Ponad 20 lat z Pratchettem

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 13:00
- Terry Pratchett pozostawia tłumaczom swoich książek dużo wolności, miejsca na własną interpretację, wszystko weryfikują potem fani jego twórczości - mówi Piotr Cholewa, człowiek, który przetłumaczył na język polski m. in. książkę Terry’ego Pratchetta pt. "Niuch".
Audio

Choć "Niuch" Terry’ego Pratchetta można znaleźć na półkach polskich księgarni już od kilku dni, o tej pozycji wciąż jest głośno, a fani pisarza urządzają zloty i spotkania.

Czytaj o najbliższym Zlocie Fanów Pratchetta w Krakowie

Mimo, że gość Czworki przetłumaczył na język polski około 50 różnych publikacji: książek, kalendarzy i map, Terry’ego Pratchetta, na zlocie fanów był tylko raz. - Te imprezy organizowane są w parzystych latach, więc następny czeka nas w 2014 roku w Londynie. Będzie tam Światowy Konwent Fantastyki, a potem impreza poświęcona wyłącznie Pratchettowi – tłumaczy Cholewa.

Pierwszym tekstem Pratchetta, przetłumaczonym przez Piotra Cholewę była powieść "Kolor magii". Dziś gość Czwórki opowiada, że Pratchett pozostawia tłumaczom swoich książek właściwie wolną rękę przy pracy. – Jedyne świadectwo, czy tłumaczenie było dobre, czy nie, to wyniki sprzedaży – śmieje się Cholewa.

A co zrobić, by książka, którą tłumaczymy okazała się hitem? – To  się trafia albo nie – mówi Cholewa. – Jest sporo ludzi, którzy potrafią tłumaczyć książki lepiej ode mnie, ale tragicznie byłoby, gdyby takie tłumaczenie trafiło w ręce kogoś, kogo to nie bawi i którzy nie lubią prozy Pratchetta – tłumaczy gość "Stacji Kultura".

Tłumaczenie książek pisarza tak popularnego, jak Terry Pratchett bywa także ryzykowne, bo wielu fanów jego twórczości zna bowiem wszystkie powieści w oryginale i do tłumaczeń ma stosunek sceptyczny. – Są ludzie, którzy, gdy wychodzi nowa książka, porównują oryginał i tłumaczenie zdanie po zdaniu – mówi tłumacz. – Spotykam się z tymi ludźmi, mamy kontakt.

Posłuchaj całej rozmowy z Piotrem Cholewą, tłumaczem książek, i nie tylko, Terry'ego Pratchetta, albo obejrzyj ją po kliknięciu w plik filmowy.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Kraków Londyn
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Terry Pratchett - "Niuch"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 11:30
Nawet w Świecie Dysku policjant jest zawsze na służbie... Czwórka poleca najnowszą książkę Terry'ego Pratchetta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Terry Pratchett – pisarz niezmordowany

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2012 15:44
Fenomen brytyjskiego pisarza, autora 39 książek, bawiącego miliony czytelników na całym świecie wyjaśniał Jakub Ćwiek, polski twórca literatury fantastycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zlot Miłośników Pratchetta

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 08:20
Znasz wszystkie jego książki na pamięć? A może czytałeś tylko jedną lub chciałbyś ją przeczytać? Weź udział z Zlocie Miłośników Pratchetta!
rozwiń zwiń