razie będzie pracować w "trybie singlowym". - Nie wiem "za ile singli" się to stanie, ale mam taki plan. Nawet jeśli nie od razu będzie to cały krążek, to może uda mi się wydać EP-kę - zapowiada Iga.  

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Damian Sikorski

Gość: Iga Postaremczak (wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów)

Data emisji: 25.10.2023

Godzina emisji: 11.15

kul

Czytaj także

Evelina Ross: trochę zalotu country bardzo mi w duszy gra

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 13:30
- Zostałam rzucona na głęboką wodę. Mój pierwszy koncert to był support przed koncertem Krzyśka Zalewskiego. Był duży stres, ale jestem bardzo szczęśliwa, że się udało - mówi EVelina Ross, debiutantka, która podbiła już serca internautów i nagrała singiel "Nic tu po mnie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arek Kłusowski. Dojrzałość, dystans i "Włoski strajk"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2023 12:00
Już na początku sierpnia w nasze ręce trafi najnowsza, trzecia płyta, Arka Kłusowskiego. Już dziś możemy cieszyć się drugim singlem zapowiadającym ją. Po "Najsmutniejszym człowieku świata" przyszedł czas na "Włoski strajk". 
rozwiń zwiń