Millenium Docs Against Gravity w relacji ze światem. Co w programie festiwalu?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 16:40
Już od 21 lat festiwal Millenium Docs Against Gravity pokazuje, że to życie pisze najciekawsze scenariusze filmowe. Tegoroczna odsłona skupi się na relacjach międzyludzkich i bezgranicznej złożoności natury człowieka, a jej hasło brzmi: "W relacji ze światem". 
Copa 71, reż. James Erskine, Rachel Ramsey. Producentkami filmu są m.in. Venus i Serena Williams.
"Copa 71", reż. James Erskine, Rachel Ramsey. Producentkami filmu są m.in. Venus i Serena Williams.Foto: MDAGFF/mat. prasowe
  • Millenium Docs Against Gravity to najważniejszy przegląd kina dokumentalnego w Polsce.
  • Przed nami 21. odsłona festiwalu, który tym razem odbędzie się pod hasłem "W relacji ze światem".   
  • - Siłą kina dokumentalnego są bohaterki i bohaterowie z krwi i z kości. To im przyglądamy się z najwyższą uwagą - mówi Karol Piekarczyk.
  • 21. MDAG odbywać się będzie od 10 do 19 maja 2024 roku w ośmiu miastach: Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź, Bydgoszcz i Lublin.
  • Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio. 

Kino "w relacji ze światem"

"W relacji ze światem" - tak brzmi hasło 21. edycji Millennium Docs Against Gravity. Nawiązuje ono do tematów podejmowanych przez filmy, które znalazły się w programie festiwalu, oraz do pracy twórczyń i twórców, którzy ukazują widzom otaczającą nas rzeczywistość.

- Tym hasłem chcieliśmy też zaakcentować magiczną więź, jaka wytwarza się na sali kinowej. Nasz festiwal to miejsce, gdzie spotyka się wiele różnych grup, które tworzą niezwykle barwną festiwalową społeczność. Wspólnie przeżywamy filmy i wspólnie o nich dyskutujemy - mówi Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu. - Wydaje mi się, że pandemia pozwoliła nam docenić, co to znaczy oglądać dzieło na dużym ekranie razem z innymi widzami i współuczestniczyć w tym doświadczeniu.

21. Millennium Docs Against Gravity I ZWIASTUN FESTIWALU | MDAG Film Festival

Bohaterowie z krwi i z kości

Millenium Docs Against Gravity to najważniejszy przegląd kina dokumentalnego w Polsce. W tym roku festiwal odbędzie się po raz 21.

- Siłą kina dokumentalnego są bohaterki i bohaterowie z krwi i z kości. Osoby, które robią te filmy, poświęcają naprawdę dużo czasu, żeby nawiązać z nimi relacje, i czują się odpowiedzialne za to, żeby opowiedzieć ich historie w sposób prawdziwy, wyjątkowy i piękny - opowiada Piekarczyk. - My natomiast robimy wszystko, żeby te bohaterki i bohaterowie pojawili się na naszym festiwalu. Spotkania z nimi, które odbywają się po projekcjach, to jest to, co nasza publiczność wyjątkowo sobie ceni.

Posłuchaj
10:31 CZWÓRKA Stacja Kultura - docs against 19.04.2024.mp3 21. Millenium Docs Against Gravity - co w programie festiwalu? (Stacja Kultura/Czwórka) 

"Kampania" - film, który łączy nas z Japończykami

W tym roku w programie Millennium Docs Against Gravity - oprócz stałych sekcji - pojawią się nowe cykle - m.in. "Japan Story". - Ta sekcja jest dość wyjątkowa, bo mamy chyba zakusy, żeby orientalizować ten kraj, tymczasem istnieje między nami bardzo dużo podobieństw, i to nie tylko na linii Japonia - Europa, ale też Japonia - Polska - wyjaśnia rozmówca Weroniki Puszkar. - Pokażemy film wybitnego dokumentalisty Kazuhiro Sôdy zatytułowany "Kampania", który opowiada o wyborach samorządowych. Oglądając go, czułem się, jakbym przyglądał się kampanii politycznej w Polsce. 

Niezwykłe historie kobiet

Wśród festiwalowych filmów nie zabraknie też takich, które opowiadają historie wyjątkowych kobiet. - Na przykład piłkarek biorących udział w Copa 71, czyli Pucharze Świata Kobiet - pierwszym turnieju zespołów kobiecych, który odbył się w Brazylii, fotografki Libušy Jarcovjákovej i gwiazdy muzyki Cyndi Lauper, która od lat stoi w obronie praw osób LGBTQ+, wspiera osoby niedosłyszące i namawia do aktywizmu oraz głosowania - wymienia dyrektor artystyczny MDAG.  

Copa '71 - Official Trailer | Madman Films

MDAG - gdzie i kiedy?

21. MDAG odbędzie się od 10 do 19 maja w ośmiu miastach: Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź, Bydgoszcz i Lublin, a następnie online - od 21 maja do 3 czerwca. Warszawskiej odsłonie towarzyszyć będzie wystawa w Muzeum Etnograficznym "MDAG Vision". Składa się na nią sześć doświadczeń, które, łącząc różne media i przyjmując punkt widzenia odmiennych kultur, tworzą angażujące narracje.

Zobacz także:

Polskie Radio jest patronem medialnym festiwalu. Czwórka zaprasza na relacje i rozmowy z twórczyniami i twórcami. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 19.04.2024

Godzina emisji: 11.10

kul/wmkor

Czytaj także

Jak powstają filmowe sceny kaskaderskie?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 18:26
W filmach często oglądamy bójki, wypadki samochodowe, skoki z wieżowców. Mimo bardzo rozwiniętej technologii i grafiki komputerowej nie byłoby to możliwe bez kaskaderów. Sprawdzamy, jak powstają sceny kaskaderskie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Animocje - filmowa uczta z niezwykłych składników

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 13:53
- Przez 13 lat trwania festiwalu Animocje wiele się zmieniło. Od początku, od 2011 roku, miałam cel, by pokazać, że animacje to nie są tylko filmy dla dzieci - mówi Weronika Płaczek, dyrektorka wydarzenia, którego hasło główne w tym roku brzmi: "Taste", czyli smak. Patronem Animocji jest Czwórka. 
rozwiń zwiń