Polskie Radio
Section05
FILM

Spinal Tap powraca! W obsadzie Paul McCartney i Elton John

Paul McCartney i Elton John znajdą się w obsadzie drugiej części obrazu "This Is Spinal Tap". Oryginał, nakręcony w 1984 roku i w prześmiewczy sposób ukazujący życie gwiazd rocka, stał się jednym z najpopularniejszych filmów muzycznych w historii. – Mam nadzieję, że nowy film będzie jeszcze lepszy – mówi dziennikarz Artur Cichmiński.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Paul McCartney elton john Spinal Tap Trójka Katarzyna Cygler FILM KULTURA Artur Cichmiński

Reżyser Grzegorz Królikiewicz we wspomnieniach córki: do końca był sobą

- Był twórcą konsekwentnym, co wiązało się z długim oczekiwaniem w kolejce po zielone światło na robienie filmów. Wielokrotnie miałam z nim takie rozmowy, że może powinniśmy wybrać inną konwencję, żeby troszeczkę się przełamał. Zawsze odpowiadał: "nie, ja do końca będę sobą" - mówiła w Dwójce Bogna Janiec, producentka filmowa, kierowniczka produkcji i córka Grzegorza Królikiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Królikiewicz Paweł Siwek kino filmoteka narodowa FILM KULTURA Dwójka

"Napoleon" Ridleya Scotta. Historyk nie zostawia na filmie suchej nitki. "Głupoty wołają o pomstę do nieba"

- Ridley Scott powiela bezrefleksyjnie XIX-wieczną brytyjską propagandę. To nie jest film o prawdziwym Napoleonie Bonaparte – taką miażdżącą ocenę wystawia w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl superprodukcji o cesarzu Francuzów prof. Dariusz Nawrot z Uniwersytetu Śląskiego, historyk i znawca epoki napoleońskiej
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Napoleon_Bonaparte Napoleon_I Napoleon Bonaparte Ridley Scott FILM W POLSKIM RADIU

Michał Lamża: nigdy nie miałem wątpliwości i zawsze byłem wierny muzyce

Jaką rolę odgrywają w teatrze muzyka i dźwięk: są bytem oddzielnym czy może całkowicie zintegrowanym i podporządkowanym tekstowi i temu, co się dzieje na scenie? O tym właśnie w rozmowie z Malwiną Kiepiel i Magdą Kuydowicz opowiadał kompozytor, multiinstrumentalista i producent muzyczny, Michał Lamża.
Zobacz więcej na temat:  Trójka TEATR Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz KULTURA MUZYKA kompozytor komponowanie FILM

"Napoleon" Ridleya Scotta. Kim są i jak wyglądali naprawdę bohaterowie epickiego filmu o Cesarzu Francuzów

Nowy film Ridleya Scotta opowiada historię jednej z najbardziej niezwykłych postaci w historii świata. Napoleon to człowiek, który swoją osobą wypełnił cały początek wieku XIX. Jednak Bonaparte nie działał w próżni, a na ekranie przewija się szereg postaci historycznych, które wpłynęły na los Cesarza Francuzów, z jego żoną Józefiną na czele.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Napoleon_I Napoleon_Bonaparte Napoleon Bonaparte FILM Francja Ridley Scott