Zamachowski o "Progressiv - eliminacje": kabaretowe spojrzenie na telewizję

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 14:00
Zbigniew Zamachowski jurorem? Tak, ale tylko w spektaklu w Teatrze Roma. Aktor występuje w nim w podwójnej roli: reżysera i jednego z bohaterów. - Ta sztuka nie miała nikogo urazić. To raczej pastisz, uśmiech w kierunku telewizji - mówi w Czwórce znany aktor.
Audio
Zbigniew Zamachowski w Czwórce
Zbigniew Zamachowski w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

Spektakl "Progressive - eliminacje" miłośnicy talentu znanego aktora Zbigniewa Zamachowskiego mogą oglądać od marca w Teatrze Roma w Warszawie. Reżyserem jest sam Zamachowski, który odtwarza także jedną z głównych ról. Obok niego na scenie ujrzymy także m.in. Rafała Królikowskiego oraz Katarzynę Groniec.

fot.
fot. W.Kusiński

Aktor przyznał w Czwórce, że inspiracją były przeróżne talent show, których ostatnio mnóstwo na telewizyjnych ekranach. – Nie nazwałbym tego spektaklu jednak "artystyczną zadymą" – mówi Zbigniew Zamachowski w "Stacji Kultura" . – To raczej rodzaj pastiszu, żartu, uśmiechu w kierunku telewizji. Myślę, że nikt nie powinien czuć się urażony. Tu nie ma i nie miało być żadnej prowokacji, a wszystko zostało napisane bardzo zgrabnie i inteligentnie.

Zamachowski, który sam miał okazję uczestniczyć w jednym z takich programów jako juror świetnie wie, jak talent shows wyglądają "od kuchni". – Mamy świadomość, że wszystko nie zawsze wygląda tak pięknie i słodko, jak możemy potem zobaczyć w telewizorze, kulisy są zupełnie inne. Więc dzięki tej sztuce po prostu staramy się bawić siebie nawzajem, a przede wszystkim widzów tą materią.

fot.
fot. W.Kusiński

Mimo wszystko jednak spektakl "Progressive - eliminacje" nie do końca wiernie oddaje klimat zakulisowych przepychanek. Wydobywa natomiast na światło dzienne mechanizmy funkcjonowania tego typu programów; wskazuje w zabawny sposób, jak cała rzecz wygląda od strony pełnego nadziei uczestnika takiego wydarzenia. – Sztuka opisuje życie w krzywym zwierciadle i  soczewce, która wyciąga na wierzch rzecz, o których czasem wolelibyśmy nie mówić, ani nawet nie wiedzieć – tłumaczy znany aktor w Czwórce.

Sam Zamachowski przyznaje, że nie jest "zwierzęciem telewizyjnym", więc udziału w kilku podobnych programach zdarzyło mu się już odmówić. Dowiedz się więcej szczegółach powstawania polskich talent show, oraz sztuki "Progressive - eliminacje". Posłuchaj nagrania rozmowy ze Zbigniewem Zamachowskim, bądź obejrzyj wideo ze studia Czwórki.

(kd)

 

Czytaj także

Grzegorz Daukszewicz: w życiu najważniejsza jest przyjaźń

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 13:00
Został uznany za "aktorską nadzieję 2012" roku. Wypatrzyła go reżyserka Agnieszka Glińska, a Maciej Englert powierzył mu jedną z ról w "Hamlecie". Talent ma w genach, czy mógł wybrać inną drogę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"I Love You" zmusza ludzi do oświadczyn

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 17:30
Najbardziej zabawne show na Broadwayu wreszcie trafiło do Polski. Spektakl przygotował Teatr Buffo, a tytułowe "I Love You" pada w nim m. in. z ust Magdaleny Smalary i Rafała Królikowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konrad Imiela: teatr mój widzę srebrny i złoty

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 13:30
W podsumowaniu minionego sezonu krytycy nie szczędzą pochwał Teatrowi Muzycznemu Capitol z Wrocławia. Cały zespół daje z siebie wszystko, nie bacząc na wiercenie, stukanie, piłowanie które odbywa się w remontowanej właśnie siedzibie sceny. Wielkie otwarcie już we wrześniu. U nas już dziś aktor, reżyser i dyrektor teatru, Konrad Imiela opowiedział o planach na przyszłość.
rozwiń zwiń