"Morfina" o tym, jak wojna przeszkadza w życiu bon vivanta

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 14:00
Szczepan Twardoch nie miał szóstki z historii, mimo to większość jego powieści osadzona jest w realiach historycznych. Tym razem tłem wydarzeń jest Warszawa 1939 roku.
Audio

O Szczepanie Twardochu wciąż mówi się, że jest młodym pisarzem, a autor ma na koncie już 6 powieści i 3 zbiory opowiadań. Do księgarń trafiła już jego najnowsza książka "Morfina. Warszawa 1939. Kobiety Narkotyki i zdrada".

- Jestem bardzo pracowity - mówi Twardoch w rozmowie z Kubą Kuklą i Kasią Dydo. - Jestem Ślązakiem i jestem pisarzem. Na Śląsku jest taki etos pracy, że trzeba pisać, jak się jest pisarzem - dodaje.

Szczepan Twardoch pisarzem został w wieku 26 lat, jak sam przyznaje, to życie postanowiło, że nim będzie. - Raz w życiu miałem normalną pracę - taką na etat i strasznie się męczyłem. Pracowałem w wydawnictwem jako redaktor - przyznaje pisarz.

Elementem istotnym, w większości powieści Twardocha jest historia. - To jest dla mnie materiał, tworzywo, w którym pracuję. Nigdy nie miałem ambicji by być historykiem, nigdy nie chciałem nim być. Historia jest dla mnie sposobem rozumienia teraźniejszości, drogą do zrozumienia świata współczesnego człowieka i samego siebie - dodaje. - Mnie interesuje mała historia - dotycząca ludzi i świata codziennego.
Właśnie taka mała historia, codziennego życia w Warszawie, czasów wojny stała się tłem wydarzeń jego najnowszej powieści "Morfina". - Jej głównym bohaterem jest Konstanty Willemann, warszawski bon vivant, któremu w byciu bon vivantem przeszkadza wojna. Konstanty jest synem niemieckiego arystokraty i śląskiej mieszczki z Katowic, która przyjechała do Warszawy. Konstanty był wychowywany na Polaka - opowiada Twardoch. - Akcja wydarzeń powieści rozpoczyna się w październiku 1939 roku, po kapitulacji Warszawy.

Autor dodaje, że postać jaką stworzył, jest raczej antybohaterem, którego jednak da się lubić. Ile w książce "Morfina" znajdziemy z realiów wojennej Polski, gdzie Szczepan Twardoch tworzy swoje powieści dowiesz się słuchając załączonej audycji "Stacja Kultura".

(pj)

/


Czytaj także

Czy Wachowscy znów wstrząsną kinem?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 14:00
- Wachowscy, to perfekcyjni kopiści, którzy wiedzą co jest ciekawe i jak to wykorzystać, ale też potrafią wesprzeć się talentem lepszych od siebie - mówił w Czwórce Bartek Sztybor, który przypomniał karierę kontrowersyjnego rodzeństwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Trzaskalski: Michała Urbaniaka wypatrzyłem w kawiarni

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 07:55
Znany jazzman to jeden z głównych bohaterów nowego filmu twórcy "Ediego". W Czwórce zajrzeliśmy za kulisy dramatu obyczajowego "Mój rower".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pakosińska: moja książka powstała z miłości

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2012 14:10
- "Georgialiki" to najlepszy drogowskaz dla osób, które niewiele albo nic nie wiedzą o Gruzji - oceniała radiowej Czwórce jej autorka Katarzyna Pakosińska.
rozwiń zwiń