Kultura

"Wojna polsko - ruska" zwyciężyła w Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2010 10:05
Zakończyła się 3. edycja Festiwalu Filmów Polskich "Wisła" w Moskwie. Główną nagrodę zdobyła "Wojna polsko - ruska" Xawerego Żuławskiego. Moskiewska publiczność nagrodziła zaś "33 sceny z życia " Małgorzaty Szumowskiej.

Kopie filmów przewożone były prezydenckim samolotem do Smoleńska i zostały całkowicie zniszczone w czasie katastrofy. Widzowie obejrzeli więc 15 filmów konkursowych, z płyt dvd.
Małgorzata Szlagowska-Skulska , szefowa III Festiwalu Filmów Polskich "Wisła" powiedziała IAR, że zainteresowanie polskimi filmami było ogromne. Moskiewskie kino "Chudożestwiennyj" na 700 osób, pękało w szwach przez cały okres festiwalu. Przy pełnej widowni pokazano film 'Katyń", który wywołał poruszenie.


Wydarzenia kulturalne są pretekstem do wyrażania solidarności między narodami polskim i rosyjskim, która wzrosła po tragedii smoleńskiej - uważa Piotr Skulski wspólorganizator festiwalu "Wisła" . W Polsce Skulski organizuje występy słynnego rosyjskiego zespołu tanecznego "Bieriozka". Jego zdaniem, właśnie teraz reakcje polskich widzów są niezwykle emocjonalne, zwłaszcza gdy na scenę wychodzą razem tancerze zespołow "Śląsk" i Bieriozka".

Piotr Skulski przypomina komentarze widzów w warszawskiej Sali Kongresowej, którzy podkreślali, że po tragedii jest szansa na prawdziwe pojednanie, bo Rosjanie wykazują prawdziwe współczucie dla Polaków. Zespół "Bieriozka" dziś występuje w Poznańskiej "Arenie" a jutro w Katowickim "Spodku".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Grand Prix WFF dla filmu "Lourdes"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2009 12:43
Film "Lourdes" zdobył Grand Prix 25. Międzynarodowego Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Film w reżyserii Jessici Hausner to próba zbadania fenomenu sanktuarium, do którego co roku przybywają setki tysięcy pielgrzymów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szedł do tego filmu całe życie"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2010 12:08
Rosyjskie radio informacyjne "Vesti FM" zwraca uwagę, że dziś po raz pierwszy w rosyjskiej telewizji zostanie pokazany film "Katyń".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zanussi skrytykowany w Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2010 08:00
Moskiewski dziennik "Izwiestia" publikuje krytyczną recenzję wyreżyserowanego przez Krzysztofa Zanussiego przedstawienia "Dowód". Premiera odbyła się w piątek w Rosyjskim Akademickim Teatrze Młodzieżowym w Moskwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wojna polsko - ruska" zwyciężyła w Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2010 21:27
Główną nagrodę III - ciego festiwalu polskich filmów w Moskwie, zdobyła "Wojna polsko - ruska" Xawerego Żuławskiego. Moskiewska publiczność nagrodziła zaś "33 sceny z życia " Małgorzaty Szumowskiej.
rozwiń zwiń