Akcja Żonkile w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie. Łączy nas pamięć

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 18:20
W 81. rocznicę wybuchu powstania, na ulicach Warszawy pojawiły się kwiaty. To za sprawą 12. edycji akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, która jest znakiem pamięci o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie warszawskim.
W akcję Żonkile angażują się wolontariusze oraz osoby znane z przestrzeni medialnej . Na zdj. Jacek Braciak
W akcję Żonkile angażują się wolontariusze oraz osoby znane z przestrzeni medialnej . Na zdj. Jacek BraciakFoto: mat. prasowePOLINA. Karczmarczyk, Van Dorsen Artists
  • 19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim.
  • Ten bohaterski zryw upamiętnia akcja Żonkile, która w tym roku obchodzona jest po raz 12.
  • Jej organizatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
  • W akcję zaangażowani są wolontariusze oraz Ambasadorki i Ambasadorzy.
  • O akcji i obchodach 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim opowiada Katarzyna Jankowska z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

19 kwietnia 1943 roku wybuchło największe powstanie w getcie warszawskim. Dla upamiętnienia tego dramatycznego wydarzenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od dwunastu lat organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, która polega na rozdawaniu papierowych kwiatów na ulicach Warszawy.

Akcja Żonkile - jaka jest jej historia?

Żonkile, 19 kwietnia pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, składał Marek Edelman, uczestnik walk, jeden z przywódców powstania. Akcja Żonkile nawiązuje do tej tradycji. - Nosząc je, pokazujemy, że łączy nas pamięć o walczących, a także około pięćdziesięciu tysiącach cywilów ukrywających się w ruinach getta w 1943 roku - mówi Katarzyna Jankowska z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. - Nie mają one na celu wyrażania poparcia dla jakichkolwiek ideologii, państw czy narodów. Są wyrazem naszej pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo.


Źr. Youtube/Akcja Żonkile 2024 - Tomasz Włosok - Ambasador | Muzeum POLIN


Łączy nas pamięć

Akcja od lat odbywa się pod hasłem "Łączy nas pamięć". - Zawsze szukam tego, co nas łączy. Jako warszawianki i warszawiacy wiemy, co się dzieje tu współcześnie, ale także pamiętamy o tym, co się działo 81 lat temu na terenie getta - opowiada rozmówczyni Kasi Dydo. - Tą akcją dajmy temu wyraz. Oczywiście teraz żyjemy w czasach dużej polaryzacji, ale ja ciągle wierzę w to, że to hasło ma dużą moc. Jednak ta pamięć będzie nas łączyła i dawała szansę na uczenie się z historii.


Posłuchaj
13:45 CZWORKA/Stacja kultura - Akcja żonkile 19.04.2024.mp3 Katarzyna Jankowska z Muzeum Polin o akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile 2024 (Stacja kultura/Czwórka)

 

Syreny dla uczczenia 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

W ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, w samo południe, w stolicy zostały włączone syreny. Dla upamiętnienia bohaterów getta, w kwietniu organizowane są różnego rodzaju wydarzenia tematyczne przywołujące pamięć tamtych tragicznych i mrocznych dni.

- W ogóle zachęcam do refleksji nad historią i teraźniejszością, i do wzięcia udziału nie tylko w akcji Żonkile, ale także do spaceru po Muranowie - opowiada rozmówczyni Kasi Dydo. - To będzie taka trochę historia opowiedziana przez pryzmat rzeczy, które przetrwały, i spacer po nieistniejącym mieście. Namawiam też do zobaczenia naszej stałej wystawy w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Tłumaczy ona związki nasze z narodem żydowskim, i to są związki, które trwają od 900 lat, więc myślę, że po prostu warto chociaż raz w życiu tę wycieczkę odbyć.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Katarzyna Jankowska (Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN)

Data emisji: 19.04.2024

Godzina emisji: 10.37

aw/mat. Muzeum Polin/wmkor


Czytaj także

Muzeum Historii Polski otwarte. Co będzie się tam działo?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 19:31
W kompleksie Cytadeli Warszawskiej otwarto Muzeum Historii Polski - Staraliśmy się, żeby nasze muzeum było nie tylko miejscem, gdzie są ciekawe ekspozycje, ale żeby było żywym centrum kultury i edukacji - mówi Robert Kostro, dyrektor placówki.  
rozwiń zwiń