Harry Potter bez Daniela Radcliffe'a. Czy to może się udać?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2024 15:50
To będzie dobry rok dla fanów Harry’ego Pottera. Do sieci trafi serial o młodym czarodzieju, który ma być wierną adaptacją sagi J.K. Rowling.
Harry Potter i komnata tajemnic
Harry Potter i komnata tajemnicFoto: mat prasowe
  • Są plany stworzenia serialu na podstawie książek J.K. Rowling o Harrym Potterze. 
  • Ogłoszono, że J.K. Rowling będzie pracowała przy serialu na stanowisku producentki wykonawczej. 
  • Data premiery nie jest jeszcze znana. 
  • Wiemy, że w serialu raczej nie zobaczymy Daniela Radcliffe'a, Ruperta Grinta i Emmy Watson. 
  • Niewykluczone, że na ekranie pojawi się za to Tom Felton. 

Plany rozszerzenia filmowego uniwersum Harry'ego Pottera pojawiały się już dużo wcześniej, jakiś czas temu pisano o adaptacji sztuki teatralnej J.K. Rowling zatytułowanej "Harry Potter i przeklęte dziecko". Produkcja ma przedstawiać trwającą dekadę przygodę uczniów Hogwartu, których dobrze znamy. 

Serial o Harrym Potterze

Na konferencji prasowej ogłoszono też, że J.K. Rowling będzie pracowała przy serialu na stanowisku producentki wykonawczej, razem z Neilem Blair oraz Ruthem Kenley-Letts. Daje to nadzieję, że autorka nie pozwoli na duże zmiany w fabule, a całość będzie współgrała z tym, co czytelnicy znają z książek. Producenci powierzyli jej to zadanie, mimo, że J.K. Rowling w ostatnich latach wywołuje dość dużo kontrowersji swoimi wypowiedziami na temat praw osób transpłciowych.

Nie jest jeszcze znana data premiery serialu. - Wiemy, że jedna z platform streamingowych chce zrealizować serial wielosezonowy na podstawie książek pani J.K. Rowling, ale nie mamy zielonego pojęcia, jak to będzie wyglądało - mówi Dawid Muszyński z portalu naekranie.pl. - Wiemy, że twórcy chcą uniwersum rozwijać serialowo, ale nie mamy nigdzie potwierdzenia, że to będzie taki Harry Potter, jakiego widzieliśmy w kinie. Wydaje mi się, że raczej J.K. Rowling wraz ze scenarzystami pracują nad czymś głębszym, nad poszerzeniem historii rodziny Harry'ego, pokazanie jego lat w Hogwarcie i walkę z Tym Którego Imienia Nie Wolno Wypowiadać. 


Posłuchaj
06:45 czwórka stacja kultura 02.01,2024 weronika puszkar 11.15.mp3 Wszystko, co dziś wiemy na temat produkcji serialu o Harry'm Potterze (Stacja kultura/Czwórka)

 

Dawid Muszyński przypuszcza, patrząc na sagę "Gra o tron", że możemy spodziewać się 10 odcinków serialu na każdą z książek. 

- Widzowie nie powinni nastawiać się na Harry'ego Pottera jakiego znamy z kin. Ten film cały czas zarabia miliardy dolarów dla twórców. Producenci nie będą chcieli tego "ubić", bo cały czas jest to dla nich opłacalne - ocenia rozmówca Weroniki Puszkar. 

Wiadomo też, że do głównych ról zostaną zaangażowane zupełnie nowe twarze. Nie zobaczymy zatem Daniela Radcliffe'a, Ruperta Grinta czy Emmy Watson w rolach Harry'ego, Rona i Hermiony. Zamiast nich pojawią się młodzi aktorzy, jednak szczegóły na temat ich doboru nie zostały jeszcze opublikowane.

Oczywistym jest, że powrót filmowej obsad jest niemożliwy - odtwórcy głównych ról dorośli, pożegnaliśmy niektórych starszych aktorów. - Jestem przekonany, że żaden z filmowych aktorów nie weźmie udziału w serialu, może uda się ich namówić na krótkie pojawienie się w filmie - na 30 sekund, np. w roli krasnoluda czy elfa. Byłoby to takie mrugnięcie okiem w stronę zagorzałych fanów. Osoby pracujące nad serialem wiedzą, że nie uciekną od filmu. 

Produkcja widmo i plotki

Pojawiają się jednak plotki, że jeden z filmowych aktorów mógłby pojawić się w serialu. Chodzi o Toma Feltona, który grał Draco Malfoya. Tym razem mógłby się wcielić w rolę swojego ojca - Lucjusza Malfoya. 

- Dziś ten serial to taka produkcja widmo. Wiemy, że chcą go zrealizować, ale jeszcze nic się nie dzieje - nie ma castingów, scenariusza, nie trwają prace nad budową scenografii - podsumowuje Dawid Muszyński. 

Literacki cykl o Harrym Potterze obejmuje siedem powieści. Wydawane w latach: 1997 - 2007 książki przetłumaczono na 80 języków. Wszystkie zostały zekranizowane, a w główne role wcielali się: Daniel Radcliffe, Rupert Grint i Emma Watson. Franczyza obejmuje także gry wideo i audiobooki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 02.01.2024

Godzina emisji: 11.15

pj/mo

Czytaj także

Zgubiony telefon. Koreański thriller "Unlocked" ostrzega przed zagrożeniami

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 13:33
Dziś zgubiony telefon wydaje się koszmarem dla większości z nas. Koreański film "Unlocked" pokazuje, jak duże jest to zagrożenie - przez takie wydarzenie życie jego bohaterki wywraca się do góry nogami. Ten obraz to dobre kino, ale też przestroga. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak powstają filmowe sceny kaskaderskie?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 18:26
W filmach często oglądamy bójki, wypadki samochodowe, skoki z wieżowców. Mimo bardzo rozwiniętej technologii i grafiki komputerowej nie byłoby to możliwe bez kaskaderów. Sprawdzamy, jak powstają sceny kaskaderskie. 
rozwiń zwiń