Kry_szy i Pigmalion - nowa kolekcja słynnego projektanta już wkrótce

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2024 23:30
Krystian Szymczak, kostiumograf, scenograf i projektant mody, znany jako Kry_szy, to jedno z najbardziej gorących nazwisk w branży teatralnej i modowej. Już niedługo światło dzienne ujrzy jego nowa kolekcja Pigmalion.
Krystian Szymczak, znany jako Kry_Szy, kostiumograf, scenograf i projektant mody opowiada o swojej nowej kolekcji i twórczości.
Krystian Szymczak, znany jako Kry_Szy, kostiumograf, scenograf i projektant mody opowiada o swojej nowej kolekcji i twórczości.Foto: PAP/Piotr Polak
  • Kry_szy, czyli Krystian Szymczak to kostiumograf, scenograf i projektant mody.
  • Jest uznanym kostiumografem, który ma na swoim koncie wiele projektów do sztuk teatralnych. 
  • 14 czerwca odbędzie się pokaz mody prezentujący najnowszą kolekcję projektanta zatytułowaną Pigmalion. 
  • W Czwórce Krystian Szymczak opowiada o swojej twórczości i najnowszej kolekcji. 

Kry_szy, czyli Krystian Szymczak ukończył kierunki Projektowanie Ubioru i Scenografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swojej twórczości łączy teatr z modą, bawi się stylami i konwencjami. Eksperymentuje z formami i tworzy własne tkaniny. Na co dzień pracuje w teatrach w całej Polsce, tworząc kostiumy i scenografie, jednak jego pasją jest projektowanie ubrań, które tworzy pod pseudonimem Kry_szy.

W 2017 roku zadebiutował kolekcją "UNISM" podczas konkursu Złota Nitka w Łodzi. Od tamtej pory czynnie działa na rynku modowym. Młody projektant ma na swoim koncie liczne publikacje m.in. w Vogue.pl, L’officiel Kazahstan, L’offciel Baltics, L’officiel Russia, Glamour.pl, Harpers Bazaar Ukraine, Elle i wielu innych.


Kry_szy - gdzie odbędzie się pokaz jego najnowszej kolekcji? 

Już niedługo, można będzie zobaczyć jego nową kolekcję. - Pokaz odbędzie 14 czerwca w Warszawie w Prześwicie. Jest to kolektywna przestrzeń, która łączy i pozwala działać wielu artystom. Wraz z Damianem Malesą pokażemy tam premierowo swoje nowe kolekcje - mówi projektant. 


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Krystian Szymczak (@kry_szy)


Koncepcyjna kolekcja

Jak przyznaje Kry_szy, jego kolekcje powstają koncepcyjnie i są częścią pewnej wizji. - Uważam, że powinniśmy podążać za historią, którą mamy gdzieś w głowie, co rezonuje z tym, co nosimy w sobie. Ja, w chwili, gdy kończę historię wiem o czym będzie kolejna kolekcja. Wiem, jak chcę kontynuować drogę, która się już od kilku sezonów rozwija - tłumaczy rozmówca Kasi Dydo. - Projekty, które wykonałem do kolekcji jako ostatnie są początkiem historii, którą później w kolejnej kolekcji eksploruję. Wydaje mi się, że to jest super.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Krystian Szymczak (@kry_szy)


Punktem wyjścia do stworzenia nowej kolekcji, oprócz koncepcji, były materiały i potrzeba wykorzystania tkanin, które od wielu lat projektant przechowywał w swoim magazynie.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Krystian Szymczak (@kry_szy)


Jak się nazywa najnowsza kolekcja Krystiana Szymczaka?

- Wiedziałem, że trzeba to w końcu ruszyć i coś z tego stworzyć. Było bardzo dużo materiałów, które chciałem wykorzystać i w końcu znalazłem wspólny mianownik. Każda z tych tkanin ma jakąś ciekawą strukturę i jest bardzo przestrzenna - wyjaśnia projektant.

- Zacząłem więc myśleć o formach, żeby się wzajemnie ładnie równoważyły. W ten sposób tworząc sobie w głowie tę historię, o czym jest ta kolekcja, stwierdziłem, że przecież jestem takim trochę Pigmalionem. Że tworzę tą swoją Galateę i rzeźbię ją dzień w dzień, dzień i noc - tłumaczy Krystian Szymczak. - I tak postanowiłem nazwać kolekcję, czyli Pigmalion. To jest historia, która przedstawia transformację, od nieożywionej kobiety rzeźby, po tą ożywioną, piękną ostatnią sylwetkę w kolekcji, która jest już pełna koloru, nasycenia i formy.


Posłuchaj
28:36 CZWORKA/Stacja kultura - Krystian Szymczak Kry_szy 28.05.2024.mp3 Krystian Szymczak Kry_Szy, kostiumograf, scenograf i projektant mody o swojej nowej kolekcji, projektowaniu dla teatru oraz inspiracjach (Stacja kultura/Czwórka)

 

W audycji projektant sporo miejsca poświęcił także swoim doświadczeniom ze szkoły, pracy teatralnej oraz pojawiającym się plagiatom projektów. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kry_szy (Krystian Szymczak, kostiumograf, scenograf i projektant mody)

Data emisji: 28.05.2024

Godzina emisji: 9.15

aw

Czytaj także

Jak Tom Ford odmienił losy domu mody Gucci?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 15:52
- Tom Ford miał niezwykłe wyczucie stylu, a jednocześnie był świetnym marketingowcem, miał zmysł komercyjny i rozumiał rynek, zmienił więc oblicze marki Gucci - mówił Piotr Szaradowski, historyk mody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Modowe inspiracje - gdzie szukają ich Chińczycy?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 20:30
Rok temu popularny był styl #chinesestreetfashion. Chińczycy wrzucali zdjęcia ze stylizacji, które były połączeniem mody różnych projektantów. Sprawdzamy, jak jest dzisiaj.
rozwiń zwiń