Graham Masterton: horrory i poradniki seksualne są podobne - dotyczą ludzi

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 16:00
Mistrz grozy opowiada, że tematyka seksu jest mu bliska właściwie od czasów młodości. – Moje książki poruszają bardzo różne tematy, ale właściwie wszystkie są o jednym: o ludziach – powiedział Masterton w rozmowie z Czwórką.
Audio
  • Graham Masterton o pisaniu, dziennikarstwie, bigosie i seksie (Stacja Kultura/Czwórka)
Graham Masterton
Graham MastertonFoto: Mariusz Kubik/mariuszkubik.pl/Wikimedia Commons/CC

Literatura Grahama Mastertona "krąży" wokół dwóch tematów: horroru i seksu. I choć światu ten pisarz znany jest lepiej jako mistrz grozy, wydania jego książek o tematyce erotycznej również są dostępne na polskim rynku.

Masterton przyznał w rozmowie z Czwórką, że pisanie horrorów sprawia mu przyjemność. – Bo ludzie lubią się bać – mówi słynny mistrz grozy. – Niezależnie od tego, czy to horror czy inny gatunek, zawsze wszystko sprowadza się do człowieka, do jego uczuć i emocji – mówi pisarz.

Pisarz zaczynał swoją karierę od dziennikarstwa i dziś jest zdania, że to bardzo pomogło mu w tworzeniu pierwszych książek. – Kiedy pracowałem jako reporter, od 17. roku życia, trenowałem pisanie – mówi Masterton. – Potem trafiłem do tzw. męskich magazynów i tam też pisałem materiały na zamówienie. Nie było czasu, by zastanawiać się, czy jestem w nastroju, po prostu trzeba było pisać. Wiesz, że musisz wstać, włączyć komputer i pisać, nieważne, czy masz na to ochotę.

Bo z pisarstwem, według Mastertona, jest podobnie, jak z przerzucaniem węgla. Górnik robi to drugie, a dziennikarz – "przerzuca" słowa.

Masterton wydaje średnio dwie książki rocznie. I choć mogło by się wydawać, że kiedyś powinny mu się skończyć pomysły, to raczej nie nastąpi. – Większość ludzi, będąc świadkami wypadku, widzi tylko to zdarzenie – mówi pisarz. – Ale jeśli odpowiednio się potrenuje, z czasem będzie można zobaczyć również całą historię, która kryje się "za" owym wypadkiem. Tematy są wszędzie.

Mistrz grozy odwiedził Polskę w marcu 2013 w ramach promocji reedycji wydania poradnika seksualnego z 1975 roku pt. "Magia seksu", którego jest autorem. Dowiedz się więcej m.in. o tym, dlaczego Graham Masterton lubi Polskę, które dania naszej kuchni smakują mu najbardziej i który horror jego pióra wydarzył się w… Puszczy Kampinowskiej.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z audycji "Stacji Kultura".

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA KULTURA

Czytaj także

"Jestem niewolnikiem swoich bohaterów"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 18:20
"Achaja" to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto uważa się za miłośnika gatunku fantasy. Każdy tom cyklu powieściowego Andrzeja Ziemiańskiego trafia na listę bestsellerów, a autor udowadnia, że inwencja twórcza polskich fantastów wcale nie jest w zapaści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczygielski: trzeba dorosnąć, by tworzyć dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 13:44
Marcin Szczygielski na wakacje do domu swoich dziadków wysłał bohaterkę swojej książki "Czarownica piętro niżej". Trzeba dodać, że jest to dom niezwykły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Ćwiek: "Dreszcz" kończy epokę "Kłamcy"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 12:00
Kocha rockandrolla i popkulturę, te zaś odwdzięczają mu się inspiracjami, dzięki którym powstają kolejne książki. Po "Chłopcach" Jakub Ćwiek funduje nam "Dreszcz" - pełną humoru i zwrotów akcji opowieść o podstarzałym miłośniku rocka z Katowic, którego nagle "ciepie piorun" i zmienia się życie.
rozwiń zwiń