"Nowa Tradycja". W Konkursie Muzyki Folkowej liczy się odwaga

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2024 15:40
- Festiwal "Nowa Tradycja" słowo "źródła" odmienia przez wszystkie przypadki - mówi Piotr Kędziorek z Radiowego Centrum Kultury Ludowej. A Marcin Matuszewski, juror tegorocznej odsłony, dodaje: tradycja jest fajna i fajnie jest się nią bawić w muzyce.
Marcin Duże Pe Matuszewski i dyrektor-redaktor naczelny radiowej Dwójki Piotr Kędziorek w studiu Czwórki.
Marcin "Duże Pe" Matuszewski i dyrektor-redaktor naczelny radiowej Dwójki Piotr Kędziorek w studiu Czwórki.Foto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • Tylko do 8 kwietnia 2024 roku można wysyłać zgłoszenia do Konkursu Muzyki Folkowej.
  • To propozycja dla młodych solistek, solistów i zespołów grających muzykę folkową.
  • Konkurs jest częścią Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja".
  • Jego jurorem z ramienia Czwórki będzie Marcin "Duże Pe" Matuszewski.
  • Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" odbędzie się w tym roku w dniach 16-19 maja. 
  • Organizatorem wydarzenia jest Radiowe Centrum Kultury Ludowej.

Tradycji nie warto się wstydzić

Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" to najważniejszy przegląd rodzimej sceny muzyki folkowej i muzyki źródeł. Jego główną częścią jest Konkurs Muzyki Folkowej.

- Działalność Radiowego Centrum Kultury cały czas krąży wokół tradycji, choć statystycznie częściej używamy słowa "źródła" odmienianego przez wszystkie przypadki i robimy to od 30 lat, bo trzy dni temu obchodziliśmy urodziny – mówi Piotr Kędziorek dyrektor-redaktor naczelny radiowej Dwójki i RCK. – Od początku staraliśmy się przekonywać Polaków do tego, że własna tradycja jest czymś fajnym i że nie trzeba się jej wstydzić.

Psio Krew - rewolucja w Konkursie Muzyki Folkowej

- W 2006 roku w Konkursie Muzyki Folkowej wziął udział zespół Psio Krew. Przyczyniłem się trochę do tego, bo przekazałem Maćkowi Szajkowskiemu ich demówkę. Psio Krew pokazali, że góralszczyznę można łączyć z drum and bassem, ze współczesną muzyką atrakcyjną dla odbiorców. Otrzymali wówczas trzecią nagrodę i udowodnili, że w alternatywie też jest miejsce na takie brzmienia i na to, żeby tradycją się bawić – wspomina Duże Pe.   

Występ Psio Krew na Nowej Tradycji był przełomem – nie mają co do tego wątpliwości rozmówcy Kasi Dydo. I przyznają, że od tego czasu muzyka źródeł bardzo się zmienia i bardzo rozwija. – Do konkursu zgłaszają się utalentowane debiutantki i debiutanci, ale także uznani już artyści, którzy w nowych projektach inspirują się muzyką ludową. Sporo jest też nowoczesnych brzmień, a nawet odważnych, muzycznych eksperymentów – dodaje szef Radiowego Centrum Kultury.

30 lat Radiowego Centrum Kultury Ludowej | RCKL

Jak wygrać "Nową Tradycję"?

W historii Konkursu Muzyki Ludowej było wielu jurorów i wiele spojrzeń na muzykę „źródeł”, ale za każdym razem promowali oni innowacyjne podejście do tradycji, co dodawało odwagi uczestniczkom i uczestnikom następnych odsłon. W tym roku w obradach weźmie udział Marcin "Duże Pe" Matuszewski, który będzie reprezentował Czwórkę.

– W audycjach, które prowadzę w Czwórce już od dawna, bardzo często sięgam do muzyki basowo-ludowej i klubowo-etnicznej z różnych stron świata. Wiele tradycyjnych gatunków ma podobne podstawy i one zaczynają się przenikać. Doceniam kreatywność i wychodzenie poza schemat – zauważa juror.

Posłuchaj
13:54 CZWÓRKA Stacja Kultura - nowa tradycja 04.04.2023.mp3 "Nowa Tradycja" - o festiwalu i Konkursie Muzyki Folkowej opowiadają Piotr Kędziorek z RCKL i juror Marcin "Duże Pe " Matuszewski (Stacja Kultura/Czwórka)

Kto może wziąć udział w konkursie?

W konkursie mogą wziąć udział osoby artystyczne, które w swojej twórczości odwołują się do tradycji polskiej lub do tradycji mniejszości narodowych, które w Polsce mieszkają, co – jak podkreśla Piotr Kędziorek – już jest bardzo szerokim obszarem. – 30 lat temu krajowa scena folkowa była zdominowana przez muzykę celtycką i muzykę inspirowaną tradycjami naszych wschodnich sąsiadów. My chcieliśmy nakłonić artystki i artystów, żeby sięgnęli po polskie źródła. I dziś w konkursie mamy dużo muzyki odwołującej się do tradycyjnych, polskich brzmień – dodaje gość Czwórki.  

Sprawdź też:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Piotr Kędziorek (dyrektor-redaktor naczelny Programu 2 Polskiego Radia, Radiowe Centrum Kultury Ludowej), Marcin "Duże Pe" Matuszewski (dziennikarz, członek jury konkursu z ramienia Czwórki)

Data emisji: 04.04.2024

Godzina emisji: 10.30

kul/wmkor

Czytaj także

Ukojenie w folku. Spotkanie z Ifi Ude

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 10:00
Polsko-nigeryjska piosenkarka, artystka niezależna, kompozytorka i aktorka znana zarówno z eteru, jak i ekranu, postać sceny alternatywnej tworząca w klimatach muzyki świata, śmiało łącząca etno/folk z elektroniką, a polską muzykę ludową ze swoimi afrykańskimi korzeniami. W tym roku poprowadzi jury Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja”.
rozwiń zwiń