Fryderyki 2024 - kontrowersje i teorie spiskowe

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2024 14:00
Znamy laureatów tegorocznych Fryderyków, ale echa gali ich wręczenia nie milkną. Internauci dyskutują o werdykcie, snują różne teorie i zastanawiają się, czy wszyscy nagrodzeni zasłużyli na to w tym samym stopniu.
Fryderyki 2024 - znamy zdobywców najważniejszych statuetek w polskim przemyśle muzycznym.
Fryderyki 2024 - znamy zdobywców najważniejszych statuetek w polskim przemyśle muzycznym. Foto: materiały promocyjne
  • Fryderyki to najważniejsze nagrody polskiego przemysłu muzycznego.
  • W tym roku wręczono je po raz 30.
  • Najwięcej statuetek otrzymał Lech Janerka.
  • Tegoroczne Fryderyki wzbudziły dużo kontrowersji.

Lech Janerka został Artystą Roku i w trakcie gali Fryderyki 2024 otrzymał w sumie pięć statuetek. Wśród laureatów tegorocznych nagród Akademii Fonograficznej znaleźli się także m.in. Hania Rani, Łona x Konieczny x Krupa oraz Daria ze Śląska.

Kontrowersje wokół Fryderyków: Vito Bambino i teorie spiskowe

- Tegoroczne Fryderyki wywołały duże kontrowersje. W sieci nie brakuje komentarzy dotyczących werdyktu. Pojawiły się też teorie spiskowe - opowiada dziennikarz Czwórki i członek Akademii Fonograficznej Damian Sikorski. - Są tacy, którzy twierdzą, że duże wytwórnie płytowe układają się z Akademią. Ze swojej strony mogę powiedzieć, że ja nigdy się z tym nie spotkałem.

Fryderyki ostro skrytykował Vito Bambino. Nominowany w 8 kategoriach artysta nie otrzymał żadnej statuetki. W mediach społecznościowych ogłosił, że nie będzie już uczestniczył w tym wydarzeniu. - Padło wiele gorzkich słów i nie jestem pewien, czy wszystkie były potrzebne. Zwłaszcza te dotyczące wieku członków Akademii Fonograficznej - mówi dziennikarz.

Branża (d)ocenia branżę

- Fryderyki to nie jest nagroda publiczności, tylko wyróżnienie branżowe. Czasami statuetki trafiają do rąk artystek czy artystów, którzy nie mają rekordowych wyświetleń w sieci. Ja sam w kategorii "Debiut" głosowałem na album "Matecki/Matecki", choć jej autor Lesław Matecki jest znanym muzykiem sesyjnym. Nie zmienia to faktu, że nagrał płytę, która najbardziej mi się podobała - dodaje dziennikarz.

Posłuchaj
13:28 CZWÓRKA Stacja Kultura - fryderyki 25.03.2023.mp3 Co działo się za kulisami gali Fryderyki 2024? (Stacja Kultura/Czwórka)

Hip-hopowe narracje: Daria ze Śląska i Łona x Konieczny x Krupa

Ostatecznie statuetkę w tej kategorii otrzymała Daria ze Śląska. I nie było to jej jedyne wyróżnienie. Akademia Fonograficzna doceniła ją także w kategorii "Album roku indie pop" za krążek "Daria ze Śląska tu była".   

- Najbardziej ucieszyły mnie nagrody dla zespołu Łona x Konieczny x Krupa. Według mnie album "Taxi" zdefiniował artystycznie 2023 rok - podkreśla rozmówca Kasi Dydo. - Gratuluję też Lechowi Janerce, który w wielkim stylu wrócił na scenę po 18 latach. Nagrał bardzo dobrą płytę "Gipsowy odlew falsyfikatu" i otrzymał pięć Fryderyków, choć sam nie chciał zgłaszać tego krążka do nagrody, bo jak tłumaczył, jest już laureatem Złotego Fryderyka za całokształt twórczości. Namówiła go do tego wytwórnia i, jak widać, miała rację.  

Co dalej z Fryderykami?

W tym roku gala odbyła się po raz 30. Na scenie PreZero Arena w Gliwicach wystąpili m.in.: Doda i Smolasty, Daria Zawiałow, Kwiat Jabłoni, Vito Bambino, Ralph Kaminski, Mery Spolsky, WaluśKraksaKryzys, Kaśka Sochacka, Natalia Przybysz, Rosalie., Daria ze Śląska, L.U.C., Kayah, Margaret, Kacperczyk, Włodi i Chivas.

- Impreza była długa, część nagród, i to w ważnych kategoriach, wręczono przed transmisją w telewizji, i tutaj znów pojawiło się pytanie: czy Fryderyki powinny być festiwalem, czy jednak kameralną galą? Mnie osobiście marzy się powrót do teatru, czyli tam, gdzie do niedawna odbywała się ta uroczystość - podsumowuje Damian Sikorski.  

Fryderyki 2024 - LISTA LAUREATÓW >>>

Fryderyki - historia nagrody

Nagrody, których nazwa nawiązuje do wybitnego kompozytora Fryderyka Chopina, są przyznawane w Polsce od 1995 roku z inicjatywy Związku Producentów Audio-Video. Wówczas statuetki odebrali m.in. Stanisław Sojka, Edyta Bartosiewicz i Hey. Laureatów w tajnym głosowaniu wybiera Akademia Fonograficzna - jury złożone z ponad 1000 artystów, dziennikarzy i innych pracowników branży muzycznej. Wyjątek stanowią Złote Fryderyki za całokształt twórczości, o których wręczeniu decyduje Rada Akademii Fonograficznej.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Damian Sikorski

Data emisji: 25.03.2024

Godzina emisji: 11.15

kul/wmkor

Czytaj także

Co zrobić, kiedy ktoś cię rzuci? Lena Góra o filmie "Roving Woman"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 17:00
- Nasz film opowiada o tym, jak sobie poradzić, kiedy ktoś cię rzuci. Ja przepracowuję ten temat w aucie. Jeżdżąc, krzycząc i puszczając muzę. Sara robi podobnie. W drodze poznaje siebie - opowiada Lena Góra o filmie "Roving Woman". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapomniane reżyserki. Kobiety w historii polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2023 19:00
"Zapomniane reżyserki. Opowieści o pionierkach polskiego kina" to cykl spotkań w warszawskim Domu Spotkań  Historią. Jego pomysłodawczynią jest Katarzyna Trzaska, która zdecydowała się przypomnieć kobiety w historii polskiego kina. 
rozwiń zwiń