Śladami fantastycznych budowli Gaudiego (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2011 13:21
Reporterka Czwórki, Kasia Kornet, zwiedzała Barcelonę słynnym szlakiem dzieł katalońskiego architekta. Efektem tej podróży są między innymi piękne zdjęcia dzieł Antonia Gaudiego
Audio

Dla wielu podróżników Barcelona to przede wszystkim miasto budowli Antonia Gaudiego. Zrealizowane przez niego projekty są dziś jedną z głównych turystycznych atrakcji stolicy Katalonii i co roku przyciągają tysiące miłośników architektury z całego świata.

Jednym z najsłynniejszych dzieł hiszpańskiego artysty jest falująca kamienica Casa Milà zbudowana na zamówienie katalońskiego bogacza Pedro Mili.

- To co powstało, wzbudziło ogólnonarodowy szok i budynek został znienawidzony przez wszystkich. Nikt go nie lubił. Od tego czasu Gaudi przestał być szanowany – mówiła hiszpańska przewodniczka Kasi Kornet.

Ze względu na zatargi z inwestorem budynek nie został nigdy ukończony. Podobny los spotkał inne dzieło Gaudiego, słynny kościół La Sagrada Família. Tej jednej z najdziwniejszych świątyń świata, budowanej od 1882 roku, architekt poświęcił ostatnie 15 lat swojego życia.

- Budowla zostanie ukończona nieprędko, gdyż znajduje się w prywatnych rękach instytucji, która finansuje budowę z datków zwykłych ludzi, a te nie są hojne. Przy obecnym tempie jej planowane zakończenie to rok... 2150 – mówiła przewodniczka.

/

Więcej na temat najważniejszych dzieł Antonia Gaudiego w dźwięku w boksie "Posłuchaj". Zachęcamy także do obejrzenia galerii przedstawiającej najciekawsze budowle hiszpańskiego architekta.

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Błogosławiony Gaudi w fantastycznym kościele

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2011 16:21
Był niezwykłym architektem o rozbuchanej, nieskrępowanej tradycyjną geometrią wyobraźni. 85 lat temu zginął w nieszczęśliwym wypadku, pochowano go w Sagrada Familia, czeka na beatyfikację…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gaudi był nie tylko architektem

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2011 13:00
– Gaudi dbał o szczegół. Projektował bryłę budynku, ale również detale związane z kształtem okien czy klamek,a nawet meble – mówił w "Klubie Trójki" Marek Pernal, autor przewodnika po Barcelonie.
rozwiń zwiń