"YYAA. Wojciech Bruszewski" - premiera na Millennium Docs Against Gravity

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2024 22:30
- Wojciech Bruszewski, to artysta nieco dzisiaj zapomniany, jednak głośny to buntownik w świecie filmu, współtwórca światowego nurtu wideo, badacz i eksperymentator sztuki - mówi w Czwórce reżyserka obrazu Elwira Kozłowska. - Osiągnął niebywały sukces na świecie, jeśli chodzi o człowieka i artystę konceptualnego z Polski. Tym filmem chciałam o nim przypomnieć. Premiera filmu "YYAA. Wojciech Bruszewski" odbyła się podczas 21. Millennium Docs Against Gravity, którego patronem jest Czwórka i Polskie Radio. 
YYAA. Wojciech Bruszewski film w reżyserii Elwiry Kozłowskiej miał premierę podczas 21. Millennium Docs Against Gravity.
YYAA. Wojciech Bruszewski” film w reżyserii Elwiry Kozłowskiej miał premierę podczas 21. Millennium Docs Against Gravity.Foto: shutterstock/Mr.Music
  • Millennium Docs Against Gravity, to prawdziwa gratka dla wielbicieli kina dokumentalnego. 
  • Tegoroczna 21 edycja wydarzenia, które w wersji stacjonarnej potrwa jeszcze do 19 maja, odbywa się pod hasłem "W relacji ze światem".
  • Millennium Docs Against Gravity, to także miejsce wielu premier filmowych. 
  • Jedną z nich była premiera filmu "YYAA. Wojciech Bruszewski" w reżyserii Elwira Kozłowskiej. 
  • W audycji specjalnej Czwórki rozmawiamy o filmie oraz postaci niezwykłego artysty i wizjonera jakim był Wojciech Bruszewski. 
  • Millennium Docs Against Gravity odbywa się pod patronatem Czwórki i Polskiego Radia. 

Wojciech Bruszewski - wizjoner zza żelaznej kurtyny

Co istnieje? Jak to, co istnieje, możemy postrzegać i doświadczać za pomocą własnych zmysłów oraz instrumentów, które wymyślamy? Kto jest bliżej prawdy: my, ludzie czy technologia, którą się posługujemy?

Wojciech Bruszewski, głośny buntownik w świecie filmu, współtwórca światowego nurtu wideo, badacz i eksperymentator sztuki, rusza na drugą stronę lustra, by przesunąć granice poznania i dokonać przełomowych odkryć w obszarach języka, dźwięku, obrazu oraz innowacyjnych technologii. Dzięki zachowanym filmom Bruszewskiego, jego archiwalnym nagraniom, zdjęciom i uruchomionym na nowo sprzętom, których używał, możemy się o nich nie tylko dowiedzieć, ale także ich doświadczyć. 

Warsztat Formy Filmowej - co to była za grupa?

- Uważa się, że Wojciech Bruszewski był jednym z pierwszych artystów, który wziął kamerę wideo i zaczął robić z jej pomocą prace artystyczne. To prekursor i jeden ze współtwórców światowego nurtu, kierunku, który narodził się gdzieś pod koniec lat 70., kiedy pojawiły się kamery wideo w Polsce - mówi gość Czwórki.

- Wcześniej artysta był związany z fotografią i z tej fotografii, i później swoją drogę twórczą przeniósł na dziedzinę filmu. W Łodzi skończył reżyserię i studia operatorskie - opowiada rozmówczyni Kasi Dydo. - Był członkiem grupy, która nazywała się Warsztat Formy Filmowej, która eksperymentowała z fotografią, a później z filmem. To była grupa, która chciała coś zrobić w szkole filmowej innego niż tylko i wyłącznie filmy typowo narracyjne.  


Czym zajmował się Wojciech Bruszewski?

Jak tłumaczy gość Czwórki, Bruszewski tam rozwinął się artystycznie. Był artystą wielowymiarowym, który sięgał po wiele gatunków i dziedzin. - Właściwie w każdej z tych dziedzin wyłamywał drzwi, łamał bariery, przekraczał granice, rozrabiał i osiągał niesamowite sukcesy - zauważa Kozłowska. - Dokonywał też wielu odkryć dlatego, że był umysłem technicznym. Z naszej dzisiejszej perspektywy możemy powiedzieć, że on zajmował się sztuczną inteligencją w latach 70. i 80. posługując się narzędziami analogowymi i tym, co pisali tacy ludzie jak Orwell, czy inni wizjonerzy.

 

Źr. Youtube/YYAA. Wojciech Bruszewski (YYAA. Wojciech Bruszewski) - trailer |21. Millennium Docs Against Gravity


- On de facto zajmował się materią słowa, materią dźwięku, i materią obrazu. Te wszystkie dziedziny potrafił ze sobą połączyć tak, żeby zajmować się tylko i wyłącznie jednym wątkiem w jego sztuce, czyli stawianiem pułapek na rzeczywistość. Tak to nazywał, czyli takim trochę patrzeniem na to, jakie są ludzkie możliwości percepcji, jakie są możliwości percepcji maszyn - tłumaczy reżyserka. - W ten sposób pokazywał, że właściwie słowa to nie jest jedyny środek, który jest w stanie opisać rzeczywistość i słowa nie wyczerpują możliwości naszej percepcji. Pokazywał, że jest coś innego jeszcze poza tym światem. Że możemy się komunikować inaczej, i to widzimy dzisiaj. Myślę, że ludzie od pisania kodów coś mogliby o tym więcej powiedzieć, a Bruszewski miałby z nimi o czym porozmawiać.

 


Wojciech Bruszewski był znany na świecie, osiągnął bardzo dużo jak na człowieka, który był zza żelaznej kurtyny. Jako filmowiec i twórca sztuki wideo brał udział w wystawach artystycznych, np. "documenta 6, documenta 8" w Kassel czy "Presences Polonaises" w Centrum Pompidou w Paryżu.

W filmie YYAA. Wojciech Bruszewski przewodnikami po fascynującym świecie Bruszewskiego jest on sam, a także towarzyszące mu grono  współczesnych historyków i badaczy sztuki, artystów, medioznawców, projektantów i ekspertów świata AI oraz antydyscyplinarnych osobowości, które odkrywają go na nowo.


Posłuchaj
14:48 CZWORKA/Stacja kultura - "YYAA. Wojciech Bruszewski" 17.05.2024.mp3 O filmie "YYAA. Wojciech Bruszewski" opowiada Elwira Kozłowska, reżyserka filmu (Stacja kultura/Czwórka)

 

Millennium Docs to Against Gravity, największy polski festiwal filmów dokumentalnych. Jego 21. edycja w wersji stacjonarnej zbliża się do końca. Wydarzenie, które rozpoczęło się 10 maja, odbywa się jednocześnie w siedmiu polskich, i potrwa do 19 maja 2024 roku. W wersji online rozpocznie się 21 maja i potrwa do 3 czerwca. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "W relacji ze światem" i skupia się na relacjach międzyludzkich oraz bezgranicznej złożoności natury człowieka. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Elwira Kozłowska (reżyserka filmu filmu "YYAA. Wojciech Bruszewski") 

Data emisji: 17.05.2024

Godzina emisji: 10.35

aw/mat.pras.

Czytaj także

"Las" nagrodzony na MDAG. Reżyserka Lidia Duda o tym, jak kręcić dokumenty

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2024 11:20
Znamy laureatów tegorocznej odsłony Millennium Docs Against Gravity. Film "Las" otrzymał pięć nagród - w tym dla najlepszego filmu polskiego. - Wielką siłą dokumentu jest jego nieprzewidywalność. Mamy pomysł i znamy punkt wyjścia, z którego chcemy rozpocząć, ale o tym, co dzieje się dalej, w dużej mierze decydują już bohaterowie - mówi reżyserka Lidia Duda.
rozwiń zwiń