Xawery Żuławski: nie mam cierpliwości do seriali

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 13:00
Goszczący w studiu Czwórki reżyser wyznał, że choć jako widz nie do końca przepada za tą formą filmowej rozrywki, to jako twórca czerpie satysfakcję z pracy przy serialach, zwłaszcza jeżeli ma do czynienia z produkcjami w stylu "Krwi z krwi".
Audio

- Proza życia zmusiła mnie do tego, żeby wejść w produkcje serialowe. Zacząłem od bardzo sztywnej formy i ramy, czyli od "Tancerzy". Nazywam to swoim rozdziewiczeniem jeśli chodzi o produkcje serialowe – wspominał Xawery Żuławski.

Wydaje się, iż reżyser nagradzanej "Wojny polsko-ruskiej” na dobre wsiąknął w świat telewizyjnych produkcji. W marcu w TVP premierę miał wyreżyserowany przez Żuławskiego serial komediowy "Aida". Z kolei 11 kwietnia Canal Plus wyemituje pierwszy odcinek serialu kryminalnego "Krew z krwi". Ta ostatnia produkcja reklamowana jest jako pewna rewolucja na polskim rynku seriali.

- Jest w tej produkcji coś takiego, co bym nazwał odczarowaniem kontekstu. Nie ma tutaj moralnej cenzury. Staraliśmy się mówić prawdziwie, bez owijania w bawełnę i przedstawiania bandytów i policjantów w archetypowy sposób – opowiadał gość Kuby Kukli i Kasi Dydo.

W serialu złożonym z ośmiu odcinków zobaczymy takich cenionych aktorów jak Agata Kulesza, Iza Kuna, Szymon Bobrowski i Łukasz Simlat.

- Skład cały aktorski, który powołaliśmy, był głodny grania, a ja byłem głodny reżyserowania czegoś fajnego i nie odpuściliśmy ani na milimetr. Wspólnie tworzyliśmy te postacie. To są bardzo soczyste role - oceniał reżyser.

Więcej na temat serialu "Krew z krwi” dowiesz się słuchając nagrania rozmowy z Xawerym Żuławskim.

bch

Czytaj także

"Wojna polsko - ruska" zwyciężyła w Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2010 10:05
Zakończyła się 3. edycja Festiwalu Filmów Polskich "Wisła" w Moskwie. Główną nagrodę zdobyła "Wojna polsko - ruska" Xawerego Żuławskiego. Moskiewska publiczność nagrodziła zaś "33 sceny z życia " Małgorzaty Szumowskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Xawery Żuławski: Polskie kino odbiło się od dna

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2011 12:00
Xawery Żuławski, scenarzysta i reżyser a prywatnie syn Andrzeja Żuławskiego i Małgorzaty Braunek, jest zdania, że polskie filmy są coraz lepsze, a żeby być dobrym aktorem, wcale nie trzeba kończyć szkół.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kwiatkowska: Gram w niegrzecznym serialu

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 14:21
- Nie zdarza się teraz w mediach żartowanie z prostytutki, z byłego narkomana, z toksycznej matki. Trochę zapomnieliśmy, że można się śmiać z wielu różnych rzeczy - mówi w Czwórce Katarzyna Kwiatkowska, aktorka z serialu "Aida".
rozwiń zwiń